Despre muzica

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cautand ceva Patty Griffin m-am impiedicat de ultimul album al artistei de origine georgiana, Katie Melua, "The House". Este o schimbare de sound a solistei, parerea mea. Suna demential. In plus de asta, se vede ca Gigeii de la pupitrul de mixaj de la "Dramatico Records" nu se scobesc in nas, ci fac treaba buna. Albumele lor sunt printre cele mai bine inregistrate albume din lume. Ce mai, am fost extrem de impresionat. Va invit sa il "cumparati" in format flac, evident de pe thepiratebay.org sau isohunt.com. EFTIN!!

Dupa o zi obositoare este exact ce trebuie. o muzica care va poarta intr-o alta lume, usor suprarealista.

Ascultare placuta!!
 
Ca e prea superba melodia, uitati o varianta cu o calitate mai buna a melodiei postata de Cosmin mai sus...
http://www.youtube.com/watch?v=BQBlV9aQTcE
Si ca tot suntem in zona aia...inca o melodie folk clasica...
http://www.youtube.com/watch?v=5t5qY_xqQaM
Auditie placuta!
 
Undeva prin 1990 am auzit o piesa de muzica usoara care mi-a placut tare mult, cantata de un cor cu armonii mai aparte si puternice rezonante slave, ale carei versuri imi erau total straine. N-am mai auzit deloc aceasta melodie pana acum cateva zile, cand am avut MAREA surpriza sa recunosc linia melodica respectiva in melodia 9MM (Emil Lassaria & F.Charm) :confused: !!! Dupa inca vreo cateva cautari, am gasit exact piesa pe care o cautam: Erghen Diado - dance remix (The Magic of Bulgarian Voices & Music) :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Mircea, muzica usoara nu exista, ca gen. Este o inventie a macaronarilor apretati la San Remo, unde veneau curvele batrane sa le invidieze p'alea tinere, sau poponarii fara oua, gen mishel jaxon. La fel de bine era tolerata (asa zisa muzica) in tarile comuniste, pt ca nu puteai sa asculti Back in USSR -The Beatles sau mai tarziu, Another caramida-n wall- Roz Floyd. La noi se consuma similea si cioara aia, mirabela, vestul baga la greu eisidisiu si zizitoape , de-aia cred ca Anglia sau SUA nu inteleg ce e aia muzica usoara. Chiar ca e usoara, de-a dreptul. Ma spariu cand ma gandesc ca pe vremea aia era una care zicea pe note: "casa mea e-un cantec cu acorduri ample". Prefer sa am acorduri grele, ca de-aia m-am nascut cand a murit Hendrix.

Pop, rock, jazz, clasica, preclasica, blues&rithm, heavy, etc. :evil: :D
 
vali, extremele nu sunt bune niciodata, asa cum nici cuvantul niciodata nu e recomandat. Sa stii ca si broastele au muzica buna (ex: Giana Nannini si nu numai). Vorbesti de Similea & Co. Dar sa stii ca in perioada in care canta Similea, exista si Aurelian Andreescu, care, scuza-ma, insa chiar canta muzica. Un alt mare om de muzica din Romania tocmai s-a prapadit zielele trecute. Pana si in URSS se facea muzica (primul exemplu care imi vine in cap: Alla Pugaciova).

Intr-adevar muzica usoara e impropriu spus. In principiu si grosier, tot ce nu e muzica simfonica e muzica usoara. Gresit, insa cam asa se imparte.

Hendrix a continuat ceea ce au inceput altii inaintea lui, iar cei care i-au urmat au continuat ce a inceput el... Steve Ray Vaughan, Jeo Satriani, Steve Vai, Yngwie Malmsteen si multi altii. By the way, ai ascultat Monte Montgomery? Daca nu, cauta pe "conducta ta".

...e multi, bre... inca se mai face muzica de calitate, insa aia n-o asculti decat in mica masura la radio.

Nu mai ascultati radio si nu va mai uitati la TV! Cautati muzica si pe alte canale de comunicare si veti constata ca exista inca "muzica usoara" de foarte buna de calitate.
 
nu ie extreme, pur si simplu nu exista. Aurelian Andreescu ascultam la radio inaintea ta (datorita varstei :D), intr-adevar, cea mai mare voce, pacat insa ca nu au fost piese pe masura sa. Sandy, baneaza-l pe Andreiul, ca-i place de Pugaciova :D

gagarin.

Daca vreti cv cu bunicul lui jimi:http://www.youtube.com/watch?v=4fk2prKnYnI