ahtiat dupa bani

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
d0ru_b a spus:
Din nou is Gica contra' :
Bai frate da care e problema voastra?? Cine va pune sa platiti impozite la stat ?? Nu va convine, Europa e mare. Ce credeati ca daca puneti o stampila schimbati ceva? E criza doar pt fraieri, smecherii mereu au dus/o bine. Romanu e destept, se descurca. Numa uitati/va cum merge treaba p/aci, pa' la noi. Daca stii pe cine trebe e ok, daca nu spargi buzunaru...

ceva sa va mai ridice moralu :
http://www.youtube.com/watch?v=g87xkeh9ceQ

Hai sa aveti parte numa de carbune made in UE si de drumuri drepte ca de radare ne/au scapat.


Si chiar crezi ca in Europa umbla cainii cu covrigi in coada?Daca in RO mai poti sa-i fentezi cumva(statul)aici nu ai nici o sansa si crede-ma ca ipmozitele si darile depasesc orice imaginatie a ta.De ex. pentru anul 2007 am de plata 7.400euro si nu stiu de unde sa-i scot.Asa ca viata e grea oriunde te-ai afla.
Cu respect
 
Da ,la sfarsit de an si nu e loc de tocmeala.Cu cat castigi mai mult cu atat platesti mai mult.Nu mai stii cum sa o dai.Si mai ai de plata si TVA-ul 21%,si asigurarile sociale 600/. trimestru ,chiria 500/luna ,gaz+lumina 240,etc.Sa tot traiesti afara.
 
La facturile pe care le tai dupe ce termini lucrarea.Si nu prea sunt persoana fizica.Sunt independent cu nr. de tva
Da de ce pui atatea intrbari?Cumva vrei sa vii aici?
:-?
Daca esti interesat hai sa ne dam pm-uri,si-ti dau orice lamurire.
 
tfa2003 a spus:
...Obiwan e suparat ca politia il scaneaza si ii da puncte: De ce a ajuns in situatia de a le lua? Nu cumva a incalcat legea?
Asta este atitudinea cea mai enervant㒠pentru mine. Oameni care fă’r㒠s㒠clipeasc㒠trântesc fraza „legea trebuie respectată’”... Oare cei care gândesc aşa s-au gândit vre-odat㒠c㒠s-ar putea ca legea respectiv㒠s㒠fie prostă’? S-au gândit c㒠este posibil ca legea respectiv㒠s㒠fi fost impus㒠fă’r㒠acordul nici mă’car a majorită’ţii cu ajutorul manipulă’rii în beneficiul unei minorită’ţi? S-au gândit c㒠s-ar putea s㒠fie abuzivă’? S-au gândit c㒠este imposibil ca s㒠nu-l încalci din lips㒠de alternative?

Adic㒠dup㒠pă’rerea mea statul şi legile care-l guverneaz㒠ar trebui s㒠fie în slujba oamenilor şi nu oamenii în slujba legii şi a statului. Acest lucru este din ce în ce mai mult spă’lat din creierul oamenilor şi devin din ce în ce mai sclavi. C㒠da, sclavi suntem toţi.

î-mi vine minte un citat din Gerald Massey: They must find it difficult... Those who have taken authority as the truth, rather than truth as the authority.

Tradus liber ar fi ceva de genul: Trebuie s㒠le fie greu... celor care accept㒠autoritatea ca adevă’r, nu adevă’rul ca autoritate. Din pă’cate acest fenomen este de nestă’vilit în cadrul acestui popor nă’scut poet şi deştept şi ales şi ce mai vreţi voi...

Åži s㒠zici c㒠„taxele sunt un lucru” bun fă’r㒠a nuanţa, a preciza cu exactitate sursa, destinaţia şi ordonatorul este a afirmaţie cel puţin hazardată’. De ex. în teorie este bine ca toat㒠lumea sa plă’teasc㒠taxe pentru susţinerea sistemului de să’nă’tate. în practic㒠este condamnabil transferarea banilor strânşi din astfel de taxe în conturile marilor companii farmaceutice care fac profituri uriaşe dezvoltând medicamente care ţin în frâu anumite boli, dar nu se sinchisesc s㒠dezvolte metode de combatere, prevenire şi eventual tratare definitiv㒠a respectivelor boli. C㒠e mai profitabil ca statul s㒠subvenţioneze un individ care necesit㒠tratament permanent decât s㒠subvenţioneze prevenirea şi eventual tratamentul eficient a unor boli clasate ca fiind cronice. Ce cinic sună’: companii farmaceutice private! Åži nimeni nu st㒠s㒠se gândeasc㒠la un fapt la mintea cocoşului: dac㒠este companie privat㒠care are ca scop profitul, apâi chiar asta o s㒠urmă’reasc㒠profitul şi nu să’nă’tatea pacienţilor, c㒠nu-i aşă’, asta ar însemna a reducere a profitului: dac㒠oamenii ar fi să’nă’toşi din ce ar mai face profit spitalele private şi companiile de medicamente private. Åži culmea este c㒠societatea în loc să’-şi pun㒠umă’rul la o colaborare între indivizii care-i compun în vederea asigură’rii unor servicii de baze de să’nă’tate chiar sunt de acord cu „împuternicirea” unor companii care alerg㒠dup㒠profit cu grija să’nă’tă’ţii indivizilor. Åži ne mai miră’m c㒠omenirea este aşa cum e? Åži ştiţi ceva, atâta timp cât exist㒠termene ca bani, profit ar fi nebunie s㒠se aştepte orişicine c㒠lucrurile ar putea s㒠stea altfel. Åži în expunerea de mai sus nu vorbesc de Românica. Este universal valabil, doar c㒠la noi se face cu nesimţire pe faţă’.

