Prea putin TRENULISM

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
1
cluj
LOCATION
cluj
Acum cativa ani cand m-a surprins placut acest forum, erau o groaza de articole despre modelism, colectii, imbunatatiri, tehnici, procedee, kung-fu feroviar..., chestii chiar legate de modelism. De o vreme, probabil legat de panica indusa de crizatii de la varful dealului, incepe Sahara.
Mai nou, foarte rar poti citi/dezbate un articol legat de ceea ce ne place (sau ar trebui sa ne placa), de parca idiotii ce reprezinta autoritatile ne-ar restrange cu procente activitatea la jucarele. Parca incepe pustiul, lumea e plouata, se retrage, replieri, ma rog, tot tacamul unei confruntari cu viitorul dur.

E adevarat, banul e suportul hobby-urilor, dar nu e zeul trenuletelor.

din contra, avand mai mult timp liber, cred ca il putem afecta ideal la trenulit, dioramit si alte chestii de genu'.

Toata lumea vinde (nici io nu fac iexceptiune :D ), toti cautam prin casa o roata stramba, o biela ruginita si o farama de pietris pentru a face un amarat de ban. Eu as vinde coclaul national pentru o locomotiva, dar n-as vinde o osie de plastic pentru utopicul concept STAT.

Cred ca am merge spre pozitiv cu placerea, chiar daca se merge negativ pe economie. Da-o-n ma-sa criza, trece asta si incepe alta politica, apoi urmatoarea cu adevarat financiara, n-o sa mai fie parlament , guvern si alte inutilitati.

Io unul, asa zurliu si spatial , cred ca ne putem ocupa in continuare de creatie, probleme, polemici, iegzempluri, succesuri si eshece feroviare.

Ce ziceti, ne bagam?


Schimb actiuni la Fondul de Somaj pe titluri de Anarhie, detalii in viitorul foarte apropiat.

Toate bune!
 
Ma mandresc ca nu am inceput sa vand ni'ca. Faptul ca nu am ce vinde e doar un amanunt prea putin important... :fluierat: si n-are rost sa ne pierdem in amanunte.
Oricum, din lipsa de orice fel de fonduri pentru "treburi" trenuliste mai consistente, eu unul raman deocamdata la cartoane (un fel de homeless al modelismului, poate :D ) si aracet. Da' zau daca nu mi se pare foarte ok si lucrul in carton, macar pana oi avea banii si experienta necesare avansarii la alte cele.
Oricum, dincolo de toate, cel mai frumos lucru la acest forum, adica la oamenii lui, ramane pasiunea pentru ceva care este dincolo de prozaicul vietii plafonate... cu griji doar pentru stomac si buzunar. Iar pentru asta, pentru poetii sinelor, ce poti zice decat... RESPECT!
 
Cand m-am apucat a fost un fel de remember a ceea ce incercam sa fac cand eram prea mic sa-mi dau seama de insemnatatea (pentru mine) a modelismului feroviar.
Acum sincer cand sunt prea suparat sa ma uit la TV ma inchid in camaruta si mesteresc. Ce? Nici eu nu stiu prea bine ce fac dar invat.
Invat sa ma coordonez, invat sa fiu calm , invat sa fiu............modelist in ale feroviarului :lol: .
Si cel mai important lucru este faptul ca pustiul meu de 5,6 ani sta alaturi de mine si strica alaturi de mine, se chinuie alaturi de mine, invata alaturi de mine, toate astea in detrimentul calculatorului si TV-ului.
Asa ca.............SA NE RESPECTAM IN CONTINUARE
 
De acord cu Ghiata... TV-ul si PC-ul trebuie tinute in frau. Daca modelismul devine si un timp comun parinte-copil, cu atat mai bine. Se dezvolta si se induc copilului preocuparile legate de estetica, indemanare, grija fata de lucruri etc.
In ceea ce priveste activitatea forumului, gasesc ca este normal sa existe si cresteri si diminuari, in functie si de alti factori, unii temporari cum ar fi spatiul redus, copii mici si altele. Asta pe langa cei financiari pe care ii cunoasteti bine.
Oricat am vrea sa nu recunoastem, aspectele legate de bani se rasfrang in primul rand asupra lucrurilor care nu sunt de nevoie stricta, in sensul larg, ca pentru un modelist sunt mai importante decat altele :D .
In concluzie, o sa fie bine! :p
 
E adevarat, banul e suportul hobby-urilor, dar nu e zeul trenuletelor.

din contra, avand mai mult timp liber, cred ca il putem afecta ideal la trenulit, dioramit si alte chestii de genu'.

Ca in orice activitate totul se rezuma la bani, indiferent cat din falsa pudoare ne deranjeaza afirmatia "cat costa?".
Iar "trenulitul" este o activitate care cere banui nu gluma.Eu intr-un an de zile am bagat cam vreo 4000euro in 11 locomotive si 105 vagoane dar asta a insemnat ca am sacrificat totul pentru chestia asta.O fi mult o fi putin nu stiu depinde de veniturile fiecaruia.Asta pentru material rulant.
Diorama ? pai daca e sa ma apuc de ceva mai solid de 90/60( care si aia asa neterminata cum e tot a inghitit ceva banuti) sar la 1000 euro lejer pentru o placa 150/80.
Asa ca ar mai trebui regandita chestia cu banii.Doar daca nu faceti afaceri cu statul :)).
 
Ori cum... trenulismul e deja o afacere extinsa si ... umflata, prea "sar" preturile la tot ce tine de loco, vagoane si accesorii, insa cum spune si Elef, totul se rezuma la bani, cateodata prea multi pentru cat face produsul, dar ma rog, asta e parerea mea.
 
Totusi, daca tragem linie si socotim cu ce ne-am "imbogatit" in ultimul an, putem pune la loc de cinste noua EA de la ACME, care desi nu e ieftina, nu poate fi considerata nici o locomotiv scumpa, tinanad cont de detalii si realizare, si o avem in diferite scheme de vopsire; Mai avem si cateva vagoane de calatori, tot "new entry" in acest ultim an, de criza! E-adevarat, putini isi permit sa le cumpere pe toate, eu nu am investit in ultimul an decat in EA-ul alb-rosu dar totusi ma simt multumit, ca macar am putut sa o iau.
Acum, ca a venit sezonul cald, e normal sa scada putin activitatea modelistica, pentru ca e pacat sa stai in casa/atelier in timpul liber cand poti admira trenurile adevarate sau poti face excursii "de documentare". Pentru mine, "trenulismul" e un hobby intens in anotimpurile reci si umede; in acesta perioada ajung tarziu acasa, si abia mai am timp(chef) sa lipesc un led sau sa aranjez 2 sarme in noul depou.
Ce m-ar incanta sa vad aici in continuare acesta perioada?
1. Reportaje despre diverse excursii, linii uitate sau intens circulate (exista din fericire, dar ma bucur cand citesc un articol nou pe tema asta)
2. Stiri despre aparitia de vagoane DE MARFA romanesti la scara H0, caci am vazut ca domina segmentul de calatori pe la dealeri.