o diverta minunata (in care veti gasi ... numai prostii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

macleod

Well-Known Member
Trenulist
28 Ianuarie 2009
1.732
4
46
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
LOCATION
Bucuresti
Si la ora asta la care cica ar trebui sa dorm, dar inca sunt shocat de ce-am vazut. Mi-a povestit un amic cum ca la diverta din mall-ul de pe timisoara au ceva trenulete pe la vreo 7 milioane si mai bine. Am zis ca cine stie ce marfa calumea or fi bagat astia, macar un piko digital (ca doar la banii astia ma astept la ceva serios).

Si cand colo ce-mi vazura ochii: baietii vindeau fix mehano (bine, felicitarile mele pentru ca au facut reduceri la thomas-uri, nepotul meu va fi foarte fericit cand va venit ziua lui de nastere, presupunand ca nu o sa-i treaca de thomasi pana atunci). Revenind insa la mehano, care la clasa 'train line' nu au o calitate atat de minunata (dar merge la tavaleala, mi-am luat chiar si eu cateva trenuri, ca macar daca stric ceva, macar a fost ieftin; asta e, inveti pe chestii pe care dupa aia sa nu-ti para rau).

Dar niste preturi de am ramas socat:
- un burlington care in medie este 250 ron, maxim 300, acolo era 450
- un set de thalys pe care cu putin noroc in gasesti cu 3 milioane (am luat eu unul zilele trecute cu 250, dar nu fac reclama), si maxim 350-400 ron, acolo era 700 sau 750
- un trenulet (ice si tgv) cu diorama (pe care il gasesti pe net cu maxim 450-500 ron), acolo era 900 si ceva

Inteleg ca fiecare are planul lui de afaceri, dar totusi, cine e chiar atat de imbecil incat sa dea cel putin dublu pe niste produse pe care le poti gasi (daca esti un pic familiarizat) relativ usor. Din pacate multi din Romania care nu prea au cunostinte si care atunci cand e vorba de plozii lor nu stau sa se tocmeasca (si din pacate nu prea sunt atat de informati ca sa aleaga cat de cat onorabil).

Sincer toata intamplarea mi-a lasat un gust amar. Inca mai sunt shocat de preturile respective, pe de alta parte totusi nepota-miu va fi foarte fericit cu thomas-ul lui la un pret super bun (ca m-am uitat acuma pe net la preturi). Dar pentru Mehano, ai de cap, saracii parinti care nu sunt bine informati si vor cumpara de la acei baieti minunati.
 
Noi, cei din tm, am scris de mai multe ori despre asta. Pentru ca cei neavizati sa fie in tema, si poate pentru cei care vor sa auda, in scopul de a lua masuri pentru un management mai destept. Simplu, cred ca aici se merge pe principiu putin si scump, aceeasi problema este cu toate sortimentele, inclusiv cu cele cateva machete statice de la Revell care au un pret ce rivalizeaza cu cele de colectie.

Am profitat de acest raspuns pentru a mai remarca faptul ca piata de jucarii este oricum in cadere libera, cel putin prin vest. Ofertele au fost foarte slabe, atat de Paste, cat si dupa, in principalele lanturi de magazine, unde de regula se gasea cate ceva, acum bate vantul, sateva jucarii cretine, iar despre machete indiferent de natura lor, nici pomeneala.
 
Diverta e pusa pe capatuiala. Ma batea gandu sa-mi iau un sf, in Cora era 48ron, hai si pana in Diverta zic, ca-i aproape (Mall Plaza Romania) si o fii mai ieftin, ca doar e domeniul lor, cand ajung acolo deabia gasesc un exemplar mototolit si la pretul de 56ron, adica un adaos de 20% peste adaosul de la Cora, si pentru ce, pentru ca e in Mall, ca sunt niste canapele si teoretic nu astepti la coada?
Normal ca m-am intors in Cora unde mi-am ales dintre cele 3 exemplare care mai aratau si impecabil si mi-am luat si puncte pe card.
 
Hai 20% mai inteleg, ca deh, nu compari cora cu diverta. Dar adaosuri de peste 100% ... deja am intrat in sf-uri.
Dar uite ca totusi, dupa cum ziceam, thomas-ii erau la reducere destul de buna, chiar nu am inteles, probabil voiau oamenii sa scape de stocuri, ca oricum le-a iesit destul profit chiar si cu reducere ... dar macar era mai ieftin decat prin alte parti.
 
