Este piata modelismului feroviar in cadere?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
sogard_2003 a spus:
Ma uit ,studiez,citesc,aud zvonuri...
din cate observ Roco da faliment,este vanuta,iar produce,iar este vanduta,se aliaza cu fleischmann...renunta la unele produse fiecare brand..etc
a doua observatie Arnold da faliment....
a treia observatie Marklin intra si ea in faliment (zvon=trix e aceiasi chestie)...deci marklin si trix nu vor mai produce...
Pana la urma ce se intampla?

Eu am ramas cu proiectul de macheta bazat pe sine roco pe care nu le-am achizitionat in totalitate,cum pe scara N brandul numit mai sus nu mai produce, ce voi face ?! pun 15 tipuri de sine pe macheta si o sa iasa ciorba nu ?

In opinia mea, modelismul feroviar nu va disparea niciodata.
Sa nu uitam, la vicii si pasiunii nu vom renunta niciodata indiferent de nationalitate sau religie.
Trebuie sa fim optimisti, oricum fiecare din noi facem cate un efort cand cumparam cate un model de locomotiva sau vagon, asa ca noi suntem in criza de mai mult timp si sunt convins ca ne vom descurca in continuare.
Ne-am procopsit cu un hobby scump si cred ca toti am fost constienti de acest fapt de la inceput. Asa ca fruntea sus si la mai multe "jucarele"!
 
In general piata este in scadere in aceasta perioada.
Sunt multe motive, cel economic insa primeaza. Oricat de mare ar fi pasiunea, in momentul in care preturile la elementele "absolut necesare" vietii cresc, si in mod plastic am denumit alimentele si costurile de intretinere, chiar in conditii de economie extrema nu mai ajung banii si pentru hobbyuri.

Multi se mira si in jurul meu ca "arunc" cu banii pe astfel de jucarii, fie ele machete statice sau feroviare. Altii fac acelasi lucru in alte domenii. Modelismul este un hobby care se gaseste in umbra, odata cu pasiunea generatiilor foarte tinere pentru computere. Nu generalizez, dar foarte multi din cei pe care ii cunosc si sunt mai tineri decat mine, prefera chatul sau un joc pe calculator in locul unei activitati de modelism.

Eu sper intr-o revigorare care s-ar datora culmea unui efect mai snob: asa cum multi parinti investesc in timpul petrecut de copii lor la "after school", poate atunci cand vor mai creste, ii vor indruma pe acestia catre cercuri private de modelism, fie din snobism fie ca au vazut cum sta treaba in domeniu si le place.
 
într-adevă’r, când toate preţurile scad, numai cele la modelism cresc. îns㒠aici nu prea e vina celor care le vând în România... ci a producă’torilor care tot cresc preţurile. Åži cum în preţul ,,de raft" al unui produs (indiferent de timpul lui) intr㒠transport, TVA şi adaos comercial.... primul e în funcţie de dimensiunile pachetului, al 2lea e 19% şi al 3lea e între 0 şi 1000% în funcţie de produs şi magazin. Dac㒠la electrice şi electrocasnice adaosurile sunt în general între 40 şi 100% (dar vorbim, în general, de magazine cu suprafeţe mari şi angajaţi mulţi, deci cheltuieli), presupun c㒠şi la modelism sunt undeva între 20-50% (c㒠vorbim totuşi de magazine mici, cu 1-2 angajaţi) ca s㒠nu şucreze în pierdere. Åži totuşi... ca fapt divers, am dat întâmplă’tor peste un site din Germania care vindea seturile cuşetă’+71-31 Heris cu 91 de euro (deci vreo 391 RON), în vreme ce în România se vinde vagonul cu 145, deci 290 RON pe set, ceea ce e ceva. A... c㒠nu am eu bani acum (deh... criza) decât pentru 1 vagon e alt㒠mâncare de peşte.
 
Ca scade sau creste piata modelelor feroviare, nu a modelismului feroviar care este alta mancare de peste, ramane de vazut.

Pana una alta piata a scazut exact ca anul trecut in aceiasi perioada, adica perioada dupa sarbatori.
Ca sa spui creste sau scade mai trebuie asteptat o luna sau doua.

Acuma ... legat de cei ce ne considera nebuni.
Exista ac si pentru ei ca, deh, medalia are si revers.
Cei ce fac ochii cat cepele cand aud ca pe un model ati dat 160 lei, sa zicem, au fost intrebati ce pasiuni au? ce hobby (uri) au? la cat se ridica cheltuielile cu el(ele)? daca au, ca daca nu au discutia se inchide automat.

:cafea:
 
Intradevar piata oscileaza prin volumul de vanzari cu plus sau minus , mai mult minus in ultima perioada , comercianti echilibrand balanta prin cresterea preturilor sau toti aplicand acelasi pret la acelasi produs . Pe undeva e bine dar totusi in acest fel dispare concurenta si apare frontul comun cea ce nu mai inseamna economie de piata , seamana mai mult cu economie de criza .
 
Salve,
Nu as dori sa generalizez,dar cel putin privind achizitiile colegilor la Cluj, aici piata nu e in scadere.Si sint convins ca e cam peste tot la fel.Incercati sa va amintiti cam ce modele aveam acum 2 ani,sa zicem si cam ce avem acum.
Din pacate,problemele sint cu modelele nu neaparat cu piata.Pina acum,in afara de Amintiri Feroviare,se pare ca nimeni nu a considerat Romania mai mult decit o piata(de genul celor de zarzavat) si producatorii nu prea au foat in stare sa faca modele ca lumea.
Sint convins ca bani ar fi in piata dar si noi ar trebui sa devenim mai atenti cu marfa care ni se pune pe taraba.
Adica,sa avem o atitudine de client in cunostinta de cauza si sa amendam fiecare pseudo-model CFR .Parerea mea este ca au trecut vremurile in care ne guduram pentru fiecare mizerie pe care doar scria CFR.
In acest fel,vom putea avea modele mai bune decit rateuri pe care sa platim averi.
Cu alte cuvinte:in ultimii ani,noi modelistii ,prin achizitiile noastre am facut piata sa creasca.
Dar producatorii ce au facut? E rindul lor sa creasca piata prin calitate.
s
 
ionut07 a spus:
Ca Brico a scumpit e posibil din cauza cursului valutar, ce nu inteleg este traditionala crestere a preturilor la inceput de an de catre majoritatea producatorilor de modele din Germania si Austria, in conditiiile in care cumparatorii au probleme cu banii(somaj, etc.) inclusiv in tarile l
or. In felul asta isi taie singuri craca.

Nu este chiar asa.Chiar daca s-ar scumpi cum zici tu in strainatate nu e asa mare problema cu achizitionarea produselor.Aici ai mai multe posibilitati de achizitionare care nu afecteaza bugetu familiar.Nu mai credeti tot ce vedeti si auziti la televizor.