Se fura fotografii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
La noi in tara drepturile de autor abia incep sa fie respectate. Daca in cazul unor alte forme au fost de mai demult, in cazul fotografiei nu prea.
Sunt celebre cazurile cu posturile de televiziune difuzand fotografii luate de pe blogurile unor fotografi.
Eu am ceva habar de fotografie, am blog foto, iar in incheiere am precizat drepturile de autor, si legea, pentru ca vizitatorii sa stie.
Acum sa nu fim paranoici, pentru ca am vazut cateva discutii mai sus. Nu am ceva impotriva ca un user sa-mi downloadeze fotografiile, chiar ma bucur sa o faca. Inseamna ca acea fotografie place, iar asta e un lucru bun.
Problema apare atunci cand acel cineva o posteaza in alta parte, si nu mentioneaza locul de unde a luat-o si autorul de drept a fotografiei.
Din fericire legi sunt impotriva, iar noi cei ce cochetam cu fotografia nu trebuie sa tacem din gura, ci sa actionam cand drepturile ne sunt incalcate.
O camera foto costa destul, mai ales una DSLR si obiectivele aferente. Depunem efort in cautarea locatiei, a cadrului, etc. De aia se mai inflameaza cineva.

Totusi, sa pozam si postam cat mai multe, ca altfel e pacat. :roll:
 
Se fura fotografii....vax!

Incercand sa fac un pic de ordine macar in hartoage, am gasit zilele trecute o pagina trimisa cu ani in urma de un amic din Franta:



Toate produsele RTM aveau la acea vreme cod, scria "Made in RO" pe ele, aparusera in catalogul targului de la Nuerenberg... asa ca o poza... nici nu se baga de seama...

PDI
 
@ PDI: Super!!!

Toate informatiile sunt riguros exacte, exceptand faptul ca modelul nu-i facut de frantuz, ci este un model romanesc facut de RTM, exceptand faptul ca nu este un automotor Ganz (si cu atat mai putin "Arpad"!), ci un Malaxa, si exceptand faptul ca nu este din 1930, ci din 1939!

Asta-i ca si povestea cu Pobeda lui Ivan, care de fapt nu era masina, ci un ceas de mana, si nu l-a castigat, ci i-a fost furat!

:D
 
Nepos, nu e chiar asa.
Daca ai o masina cu un calculator de bord o idee mai destept, care la viteze mici sau cand masina e oprita sa comute de pe consumul la 100km pe consumul pe ora, atunci o sa vezi ca un motor de VW de acum 5 ani de 120cai pe motorina consuma undeva la 0.6l/h, hai 0.8 daca merge si clima, deci 2 ore de stat in masina cu clima inseamna cat? 5ron? E asa un capat de tara 5ron?
Iar la railpictures incearca sa bagi in google "photos rejected from railpictures" si o sa gasesti si acolo o multime de fenomene care zic ca aia de la railpictures sunt evrei, nazisti, comunisti(se pare ca astea sunt injuraturile la moda) ca nu le accepta pozele, sai discutii de genul "mi-au refuzat poza ca e stearsa/neclara, asa ca am bagat sharpness la maxim si ei tot o refuza, aia nu sunt sanatosi", deci nu e vorba de nici o educatie sau cultura superioara a poporului american (like lol).