Preturile

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Bagai si io un ochi la "clestele da facut ochiuri"! :roll:
M'da, un pret nejustificat, mai ales ca din orice cleste cumparat de la taraba cu un mic polizor ti-l poti face. Ca sa nu mai vorbim ca nici nu e nevoie ca ochiul catenarei sa aiba un profil prea complicat - vezi cele facute pe vremuri pentru TT.

PDI
 
Exact oamnei buni, cum spunea si PDI un cleste cu profilul ala se poate aranja foarte frumos cu minipolizorul!
 
Din experienţ㒠va pot spune ca acel cleşte Veiessmann îndoaie sârma asa cum zice în manual, dar dup㒠10 îndoituri se rupe. Material de 2 lei.
Cumpă’raţi-va un ceste obişnuit şi polizaţi-l astfel încât sa fac㒠acelaş lucru. :)
 
Pana la urma , cu documentul in fata, mi-am schimbat parerea in cateva aspecte.Clestele se dovedeste a nu fi chiar un cleste "chior".Daca face sau nu 45 de euri...asta depinde si de cine il foloseste. Pentru cateva catenare nu cred ca merita investitia, dar pentru cineva care are de prelucrat niste zeci, cred ca face toti banii.Asta in conditiile in care ochiul ala e musai sa iasa asa serpuit.Revenind la pret...chiar daca o fi facut la China, nu cred ca s-a fabricat o serie suficient de mare incat sa permita obtinerea unui pret "China made".
 
:D ...pana la urma nu e nici obisnuit...nici 45 de euri...Pana la urma, singurul aspect care ar mai trebui lamurit e cel semnalat de mity mai sus, cel legat de calitate. Legat de prelucrarea unui cleste obisnuit...am oarece indoieli ca unul de "taraba" polizat la dimensiunile respective ar avea rezistenta necesara.Asta trecand peste forma aproximativa care s-ar obtine. Aici plec de la premiza ca cel Viessmann e o scula precisa. Personal, daca as incerca sa modific unul, as cauta ceva de uz stomatologic...surprinzator cate scule bune au doctorii astia :lol: Asta trecand peste riscul de a cioparti o scula de calitate (scumpa) cu rezultate aproximative.Nu de alta dar, daca e un cleste bun, s-ar putea sa nu se polizeze chiar asa usor...
 
Pai da, si dupa cateva folosiri il polizezi iarasi, si tot asa :).

Cum s-a spus si mai inainte, pentru cine are de lucrat catenara si nu 2 linii, este rentabil daca acel cleste face treaba asa cum trebuie. Pana la urma este ca si cu aparatul de plantat iarba, scump daca stai sa te gandesti ca o "lanterna" ajunge sa coste 4 mil sau mai mult, insa daca te gandesti ca, chiar o planteaza cum trebuie si lucrii mult cu el atunci renteaza.

@Mity imi vine tare greu sa cred ceea ce spui. Detaliaza-ne.
 
Acum ceva ani am avut ocazia s㒠lucrez cu un astfel de cleşte la catenară’, şi am avut surpriza neplă’cut㒠s㒠constat c㒠acel vârf vopsit în negru începea sa se îndoaie câte un pic la fiecare sârmă’, pân㒠s-a rupt. Fier mort dup㒠pă’rerea mea, dar frumos ca prezentare.
 
Legat de ce zice mity...cum o sucim tot nu e bine.Puta aia serpuita din varf e cam firava si cam lunga (dimensiuni mici...asta e).Daca e fier mort se indoaie, daca e tratata s-ar putea sa se sparga/rupa... Pana la urma , doar incercand scula se poate vedea daca e buna sau nu. Acu' ramane de vazut cine se incumeta. :lol:
 
Iti zic eu ca nu se incumeta nimeni, pana la urma si cu polizatul trebuie avut grija ca ala incinge fierul ca naiba si se poate decali foarte usor... ma gandesc acuma si la pretur sarmelor de catenara, nu am pus mana sa vad prea bine cum sunt facute, dar tot asa am cosntatat ca si acolo sunt preturi si preeturi....la stalpi nu ma bag ca acolo mai pricep cat de cat tehnologia lor de fabircatie, insa stalpii cu console pentru sina dubla sau seturile alea de doi stalpi pentru 3 4 5 linii cand vad cat costa ma ustura buzzunarul si regret ca m-am apucat de epoca IV - V cu electrice......
Pana la urma toata treaba sta in faptul ca nu exista mai multi producatori cu produse de calitate, unde nu e concurenta vad ca se poate face orice...asta incluzand de regula practicarea preturilor extrem de ridicate...

Poate ca nu sunt eu suficient de informat in privinta producatorilor, dar nici informatia nu prea ajunge la mine, pana acuma eu nu am auzit decat de viessmann care face cateva modele si toata europa e plina de ele, ca doar alea reproduc cel mai bine realitatea..in rest ce am vazut si la ce preturi pot sa zic ca sunt departe de a fi ceva rentabil...
 
Eu m-as incumeta, deci intreb din nou, unde ati vazut acest produs pe stoc, in Romania?

@sogard_2003 exista si alti producatori de catenara, insa produc cel putin la fel de grosolan catenara sau mai rau, preturile nefiind mai mici. Eu unul nu sunt multumit de catenara viessmann insa alta solutie mai buna nu este decat home-made.
Din pacate nu am timp sa fac toata catenara home-made, iar sistemul viessmann pe langa minusuri are si plusuri.
 
la "magazinul" unde se dadeau tillig 060-DA pentru prima data.....supracunoscutii !!! dar nu cred ca e vina lor ca au nivelul acela de pret...repet nu cred doar... :D
 
buna,

magazinul acela are si un nume si nu cred ca moare cineva daca acel nume apare pe forum. ;)

pretul, dupa cum am vazut, este cel cerut de producator si in Germania si in restul lumii.

asa cum spunea Florin, scula este scumpa insa si eu cand am pus catenara pe N cu un cleste normal nu m-am scos asa ca tot scula aceea am utilizat-o...