Ce camera video?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tyco

Well-Known Member
Trenulist
24 Iulie 2016
781
10
Arad
sageata-verde.uv.ro
WEBSITE
http://sageata-verde.uv.ro/
YAHOO
thetycoon_tyco
LOCATION
Arad
Salut tuturor!
As dori sa imi cumpar o camera video cu ajutorul careia sa fac mici documentare (Sageata Verde, Travaiele din Arad, Istoria Aradului, Istoria CFR de ce nu?, Modelism feroviar ;) ,etc.), insa nu prea stiu ce camera sa imi cumpar, care sa fie putin mai profesionala (focum manual, zoom optic mare, night mode cat mai bun, etc). Suma de bani sa fie in jur de 1500 RONi. Deocamdata am pus ochii pe aceste 2 modele: un Canon si un JVC.
Fiindca nu sunt un expert in domeniul camerelor video m-am gandit ca poate ma ajutati cu ceva sfaturi, cam la ce ar trebui sa ma uit la o camera video, si eventual niste produse.
Multumesc anticipat!
 
Dupa parerea mea, fara sa incerc vre una din cele 2, ma axez pe Canon.
Sau poate gasesti una Sony. Nu stiu sa iti zic exact un model :roll: dar Sony am vazut la cineva acum cativa ani si avea performante ridicate.
 
Eu am si JVC si Sony si sincer iti recomand mai strange ceva banuti si cumparati un sony.......... isi merita toti banii............ jvc este mai mult o camaera pentru segmentul Famaly......picnicuri, excursii la mare etc..............
 
Am vazut camera asta Sony care are zoom optic de 40x :confused: si HDD de 30GB. Insa un prieten mi-a spus ca aceste camere cu HDD tind sa fie mai fragile si sa se strice mai repede. Intradevar pretul este ceva mai mare, insa doresc ceva ce sa se apropie cat mai mult de profesional (ideal ar fi cu mai multi senzori, stiu, insa nu am atatea fonduri :( ).
 
te-ai aruncat si tu cam departe.... :confused: ...de ce neaparat HDD si nu un mini DVD???
iesi mai bine si dupa aprox. 50 de discuri filmate iti pot spune ca nu am absolut nici o problema .......... cu trepied poti face si zoom digital super ok iar daca vrei sa faci documentare nici nu se pune problema sa filmezi umai din mana................. iar la bani diferenta mini dvd -HDD e mare............ eu am zis doar Sony nu si obligatoriu ultima generatie.......... :roll:
 
Pai pentru ca eu voi monta ce am filmat (normal :) ) si astfel voi ajunge sa am o gramada de mini DVDuri pline cu filme care nu mai imi trebuiesc (sau exista mini DVD RW?). In plus(cred ca acesta e motivul principal defapt) nu prea stiu unde sa cumpar mini DVDuri si la ce pret(pana acuma nu am prea vazut)...iar cu zoomul optic...Ei bine sa zicem ca am avut deja prea multe experiente neplacute cu nea Gogu cu ciocanelul, care bate in roti si zbiara pe tine ca de ce faci poze, asa ca prefer sa stau la o distanta cat mai mare :)
Oricum inca mai studiez piata si ce ofera ea in domeniul camerelor video, pentru ca este o investitie majora pentru mine, o investitie care, din pacate, imi va folosi toate resursele finaciare adunate pentru machete pentru cel putin jumatate de an :(
 
ultimul post ca ma bag la somn...............
exista miniDVD RW este cam 6 RON
am filmat cu trepiedul cu o camera sony un individ aflat la aproximativ 7-800 m de mine si am putu sa observ detaliile destul de bine..........
este doar o idee sa poti sa te orientezi...........eu nu sunt dealer sony asa ca nu tin mortis sa te conving sa cumperi de la iei..........
eu am una si am fost multumit
o camera semiprofi este in jur de 9000 de RON...... :x
 
Salutare tuturor!
Zilele acestea navigand pe net am dat peste alta camera video, la care m-a socat pretul. este vorba de aceasta camera video http://panasonic.co.uk/pukweb04-otm-cam-minidv/nv-gs230eb-s/index.htm care are 3 senzori CCD! Din pacate zoomul optic si mediul de stocare lasa de dorit. Ce parere aveti despre aceasta camera? Merita dezavantajul mediului de stocare dar si al zoomului optic, in favoarea celor 3 senzori?
Si am o intrebare in plus. Cum se transfera imaginile de pe caseta pe PC? Se poatye la aceasta camera prin USB? sau trebuie ceva piesa hard specializata?
Multumesc de ajutor!
O seara placuta tuturor.
 
vezi aici:
http://shop.panasonic.co.uk/invt/nvgs230ebs

nu stiu ce ti se pare ciudat la pret. pe acelasi site pretul e de 398.99 lire sterline. ceea ce la cursul bnr de astazi inseamna 1924.29 ron fara transport si alte taxe.
atentie, vinzarile de pe acel site sint efectuate doar in uk si irlanda. tot ce am gasit in rominia a fost acumulator de schimb. camera e de negasit.
 
vezi ca e alta :D
nu stiu ce implicatii are 'p' in loc de 'b' si lipseste 's', dar ar putea fi alta chestie. cum ar fi o rezolutie ceva mai mica de exemplu. gusterii nu au pus pe site specificatiile, dar, din ce am gasit pe net, ar lipsi citeva chestiuni.
 
http://www.kumparaturi.ro/produs/camere_video/camera_video_panasonic_nv-gs230ep-s seamana cu bs...or fi acelasi model? Chiar e putin derutant...specificatiile arata cam la fel. Cel putin ambele au 3x800.000 1/6 CCD senzor
 
vezi ca asta-i al treilea model. eu zic sa iei o decizie si sa discutam despre una dintre ele. prima e
eb-s, a doua e ep, a treia e ep-s. char daca numarul e acelasi, asta nu inseamna ca e acelasi produs. prima pare a fi 'top of the line', iar a doua 'bottom', a treia fiind 'medium'. acum, alegerea iti apartine, diferenta de pret intre top si bottom fiind de 700 lei, cel putin.
 
Avand in vedere ca dispun de in jur de 1500 roni cred ca NV-GS230EP ar fi...dar care sunt specificatiile tehnice?
Dupa cum am ami spus imi trebuie camera pentru a realiza filmulete de scurt metraj si eventual documentare, deci imi trebuie imagine cu o calitate mai apropiata de profi. Nu prea stiu cam ce mi-ar trebui insa cred ca cei 3 denzori CCD sunt cei mai importanti
 
incearca macar ep-s. mai pui ceva si ai si chestia aia cu compensarea de miscare :D
 
Am trimis un mail la site-ul camere digitale pentru a primi o lamurire cu privire la siteul prezentat de ei pe site ...in functie de asta ma voi gandi ce sa cumpar, fiindca nu risc sa cumpar din strainatate, taxele postale fiind prea mari pentru mine
 
Am primit si raspunsul de la ei. Modelul de pe site este NV-GS230EP-S. Cea ce inseamna ca este dotata si cu sabilizator optic de imagine. Cred ca acesta este modelul pe care il voi achiyitiona. Daca aveti insa si alte propuneri sunt deschis ;)
 
Pai Sony are Steady Shot si apoi Super Steady Shot de vreo 10 ani la partea de stabilizator de imagine. Dar daca tot e la moda reinventarea rotii la cei care incearca sa fure clientii Sony (vezi Canon, Panasonic, etc), asta e.