PASIUNI ASCUNSE ALE TRENULISTILOR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
gasisem pe vremuri niste rame de plastic cu sticla, erau vreo 150 de mii pe vremea aia (pentru 500 de piese), sa zicem destul de rezonabil; intre timp a trecut timpul, au crescut preturile, aia cred ca au dat faliment sau aproape sigur s-au mutat de acolo ... si tot prin cutii stau puzzle-urile
 
djflavio : Inainte de 89 la o revista de benzi desenate PIf a venit un gadget cu un puzzle avand o rama de plastic si un suport pe spate.
Eu zic ca idee incercat la firmele de rame si inramari tablouri ei pot pune o rama si in loc de geam o folie flexibila de plastic pe orice dimensiune, asa au inramat niste pasionati afise de mari dimensiuni, ramane daca pretul va fi acceptabil...
 
dar de ce nu direct geam de sticla ? ce-i drept e mai casant decat plasticul, dar totusi daca avem geamuri peste tot de ce nu si la ramele de puzzle-uri
si trebuie cautate cu mare atentie la pret; i-am gasit pe aia acum cativa ani din intamplare, altfel pe oriunde am intrebat erau de 2-3 ori mai scumpe, pana si la ultimul jaf de magazin de geamuri mi-a dat un pret de vreo 2 ori mai mare, si cand era rama mai scumpa decat puzzle-ul, am zis pas, vedem data viitoare
 
Eu asamblez piesele din puzzle pe un carton de tip mucava, sau pe o planseta din lemn. Dupa ce termic, intorc plasa cu rotile in sus, pensulez cu aracet de calitate si aplic hartie pe spate. Dupa uscare, obtin o structura relativ flexibila, dar neimprastiabila, pe care o lipesc si o presez pe un carton de tip mucava de 3 mm care ii confera rigiditate. Fixer tot cu aracet un snur sau sfoara si pot atarna tabloul rezultat pe un perete. Fata este suficient de buna pentru a putea fi stearsa de praf fara deteriorare.

Pentru cei mai pretentiosi se pot inrama tablourile rezultate, insa se obtine un pret mult mai mare si o greutate mult mai mare a produsului final.