Timbru cu eroare locomotiva Orleans, Expo IVA Hamburg '79.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Ciao,

Am 2 serii de timbre cu aceasta expozitie:



Intr-una din serii, am "depistat" de ceva ani o ...ciudatenie: un timbru cu eroare:

Timbrul cu eroare:




Timbrul fara eroare:



Eroarea contsa, asa cum se si vede in poza, din "miscarea inspre STANGA a intregului imprimeu.
Ca si cum, masina de imprimat / tiparit, ar fi fost miscata de ceva....

Am mai fost aici in Timisoara la o adunare a filatelistilor, l-am arata dar nici unul dintre ei nu au stiut a-mi spune ceva despre el.

Faza pe tara: eu voi sa-l vand..dar vreau sa stiu VALOAREA lui ...

Unde/ cine / cum ma poate ajuta?

Multumesc,
Marius.
 
Acesta eroare apare de la tipar. Coliţa tipografic㒠în care a fost tipă’rit acest timbru, a fost printre primele tipă’rite, când înc㒠tipograful nu a terminat de reglat valţurile.
Fiind un timbru relativ nou, eroarea nu îi ridică’, sau mai bine spus nu cred că’-i ridic㒠valoarea.
Timbrele se tipă’reau şi la ”Arta Grafică’” din Bucureşti.

Este greşeala tipografului c㒠nu a trimis la reciclat coala.

Dac㒠era vorba de o emisiune de pe la 1900 primă’vara, sau sf. secol XIX, atunci un colecţionar plă’tea mult şi pentru eroare.

Aceast㒠coliţă’, dac㒠bine îmi aduc aminte a fost editat㒠prin 1980.

Ai o raritae, într-adevă’r, dar nu cred c㒠are o valoare deosebit㒠astă’zi. Poate pese 50-100 de ani...

O zi faină’!
 
@interesantul,

Multumesc de informatii !

Faza tare este ca el este si ...stampilat, cineva de la Posta i-a trantit o stampila fara sa se uite CE stampileaza...si a trecut neobservat pana la mine 8) .

Am primit un pont: sa ma adresez d-lui Sergiu Gabureac, dansul fiind un pasionat filatelist roman axat in special pe erori.

Tot de la aceasi sursa, am mai aflat ca dansul , in 1994, a publicat cartea ""333 de erori+33 de curiozitati filatelice romanesti", in care a detaliat doar o eroare legata de timbrul de 2.15 lei din seria IVA Hamburg "79, dar NU si eroarea mea.

Am trimis mail acum catre dansul, sa speram ca ma ajuta.

Va tin la curent cu vestile !

Marius.

PS: In seara asta ma apuc sa studiez si timbrul de 2.15 lei :D
 
interesantul a zis:
Este greşeala tipografului c㒠nu a trimis la reciclat coala.

...sau poate dl. tipograf o fi incercat sa faca un "ban cinstit " .. :fluierat:

Cazuri in istoria filatelica sunt o multime, chiar regele Carol al II-lea dedandu-se fara scrupule la asa manevre....filatelice.


Marius.
 
Dl Sergiu Gabureac a fost foarte amabil si mi-a raspuns la mail:
Este o deplasare a culorilor, des întâlnită’.
Numai cele mari pot luate în consideraţie ca fiind curiozită’ţi filatlice. La Locomotive e vorba de o pies㒠de o stea, maximum două’, fă’r㒠efecte în planul cotei filatelice
.

Am vorbit si telefonic, dansul spunandu-mi ca timbrul meu NU este o eroare, ci o VARIETATE .

Acuma, cred ca in astfel de cazuri, valoarea este data NU de timbru, ci de cel ce vrea sa-l obtina...adica, mai pe scurt, de CAT de mult il doreste cineva !...de aici si pretul....

De fapt, cam asta este esenta UMANULUI....care creaza valoare MATERIALULUI mai mult subiectiv, decat obiectiv !

Marius.