3D print

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

manlif2_0

Well-Known Member
Trenulist
30 Octombrie 2009
548
0
Craiova
LOCATION
Craiova
Bun, nu prea stiu de unde sa apuc problema.

Am acces la doua jucarii:

o imprimanta 3D de la solido (nu, nu stiu daca e vreo legatura cu fabricantul de machete)
http://www.solido3d.com/
Lucreaza prin depunerea si decuparea succesiva de folie din plastic de 0,17 mm grosime, rezultand un model tridimensional. Pe inaltime rezolutia e data de folie, in planul de taiere rezolutia e mult mai mare (cercul iese perfect)

si o imprimanta 3D prin gravare (lemn, plastic, am inteles ca functie de freza atasata si metal) de la roland. modela mdx-40.
http://www.youtube.com/watch?v=YECEdYzqa98

Are cineva modele 3d realizate in autocad pentru niste teste? ma refer la fatade de cladiri, de exemplu. sunt curios de ce sunt capabile si poate daca reusesc ceva, mai sunt modelisti interesati de a realiza machete prin acest procedeu (ma refer la cladiri, anexe, sau orice idee va vine).

daca am plasat prost threadul, rog un moderator sa-l mute, sau daca contravine regulilor, sa-l stearga - caz in care imi cer scuze anticipat.
 
doar autocad permite?
un fisier de catia nu te-ar ajuta? ca putem face ceva de test rapid...
 
in principiu solido are nevoie de fisiere .STL. daca poti exporta din catia fisiere STL, atunci ar trebui sa mearga.

roland e inca in curs de "descoperire", am inteles ca stie mai multe formate. sa mai ma documentez/intreb.

l.e. roland s-ar putea sa stie si de catia (stie de dxf, dwg, stl explicit dat si altele)
 
ok, verific in seara asta si te anunt.
ce ai vrea sa facem ptr test?
ma gandeam la ceva simplu dar care sa permita testarea mai "dura", adica la un surub si la o piulita. si daca se si infileteaza.... :D
 
La Roland e un simplu si banal cnc cu 3 axe (xyz) (nu "imprimanta 3d"), nu e nimic special. Pentru prelucrara de metal ori intrii foarte putin cu scula in material la fiecare trecere, ori iti trebuie sistem de racire cu lichid.
Daca ai tarod atunci poti sa dai si filet la o gaura. Nu inteleg ce vrei sa faci, cum adica "surub si piulita"? Daca vrei sa prelucrezi ceva pe toate partile atunci ai nevoie de un cnc cu 4 axe, xyza.
 
ma refeream la imprimanta 3d nu la cnc
printr-un surub si o piulita poti testa acuratetea produsului finit.
 
surubul se face si la cnc, are si a "patra axa", rotatie in jurul axei oX. piulita nu am cum sa fac filetul pe interior la roland. la solido se poate. insa astea mananca material mult. ma gandeam mai mult la ceva gen gravura: fatada cu caramizi in relief a unei gari, si sa aiba si arcade din caramizi, de exemplu. la solido se duce putin material (aici e o mica costisitoare problema, o rola e 500 si ceva de iepuroi, si tine cat sa faci un model 3d de fix mariea a 2,5 topuri de a4 puse unul peste celalalt) iar la cealalta sunt curios cum ii iese. la astfel de modele ma refeream. asa am cateva chestii tari, ca de exemplu o bila prinsa intr-un poliedru, facuta cu solido, si fara lipituri, nimic - asa ceva nu se poate face in conditii normale