Atentie vitezomani!!!!!!!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Asta stiam :), dar intrebarea mea se refera la prevederea din Codul Rutier. Accesand acest site, am gasit ca viteza maxima in interiorul localitatilor este de 50 km/h. Totusi, am auzit de proiectul de modificare a Codului Rutier in care se mentioneaza ca aceasta viteza va deveni de 60 km/h, si chiar am gasit scris cate ceva aici. S-a aprobat aceasta modificare sau nu?
 
legal este de 50/ora dar,
se accepta din cate stiu eu in toata europa, +10/ora fata de viteza max admisa - se considera erori ale ap radar, vitezometru etc. - practic e un camp de toleranta.
deci 50-60=legal, 61 deja este sanctionabil
71... se considera depasire cu 20 a vit max admise...

era in lege seria 50 - 90 - 120 , parca, vitezele admise: in localitati - in afara - autostrada si drumuri expres

DN1 (buc - bv) e drum expres

inca nu s-a votat aia cu 60 in localitati, ramanand valabile observatiile lui LDH: cum vrea muschii primariei, respectiv crezi ce vezi sau... iti iei un detector radar performant (legal inca in ro - isi puneau pb interzicerii din nou - si ilegal in multe tari eu)
 
aici mergi cu pana la 140km/h....limita legala pe autostrada e 120,marginea de
eraoare e de 20,te prinde cu 141....platesti...pe loc
 
eu stiu ca a foat votata legea in parlament.......acu parca mai trebuia sa apara si in monitorul oficial sa intre in vigoare :roll: