Colet international cu asigurare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Kuky

Active Member
20 Decembrie 2009
103
32
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am urmatoarea dilema - trebuie sa trimit un colet din Bucuresti in Germania cu o locomotiva in urmatoarele conditii:

-dimensine colet : 25x25x50 cm
-greutate: sub 5kg
-sa aiba serviciu de urmarire (track&trace)
-sa aiba valoare declarata (asigurare) de 600 EUR
-sa fie livrare door-to-door, sau macar la destinatie livrare la usa
-transport rutier, nu e o mare urgenta
- un pret decent

Cum ar fi un serviciu similar cu DHL Paket International pt cei din Germania care vor sa trimita in Romania. La ei costa 17 EUR serviciul de mai sus (cu 500 EUR asigurare inclusa) si ajunge in Ro in 5 zile lucratoare, livrat la usa.

a. La DHL Romania nu exista asa ceva, doar DHL Express, livrare sub 24h, 900 RON.
b. La DPD, rutier costa in jur de 120 RON, dar nu vor sa faca asigurare, cica doar daca ai contract business cu ei. Daca pierd pachetul iti platesc de 10x valoarea transportului.
c. La Prioripost, prin serviciul EMS, cica nu vor sa transporte cu asigurare.
d. La Posta Romana asigurarea maxima e undeva in jur de 100 EUR.
e. La FanCourier, transport rutier, 900 lei fara asigurare sau cu asigurare minima de 5000 RON la un pret care nici nu m-am mai chinuit sa-l aflu.Saracii, n-au aflat ca la banii astia poti sa trimiti cu avionul in 24h.
f. La TNT de la 910 RON (avion, 24h) pana la 650 RON (3zile, rutier) + 1% asigurare. Pret gigantic

Vreo sugestie?

Multumesc,
Cristian
 
cornelTT a spus:
Eu am trimis colegului Cosmin în Portugalia cu Poșta Română și nu a fost nici o problemă.
Imprimanta în valoare de 2000 euro a venit cu Poșta Română, nu a fost nici o problemă. ( din Franța parcă mi-a trimis-o).

toate cele bune

Coletul a fost asigurat la valoarea de 2000 EUR?
 
cornelTT a spus:
Eu am trimis colegului Cosmin în Portugalia cu Poșta Română și nu a fost nici o problemă...

Mai adaug si eu ca joi deja aveam avizul cutia postala...daca nu ma insel l-ai pus la posta luni sau marti.
Si am mai primit colete din tara, tot cu Posta Romana si au ajuns mai repede decat din Germania sau Franta.
 
cornelTT a spus:
Nu cred că a fost asigurat, dacă îmi aduc aminte am dat cam 120 euro pentru transport.

Da, fara asigurare sunt multe variante. Dar nu imi place sa merg las risc.

Oricum am ramas uimit sa constat ca nu exista un serviciu asemanator la un pret comparabil din Romania in Germania.

Cel mai ieftin pana acum am gasit la TNT, "doar" 170 EUR, acelasi lucru care in Germania costa 17 EUR. Parca suntem in epoca de piatra.
 
Pana la urma am rezolvat cu neamtul altfel si nu mai trebuie sa trimit pachetul.

Ca idee, am sunat la UPS si prin UPS Standard - rutier ajungea la 416 ron cu asigurare inclusa.
Prin Allpacka (un fel de reseller) fix acelasi colet, tot prin UPS Standard - 246 ron, tot cu asigurare inclusa.

Culmea este ca cei de la UPS au confirmat, f. senini, ca intradevar pretul de la Allapcka e posibil sa fie corect, ca au un contract "special". Ce ma nedumereste totusi este de ce ar mai vrea cineva vreodata sa comande direct la UPS, daca prin intermediar e un discount asa mare.
 
Astea sant misterele capitalismului. :lol: :D .Uite un exemplu simplu. La MTS, unele produse au trecut la pret 120$ MAP, ( Minimum Advertised Pricing ) care reprezinta pretul minim la care ai voie ca vanzator sa-i faci reclama. Daca pui produsul in cos, ai alt pret, mai mic, respectiv 79,99$. :D
Cred c e valabila si la noi la firmele de curierat rapid. Cine are contract cu ei, in special cei care au magazine virtuale si vand online, au discounturi mari de tot fata de cei simpli, care trimit un colet sau doua pe an.
https://www.modeltrainstuff.com/Kato-N-1768922-ES44AC-UP-p/kat-1768922.htm
 
cornelTT a spus:
Eu am trimis colegului Cosmin în Portugalia cu Poșta Română și nu a fost nici o problemă.
Imprimanta în valoare de 2000 euro a venit cu Poșta Română, nu a fost nici o problemă. ( din Franța parcă mi-a trimis-o).

toate cele bune

Imprimanta ALPS pentru decaluri ? :D