Placa de sunet

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.675
642
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
Are cineva in computer o astfel de placa de sunet http://en.store.creative.com/products/product.aspx?catid=1&pid=14257&nav=1 ? Daca DA, ce parere aveti, cum suna? Ma intereseaza in mod deosebit cum se aud fisierele MIDI, prietenii "stie" de ce :D
Off-topic: desi stiu ca numarul de mesaje nu este important, tin sa va multumesc tuturor pentru ca, impreuna cu voi, am ajuns la mesajul cu numarul... 1900!
yahoo.gif
yahoo.gif
yahoo.gif
 
Mircea, daca vrei ti-o dau gratis; am cumparat-o si am folosit-o maxim o saptamana; am fost dezamagit de ea.

Eu sunt fan Creative la placile de sunet. Am inceput cu Creative SoundBlaster 16ASP (avea amplificator pe ea de 2x0.5 W); apoi am continuat cu Creative AWE64, apoi Creative SoundBlaster Live!.

Apoi am cumparat aceasta placa; am renuntat rapid la ea pentru ca se auzea muuuult mai prost decat Live-ul; asa ca am trecut la Creative Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio, placa pe care o am cred ca de 2 ani si pe care am indragit-o din prima. Ti-o recomand cu placere, iar acum s-a ieftinit muuuuuult.

Dar daca vrei, iti fac cadou placa Audigy SE.
 
Am avut si eu Audigy SE. Am avut o parere foarte buna despre ea atata timp cat am folosit boxe Creative. Cand am trecut la Logitech z5500 am inceput sa am o parere extrem de proasta despre placa, asa ca am schimbat-o cu un Xonar D2.

Dar tin sa repet, Audigy SE cu boxe Creative era jos palaria.
 
M-Audio se adreseaza celor care au bani de dat pe placi de sunet si pe sisteme. Subscriu la Creative, deoarece calitatea raportata la pret este satisfacatoare pentru un utilizator casnic. Dar sa nu uitam ca ultimul si cel mai important element in lantul electroacustic sunt boxele. Deci eu zic sa se tina cont si de boxele pe care le utilizati.
Personal, folosesc o placa externa pe USB de la Behringer + Boxe Microlab Solo 6C Stereo, boxe pe care vi le recomand cu caldura datorita sunetului clar dar si calitatii executiei si a proiectarii montajelor electronice.
 
Banuiesc ca vorbesti de Behringer UCA222, nu? Daca-i asa, atunci trebuie sa-ti spun ca eu am fost dezamagit de aceasta placa: pacanituri, un fasait care aparea in mod aleator peste unul din canale, in final am dat-o inapoi. Si se pare ca nu am fost singurul deoarece am citit mai apoi pe alte forumuri de exact aceleasi probleme pe care le-am avut.
Apoi am avut de ales intre Creative EMU 0202 USB si M-Audio Transit USB - am riscat si am luat-o pe cea mai ieftina dintre cele doua (M-Audio, ~350 RON), dar se pare ca am nimerit bine. Este mica, se alimenteaza din USB, IN/OUT in ambele moduri analog/digital si face ceea ce voiam de la ea: inregistreaza vinilurile si casetele vechi fara zgomot alb sau alte distorsiuni, scoate semnal curat pentru amplificator si deoarece este pe USB o pot muta cu usurinta de la desktop la laptop. :D
Doua site-uri interesante unde se pot gasi interfete de sunet profesionale:
http://www.senia.ro/index.php/categorie/lista/Sunet/Interfata-Sunet-MIDI/1326
http://www.soundcreation.ro/instrumente-muzicale-interfata-usb-id51.html
 
S-ar putea sa vrea si 5.1. Mpursu, sa ne zici interesele tale, adica ordinea pret / auditie / filme / jocuri.
Daca vrei 5.1 decent, fara equalizator, noise removal, decodare dolby, surse de sunet si alte chestii procesate hardware ca la audigy (ma rog, primul audigy, acum nu mai stiu cum l-au mai chelit), atunci poti incerca Soundblaster Live! 5.1 USB.
http://www.soundblaster.com/products/product.asp?category=1&product=10702
Acum cativa ani era cam singura solutie de 5.1 pentru laptop, regret pierderea equalizatorului, eliminarii zgomotului si a decodarii dolby hardware care o aveam in audigy-ul pci (primul model), dar daca lucrezi doar cu dvd-uri / flac-uri atunci nu este pierderea atat de mare.
 
Placa mea de sunet nu are nici o problema. Nu tin minte ce serie este insa cand ajung acasa iti zic. Este luata de la senia.ro
 
Avand in vedere ca, pe langa trenuri, unul din hobby-urile mele dragi este muzica, interesele mele sunt:
1) instrumente MIDI, multe, diversificate si...placute auzului;
2) redare clara, cu banda de frecvente cat mai larga;
3) inregistrare performanta, fara distorsiuni sau zgomote parazite etc.;
4) auditie, filme.
Undeva printre 1-4 se afla si... pretul :D
Datorita lui Andreiul, caruia ii multumesc inca o data (si) pe aceasta cale, urmeaza sa aflu cum se incadreaza placa Sound Blaster Audigy SE PCI in aceste cerinte 8)
 
De notat ca placile de sunet USB trebuie conectate neaparat in porturi USB 2.0 (altfel apar "gatuiri" ale transmisiei reproduse prin niste beep-uri la iesirea placii), iar procesorul computerului trebuie sa fie potent... O alternativa la USB ar fi Firewire, dar daca la laptop-uri gasim in general aceasta interfata, nu si toate desktop-urile no-name au asa ceva.
 
1. Se rezolva cu o claviatura si ceva VSTi-uri cum ar fi Nexus, Akai, Z3ta, Albino si multe altele.
2 si 3 Ar fi bine ca placa sa functioneze real in 24bit cu 96kHz. Daca se poate sa fie externa pentru a nu capta brum ori zgomotul harddisk-ului.
4. Punctele 2 si 3 ar trebui sa satisfaca si ultima cerinta. Nu sunt foarte pretentios la acest capitol.

Succes!
 
Ba nu, daca zici filme zici 5.1, iar ideea de 5.1 nu are absolut nici o legatura cu midi, inregistrare, auditie, astea sunt chestii care dau spre audiofilie, iar audiofilia se face doar pe stereo.
Deci tie iti trebuie ceva doar stereo si un pic scumput, deci total opus fata de acel audigy pci de care zici mai sus. Rezulta ca cel mai bine ti-a raspuns deja mai sus crqtmp:
Creative EMU 0202 USB si M-Audio Transit USB
Acum depinde doar cati bani vrei sa bagi.