Dezinformare?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Woofer

Member
6 Martie 2008
32
0
Citind forumul, sau navigand pe site-urile "de specialitate" in multe locuri vad informatii gresite, care pot sa-i induca in eroare pe cei neinitiati intr-ale feroviarelor.
Consecinta directa, pe care o vad eu, este ca multi folosesc termenii regasiti de ei pe aceste site-uri/forumuri intr-un mod total gresit, iar altii preluand de la ei, perpetueaza folosirea unor expresii total gresite, sau cel putin nepotrivite in circumstantele respective. Asa cum se foloseste de multe ori "triaj" in loc de "grupa tehnica" in cazul vagoanelor de calatori, sau DA 060 in loc de 060- DA , cum ar fi corect.

De exemplu, pe site-ul cfr.stfp.net am gasit captiuni ale mai multor poze, unde la locomotive de calatori scria "apartine de depoul Tirgu Mures" Gresit! Cum sa apartina de depoul Targu Mures o locomotiva de calatori, cand acesta este depou de marfa? Ca oamenii care se ingrijesc de locomotive mai pun o stema pe care scrie "Depoul Tirgu Mures" aia e alta chestie si provine probabil din nostalgie, din vremea cand CFR-ul a fost unul singur.

Am cautat pe forum dar nu am gasit o lista a depourilor. Asa ca m-am gandit sa fac eu una, asa ad-hoc.
Deci:
CFR Marfa:
- Bucuresti Triaj;
- Fetesti;
- Ploiesti;
- Craiova;
- Drobeta-Turnu Severin;
- Caransebes;
- Piatra Olt;
- Buzau;
- Pascani;
- Dej Triaj;
- Oradea;
- Tirgu Mures;
- Simeria;
- Adjud;
- Palas;

CFR Calatori:
- Bucuresti Calatori;
- Ploiesti;
- Brasov;
- Sibiu;
- Galati;
- Iasi;
- Suceava Nord;
- Satu Mare;
- Cluj;
- Arad;
- Timisoara;
- Pitesti;

Daca am omis vreunul, va rog sa adaugati!
Restul sunt remize, sau sunt statii sau depouri unde calatorii/marfa au si ei o linie unde remizeaza locomotivele lor. Depoul de domiciliu a locomotivei este insa acela unde i se fac reviziile periodice si reparatiile curente.

Cu bine,
 
Cu tot respectul.
Un depou apartine ori de CFR Calatori ori de CFR Marfa. Ca remizeaza calatorii pe o linie din incinta depoului de marfa e alta chestie. Intelegeti va rog, sunt companii diferite! Deci ca urmare Pascani e depou a CFR Marfa, Iasi e a CFR Calatori.
 
Va salut baieti. Chiar daca e mai vechi putin subiectul, cred ca n-ar fi rau sa il improspatam putin.

Ceea ce-a spus woofer este in intregime corect, dar incomplet.

Haideti sa vedem cu ce va mai pot ajuta si eu :

Bucuresti Triaj - IRL + RC + DELM

Bucuresti Calatori - RC + DELC

Bucuresti Basarab - DELC

Fetesti - DELC + DELM + RC (pe partea de marfa)

Ploiesti - DELC + DELM + RC + SCRL

Craiova - IRL + RC + DELM + DELC

Drobeta-Turnu Severin – DELM + DELC

Caransebes – DELM + RC ( marfa ) + PELC

Piatra Olt – DELM + RC ( marfa ) + PELC

Buzau – DELM + RC + PELC

Pascani – IRL + RC + DELM + PELC

Dej Triaj – IRL + RC + DELM + DELC

Oradea – IRL + RC + SELM + DELC

Tirgu Mures – IRL + RC + DELM + DELC

Simeria – IRL + RC + SELM + PELC

Bacau – SELC + PELM + SCRL + RC ( nu stiu daca mai exista cea din urma )

Adjud – IRL + RC + SELM + PELC

Palas – IRL + RC + SELM + SELC

Brasov – SCRL + RC + DELC + PELM

Sibiu – SCRL + RC + DELC + DELM

Galati – SCRL + RC + DELC + DELM

Iasi – SCRL + RC + DELC + DELM

Socola - DELM

Suceava Nord – SCRL + RC + DELC + PELM

Satu Mare – SCRL + RC + DELC + PELM

Cluj – SCRL + RC + DELC + PELM

Arad – SCRL + RC + DELC + DELM

Ciceu – DELC + PELM

Timisoara – SCRL + RC + DELC + PELM

Pitesti – SCRL + RC + DELC + PELM

Braila – IRL + RC + DELM + PELC

Petrosani – PELC + DELM

Jibou – RC + DELC + PELM

Lugoj – DELC + PELM

Razboieni – PELC ( mai exista ??)

Teius – DELM + DELC

Barlad – DELC + DELM

Roman – PELM

Medgidia – SCRL + RC + DELC + PELM

Oravita – DELC

Tecuci – RC + DELC + PELM

IRL – punct de lucru al CFR IRL ( reparatii locomotive marfa ). Se pot face in aceste puncte atat reparatii curente, revizii planificate, cat si reparatii cu ridicare in depourile care dispun de sector industrial.
SCRL – punct de lucru al CFR SCRL ( reparatii locomotive calatori )
RC – sector de reparatii curente
DELC – divizie exploatare locomotive Calatori
DELM – divizie exploatare locomotive Marfa
PELC – punct exploatare locomotive Calatori
PELM – punct exploatare locomotive Marfa

Lista aceasta o am de cativa anisori buni, asa ca e posibil sa se mai fi schimbat lucrurile “pe teren”. Daca cineva cunoaste diferente intre realitate si aceasta lista, e binevenit sa le aduca la cunostinta noastra.

P.S.Eu am cautat si n-am gasit, dar daca aceasta lista s-a mai facut de cineva in alta parte, se poate sterge. Alteori, cred ca ar fi bine de pastrat.

Toate cele bune !