Sfaturi pentru lacuit cutie lemn

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

macleod

Well-Known Member
Trenulist
28 Ianuarie 2009
1.732
4
46
Bucuresti
www.macleod.ro
WEBSITE
http://www.macleod.ro/
LOCATION
Bucuresti
stiu, e offtopic la offtopic :p dar stiu ca sunt multi meseriasi in arta materialelor si a bricolatului pe aici, asa ca sunt pe maini bune

am niste cutii de ceai facute din lemn netratat, si mi s-a cam urat de ele asa cum sunt, asa ca vreau sa le dau o noua fata, macar un lac, o vopsea fina ceva pe acolo, sa arate mai de Doamne-ajuta

care ar fi cea mai buna solutie, avand in vedere ca vreau sa pun direct in ele plicurile de ceai ca atare (deci nu neaparat ambalate separat) astfel incat sa nu ma trezesc ca ajung in mine mai multe chimicale decat bagam in noi oricum zilnic ?
 
Salut

In primul rand ar trebui slefuite usor, cu smirghel pana la granulatie 600 sau 800, ca sa elimini suprafata urata si sa iasa la iveala fibra lemnului.
Dupa care poti lua de la orice magazin de bricolaj lac cu diverse nuante de lemn: stejar, nuc, cires. Depinde ce culoare iti place mai mult.
Dai 2 maini de lac si ar trebui sa fie suficient.
 
Si uite asa omul invata :p Drept sa spun nu stiam ca exista lac cu culoare, dar nici nu m-am lovit pana acum de probleme de genul.
O intrebare de baraj: asa cum spre exemplu vopseaua cu email chiar si data cu pensula nu prea se cunoaste (ca s-a dat cu pensula) decat la o privire foarte fina, la lacul pentru lemn cum este ? Diferenta mare intre pensula si pistol de vopsit ? Sau doar pentru un ochi atent si antrenat ?
Vreo recomandare de marca de lacuri care sa 'iasa bine' ? (si scuze ca ma repet, lacul va intra in contact cu ceaiul in plicuri, deci ... sa nu ma trezesc facand o infuzie cu gust de lac :p)
 
Nu folosi lac pentru lemn alchidic ! Vei bea ceai cu aroma de diluant . :skul:

Cauta lac pentru lemn pe baza de apa , ce culoare vrei tu . Dupa ce slefuiesti desprafuieste bine si curata urmele de grasime (chiar si cele lasate de degete) . Curata lemnul cu o carpa usor umezita cu apa si cu foarte putin detergent de vase .
Da un strat si lasa sa se usuce o zi . Daca vrei o nuanta mai inchisa mai aplica un strat . Dupa stratul final poti sa aplici si un strat de lac transparent pentru o protectie suplimentara . Lasa cutia macar o saptamana sa se usuce si sa se ventileze bine . Nu o lasa sa se usuce afara (de ex. pe balcon) . Trebuie sa se usuce la temperatura camerei (20-23 grade C) . Daca lasi cutia sa se usuce in frig va crapa lacul si posibil si lemnul .
Tine cont ca la fiecare strat aplicat culoarea se va inchide . Culoarea finala o vezi dupa 24 de ore , nu "in ud" .De asemenea depinde de esenta lemnului . Esentele moi (brad,pin) vor suge mai mult lac si necesita mai multe starturi pentru o culoare mai inchisa .

Daca esti pretentios fa o proba pe fundul cutiei . Trage cate o dunga cu un strat , cu doua straturi , cu o culoare , cu alta culoare si in final vezi care iti place .

Daca ai alte intrebari , te rog .

Poti cauta lac Sticky pentru lemn pe baza de apa . Atentie , exista si lazura pe baza de apa . De preferat lacul colorat .
 
Multzam mult pentru informatii. Ai vreo recomandare de firma/produs ca sa pot merge la sigur ? Sigur gasesc destule prin Leroy Merlin si Dedeman, insa cum experienta mea e zero in domeniu vopsit lemn, nu mi-e rusine sa intreb.
Nu stiu exact care e materialul, cred ca e brad, fiind foarte deschis la culoare, aproape alb.
Adica ceva de genul (poza de pe net)
suport_din_lemn_pentru_plic_de_ceai_w1963a.jpg

dar parca un pic mai deschis (bine, in poza depinde si de lumina).
 
Eu am folosit lac Sticky produs de Sarcom . Cred ca gasesti la Dedeman. Am folosit lacul asta si la exterior , la foisor , la ornamente si chiar la diorama pe laterale .

Poti vopsi cu pensula , la pistol daca nu esti meserias risti sa dai prea mult si sa lasi dare . Alege un penson de calitate , cand tragi de par nu trebuie sa-ti ramana fire in mana . Nu "incarca" pensonul cu prea mult lac , inmoaie-l doar putin pe varf si vopseste in lungul fibrei , cu miscari dintr-un capat in altul .
 
M-am uitat pe poza . Ar fi bine sa demontezi feroneria inainte de vopsire si sa o montezi la loc dupa uscare .
 
Salutare, ma bag si eu ca musca, dar sper sa iti dau sfat bun . Eu nu am folosit pensula, am folosit un burete care statea ca pensula, dar nu lasa par. De asemenea puteai lua set de la Profi cu 5 lei, de ajuns pentru o cutie. atat.
Eu am folosit Sadolin, asta pentru ca facut o usa, iar apoi restul am folosit si la o cutie. Am dat doua maini, prima este pentru lemn, a doua pentru tine ;-) ca sa fie lucios si frumos, nu cu azbertitati. prima mana o suge lemnul, cu cat este mai uscat cu atat suge mai bine....

La asa cutie as folosi un lac incolor, ii da o culoare frumoasa, sau poti alege culori. Daca vrei vreun desen sfatul meu este sa pictezi inainte, las sa se usuce si apoi dai cu lac. Usa de la baie de la mine este desenata cu personaje din desene animate si arata destul de bine, peste tot am tras doua maini de lac...

Sticky este un brand low prfile, dar pentru o cutie cred ca isi face treaba cu brio...

Pensulele de care vorbeam era asa ceva: http://www.happycolor.ro/PENSULA-BURETE-CU-MANER-DIN-LEMN-_cumpara_1622.html, dar poti gasi si ca un trafalet... nu lasa urme, este si pentru cei mai asa, ca mine, care da ca ucenicul de o zi ;-)