Åži aş mai putea s㒠continui cu multe ofuri, dar s-ar putea s㒠se umple HDD-ul serverului care gă’zduieşte forumul :(

Oricum am s㒠m㒠duc la vot numai şi numai s㒠gă’sesc vre-un independent pe list㒠pe acolo, un nimeni care n-are ce face şi s-a înscris pe liste, pentru ca - al dracului - s㒠nu votez cu absolut nici un partid şi s㒠„promovez” o „alternativă’” la ele. C㒠iar㒺i dac㒠ne gândim la ideologia care st㒠în spatele conceptului s-ar putea s㒠descoperim c㒠partidele nu sunt altceva decât promovarea unor interese de grup împotriva intereselor altor grupuri. Åži aste chiar dac㒠privim lucrurile dintr-un punct de vedere strict teoretic, „romantic” şi nu din punct de vedere al realită’ţilor.

No, cei pe care - eventual - i-am supă’rat s㒠m㒠ierte...
 
@Pok
Multumesc ca imi dai dreptate. Tot lipsa de implicare duce la tot ce ai spus.
Ia sa-ti dau si un exemplu de nesimtire mai mare ca in RO:
-In USA, cu bani PUBLICI, au fost salvate unele banci si companii PRIVATE. Ati vazut si voi probabil ce au inteles sa faca acei privati cu banii publici. Un traitor pe acele meleaguri mi-a spus ca decizia cine sa mai traiasca si cine trebuie lasat sa moara, nu prea a avut nimic curat in ea. Ci mai degraba cu locurile pe unde senatorii isi rulau banii.

Pe de alta parte tot citind prin topic mi-a venit in minte o veche piesa de teatru:
Subiectul era cam asa:
Doi indivizi erau sechestrati intr-o camera cu o singura iesire, prin tavan. Prin acea deschizatura, periodic, o mana uriasa intra si ii deposeda de un articol vestimentar.
De fiecare data unul dintre prizonieri ceda imediat, la cererea mainii, cu celalalt avand loc adevarate lupte. Piesa se incheie cand mana coboara urmand sa-i deposedeze pe cei doi de chiloti. Se pare ca exista niste prejudecati si clisee in fata carora nu am nicio putere. Asa ca ma asez linistit intr-un colt...rezultatul se pare ca va fi acelasi.
 
TFA , sunt nevoit sa parcurg in fiecare zi 4-500 km
tu, daca esti mai static, poate nu vezi atata politie, nu e vb ca incalc regulile de circulatie , ci faptul ca albastrii au ordine sa adune bani la bugetul falit. Tu cum te-ai simti sa iei amenda ca nu ai purtat centura la deplasarea cu fenomenala viteza de 15 km/ h, pentru ca se lucreaza la tronsonul Cluj-Dej, si treci printr-o localitate de ridichisti tigani de fiecare data cu aceeiasi scarba? Sau cand vrea sa-ti ia permisul pentru ca ai depasit dupa trecerea de pietoni, pe linie discontinua un jaf de camion made in brasov cu fumul aferent? Si la urma urmei, daca vreau, incalc regulile, nu sunt conformist, dar atunci cand nu jenez pe nimeni in trafic. Esenta subiectului era banul stors de sugativa si scurs atent in buzunarul baietilor destepti sau in punga lenesilor.
 
Obiwan, eu conduc din 1991 deci am ceva km la bord. Dumnezeu m-a ferit pana acum de prosti facuti la norma pe la Pitesti si sper sa o faca in continuare. Dar in atitia ani am doar 2(doua) amenzi. Si amandoua din vina mea. Asa ca... respecta legea ca sa nu mai contribui la buzunarele celor incriminati. Scrie ca trebuie sa ai centura? Scrie. Nu o porti, ok, spui ca nu esti conformist. Dar iti asumi riscul, si cand o faci inseamna ca ai bani de dat. De fapt ce te-a suparat: ca trebuie sa porti centura, sau ca te-au prins fara ea? S-ar putea sa-mi dai un raspuns care sa anuleze toata discutia.
 
Sa va dau un exemplu de ce ma pish eu cu jet pe toate legile din rromania si pe aceasta tara de rahat.
Am aflat ieri din intamplare o poveste adevarata, nu cunosc persoanele dar este reprezentativa pentru aceasta tara nenorocita.
Un pustiulica cu ta-su sef de sectie a primit omu pe mana masina super tunata, deci hai sa faca o liniuta tocmai prin kisseleff sau pe acolo prin zona. Binenteles ca l-a prins radarul si ce-a facut omu: s-a dus la politai sa vada daca-i poate convinge sa-i dea filmarea facuta, ca sa o puna pe youtube binenteles. Ca pushtiulica stia ca cu carnetul nu o sa fie nicio problema, rezolva taticul, ca doar asa se fac treburile la noi.
Si tu zici sa mai respect legile intr-un astfel de kkt de tara ?
 
Mai fratilor,

asemenea discutii nu au ce cauta aici,
oameni de 2 lei exista peste tot, nu numai in Romania,
hai sa revenim la treburile noastre ca de aceea suntem aici, sa ne relaxam nu sa batem campii cu discutii care nu aduc nimic bun,
propun sa ne concentram eforturile pe discutii constructive si legate de hobby-ul pe care il promoveaza acest forum.

Imi pare rau, dar subiectul se inchide.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.