@macleod, pai daca la anumiti comercianti e ceva obisnuit un adaos intre 200 si 400 lei la anumite locomotive per bucata, sau sa nu mai zic ca un set analog piko cred ca se poate lua de la fabrica cu 60 -- 65 euro, iar la noi se vinde cu peste 515 lei, nu ti se pare ca se vinde tot dublu........ pt ca ei spun ca sint acoperiti de pretul recomandat de producator.......asta este, noi nu avem un dealer ca sa vinda un startset cu preturi intre 65 si 80 euro, noi avem doar comercianti (retaileri). mai bine vinzi mai ieftin si mai mult, decit sa vinzi un set pe luna.
bine ca unii dintre noi mai stim ce si cum sa cumparam.
referitor la " saracii parinti care nu sint bine informati si vor cumpara de la acei baieti minunati" sa stii ca sint destui care au cumparat sau vor cumpara aceste trenulete pt copii lor, si pt ei sint doar simple jucarii, si nu conteaza prea mult cit au dat pe ele, sau alte informatii, pt ca e posibil sa nu mai cumpere altele in viitor.....
 
Total de acord cu tine, stiu ca preturile sunt destul de umflate si la noi, mai ales pentru locomotive de colectie, pe care nu prea le gasesti decat cu greu. Sigur ca pot sa iau start set-ul de la poarta fabricii, dar nu cunosc pe nimeni acolo, si ar trebui sa ma duc acolo etc. etc. Si oricum, cam toate preturile in modelism sunt cam pe undeva 'pe acolo' in afara de o firma (nu dau nume) care sincer nu stiu cum face vanzare la preturile ei.

In cazul descris de mine, era o diferenta strigatoare intre pretul pe care il gaseam in diverta, si pretul pe care l-as fi putut gasi la 2-3 magazine de pe net, cu o simpla cautare. Ca mai stiu si eu acuma cu ce se mananca si ca pot gasi pana la urma un pret si mai bun, asta e shpaga mea. Dar sa gasesti intr-un magazin care se respecta preturi aproape duble (daca nu peste duble) fata de pretul pietei (media de la cel putin 2-3 retaileri, sau chiar luand in considerare numai pe cel mai mare pret dintre ele), asta chiar mi se pare socant.

Ca si cum mi-as face eu magazin si as zice, bey baieti, vand start seturi piko analogice (450-550-600) ron pret de piata romaneasca cu 10 milioane, ca sunt eu mai schmeker. Sunt doar curios daca le-a facut careva vanzare (dar fiind in mall, cu multi coca si multe pitzi, probabil ca se mai gaseste cate un fraier din cand in cand).
 
Diverta este o subsidiara a RTC, pentru ei nu au nici o importanta parerile si preferintele clientilor, adaosurile comerciale sunt cum sunt, asta e atmosfera afacerilor in Romania (si nu numai). Nu toti comerciantii pun si suflet in ceea ce fac, nu'si educa publicul, nu construiesc o afacere. Din cauza asta s'a si infundat lumea in consumism. Nu va mai amarati degeaba ca n'are rost, tot distribuitorii mici raman de incredere si "pe sufletul clientului".
 
Din Viena am cumparat o locomotiva digitala br243 cu 55euro. Pe un cunoscut site romanesc pretul de vanzare este putin peste dublu decat cel din Viena.
Pe lumea asta exista produse care sunt comercializate la preturi diferite in fiecare tara, depinzand de nivelul de trai din fiecare tara in parte. Judecand dupa acest principiu, putem spune ca noi romanii o ducem cel mai bine dintre toti europenii! :D
 
@djflavio
Stiu ca o sa'mi atrag critici, dar in particular pentru Romania exista o scuza. Nu in toate domeniile sunt asa discounturi. De exemplu am vrut sa'mi cumpar niste accesorii foto, de marca, din Austria. Absolut peste tot erau mai scumpe ca in Romania, asadar nu putem generaliza. Intr'o oarecare masura este vorba de rulajul marfii, dar deja e off-topic. In Germania e mai ieftin, si de acolo am si luat, dar ce volum au ei in comparatie cu Austria? Mai e un aspect, si anume cel al stocurilor deja achizitionate si asupra carora nu se mai pot face reduceri, s.a.m.d. Oricum, Diverta/RTC nu are nici o scuza.
 
Mi-am tot promis sa nu ma mai amestec in discutii de genul asta , dar se pare ca nu ma pot abtine ....
Cu cateva luni in urma cineva pe forum ( scuze , dar nu mai tin minte cine ) a mai ridicat problema divert-a ... si ne-a spus ca baietii lucreaza cu 75-100% adaos comercial . Si eu am putut "savura" acest adaos cu un ventilator de chipset , care la PC-coolers ( care nu este producator ) era 20 ron iar la diverta timisoara 35 ron . Pentru ca taxele de curierat ar fi fost 20 ron si in acel moment nu am mai dorit altceva , am preferat ... sa dau banii
Colegul de pe forum se referea la imprimante si consumabile , eu cu componentele de computer ; in domeniul trenuletelor cred ca am scris destule pe aci :bye:
 
Cu alte cuvinte, indolenta de tejgea iti vinde plastic la kil cu pret de metal.
chestia e ca mai sunt si necunoscatori care cauta prin magazine trenulete si cand prind un mehano de 5 lei si scot caramida din buzunar, au impresia ca au facut un BIG DEAL. Apoi cand intra pe acest forum, vor vedea ca altfel se misca bielele la preturi convenabile. Trebuie sa recunosc ca printre fraieri m-as putea plasa si io, dar ma scuz spunand ca asta a fost demult.
 
Eu am fost ă’la cu adaosul :) într-adevă’r, adaosul e minim 70%, ba chiar s-au lă’udat cu asta la distribuţitori, dup㒠care plângeau c㒠vor reduceri la produse, prin urmare un anumit raion de produse (nu zic ce fel de produse, sunt produsele alea care au nevoie de cerneală’) a ră’mas gol vreo câteva luni. Practic, clienţii Diverta-Best Computers (c㒠e acelaşi lucru, cum sunt şi Altex-Media Galaxy şi Domo-Techonomarket) sunt oameni comozi, care prefer㒠s㒠dea un ban în plus ştiind c㒠gă’sesc ce le trebuie (degeaba un cartuş de imprimant㒠e la juma' de preţ în Media Galaxy, dac㒠alergi prin 4 MG-uri pân㒠îl gă’seşti). RTC'ul nu are oricum pic de respect faţ㒠de clienţi, dar şi faţ㒠de angajaţii lor... de aia s-a ajuns ca un angajat s㒠fac㒠şi pe şeful de raion şi pe asistent de vânză’ri pe câte 4-5 raioane, c㒠au tot plecat oamenii la ce salarii şi condiţii au. Aici apar şi situaţii mai ilare... de exemplu într-un magazin Diverta era un singur angajat, ca experineţ㒠şef de raion IT, pe IT, telefoane, TV, audio şi o parte din că’rţi, deşi toat㒠experienţa lui profesional㒠ţinea de IT. V㒠daţi seama ce a ieşit şi cât alerga să’racul om câte 10-12 ore pe zi, de L pân㒠Du când era deschis magazinul prin tot magazinul. Åži cum nu prea mai era nimeni, tot el trebuia s㒠ofere informaţii clienţilor, s㒠verifice şi s㒠actualizeze preţurile, s㒠pun㒠marfa la raft şi s㒠ştearg㒠de praf marfa expusă’. Aşa c㒠nu v㒠aşteptaţi s㒠ştie angajatul de la că’rţi despre locomotive, când lui i s-a bă’gat pe gât raionul de jucă’rii (sau cum s-o chema) din lips㒠de personal.
Tot ce îi intereseaz㒠pe cei de la RTC e profitul, cât mai mare şi cât mai rapid. Dac㒠nu se aprovizionau bine pe unele segmente cu că’utare (vorbesc de cartuşe de imprimantă’, ceva birotică’), se alegea praful de ei de mult.
 
Tot ceea ce s-a spus arata ca pe la noi se fac inca preponderent "afaceri" dupa ureche, in care conteaza putin sau deloc interesul celui care cumpara, dar extrem umflarea buzunarului asa zisului patron.
Ca sa fie legata discutia de trenuri, am cautat la un moment dat un joc original, Microsoft Train Simulator, si in acest scop am alergat pe la toate magazinele de computere, Diverta, Altex si altii, am scris chiar si la Microsoft Romania. Cei din urma mi-au raspuns destul de prompt, anuntandu-ma ca jocul nu se poate aduce in Romania, iare ceilalti mi-ai povestit despre faptul ca hocurile se aduc pe baza unor decizii luate de cate un tembel de sef, care face o lista dupa ureche, astfel incat exista jocuri aiurea care stau cu lunile sau cu anii pe faft, iar ceea ce m-ar interesa nu se poate aduce nici pe comanda ferma cu plata inainte. AM gasit pana la urma ceea ce cautam.

Legat de startseturile care se vand, acestea au un adaos extrem de mare, invers proportional cu varietatea marfii, comertul de rahat care se face bazandu-se pe ideea ca vreun fraier o sa intre si o sa cumpere fara a se uita la bani, de regula aceste magazine plasandu-se prin malluri unde se plimba indivizi care nu au probleme de natura financiara.
 
http://www.capital.ro/articol/rtc-ar-putea-inchide-o-parte-dintre-librariile-diverta-118315.html

comentariile sunt absolut simpatice. vis-a-vis de cum se fac afacerile, am avut de'a face acum vreo 10 ani cu concurenta RTC, maruntis, in fine. din vorba in vorba, seful alora a aflat ca nevasta'mea lucreaza la Romtelecom si s'a inveselit brusc: "neica, esti omu' care'mi trebuie. deschide'mi o usa la contracte si ai 10.000$, cash." ideea parea interesanta, doar ca nu aveam nici o relatie, asa ca a zburat puiu' cu ata. dupa doi ani, imi spune nevasta'mea: "si'a gasit nen'to relatia, am primit papetarie de la ei. cea mai rea hartie, cele mai rele creioane, toate pixurile aveau mina uscata, toneru' varza, etc." ulterior a aflat si preturile de achizitie, ceva in genul afacerilor de la CFR. traiasca statu', traiasca bugetarii, traiasca Romania! Uraaa!