Reclama BMW

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Buna Cosmin,

Daca in Romania nu ar fi avut loc o schimbare de regim si o deschidere atat politica cat si economica (economie de consum) si intelectuala (contact permanent sau cel putin mai des cu lumea "vestica") acum un sfert de secol as fi putut fi de acord cu tine.

Daca insa dupa 25 de ani de la 1989 oamenilor le lipseste cultura tehnica, cultura auto cum o numesti sau cultura pur si simplu cum resimt eu din mesajul pe care il consider extrem de frustrat care a deschis acest subiect asta nu se poate explica, cel putin in ceea-ce ma priveste. Nu este ceva "estic". Nu am resimtit asta nici in Cehia, nici in Ungaria. Nici macar in Bulgaria sau Turcia. Cred ca mai degraba e vorba de acea eterna mentalitate romaneasca legata de "capra vecinului".

Tradus intr-un limbaj suburban pe intelesul tuturor, aceasta mentalitate "BMW e masina de smecher" sau "cocalar" (poate imi explica si mie cineva sensul acestui cuvant) mi se pare extrem de retrograda si tipica doar pentru o societate de "smecheri", de "frustrati" si de "incapabili" pe care eu refuz sa o accept.
 
Horia, la capitolul economie de consum ne-am facut bine temele, a fost foarte usor sa ne integram mai ales dupa intrarea in UE in 2007-2008 cand se finanta consumul prin credite usor acordate. Din pacate in Romania ca si in Bulgaria, Ucraina, Moldova, Rusia revolutia nu a avut loc la nivel mental decat prin manifestarea/satisfacerea nevoilor primare de consum. O revolutie politica/economica/intelectuala in adevaratul sens nu a avut loc. Contactul cu lumea vestica se face individual si e insuficient pentru a crea o mentalitate colectiva.
 
Horia_Radulescu a spus:
Buna,
Te mai miri ca suntem cum suntem ... asa hal de reclama asa oameni ...

Dragos, ai o problema cu scara ta de valori. Ce te deranjeaza in acea reclama? Refuza cumva masina prioritatea la tren? Se opreste regulamentar si asteapta, iar trenul este cel care ii cedeaza de buna voie trecerea.

Nu imi plac etichetele puse peste ceva doar ca sa ne aflam in treaba sau dintr-un dezgust general pentru o categorie de produse sau de oameni. Denota lipsa de intelegere pentru ceilalti si la limita chiar lipsa de inteligenta.

Horia, m-am referit la cei care au aprobat reclama pentru difuzare , dar tu probabil ca nu poti sa iti dai seama de substraturile pe care le gandesc majoritatea desi te-am vazut de multe ori aratand cu degetul catre acesta tara si ai sai locuitori predominant in sens negativ .

In fond oice reclama despre o anumita bucata de tabla numita masina, locomotiva, motocicleta sau ce mai vrei tu poate fi difuzata insa eu sunt de parere ca atunci cand dai un spot televizat trebuie sa il gandesti la nivelul de cultura pe care il au oamenii si cum percep ei aceasta reclama.

Faptul ca reclama e facuta frumos , ca e filmata nu stiu unde si din nu stiu ce unghiuri mai putin conteaza.

Data viitoare intreaba la ce m-am referit pentru a evita discutii pe alaturi (recunosc ca gresala mea de exprimare a lasat altceva de inteles).

O zi buna .
 
Dragos, problema nu e nici reclama in sine şi nici ţar㒠în care este difuzat㒠ci faptul c㒠îţi permiţi s㒠pui anumite ethichete pe proprii tă’i compatrioţi. Spune-mi te rog, câţi proprietari de BMW care numai prin faptul ca îşi permit s㒠circule în BMW şi nu in Trabant încalc㒠sistematic regulile de circulaţie cunoşti personal?

Mesajul tă’u iniţial iradiaz㒠frustrare şi de aceea spun şi persist c㒠ai o problema cu scara ta de valori.
 
Hai ca o dam in altele, sa nu uitam de cate ori arata altii cu degetul poporul asta de blegovani (te regasesti cumva in categoria celor care fac asta?) ... :D
 
Sa completez : la noi 99% din parcul de masini de lux e detinuta de tzigani, cocalari, borfasi, hoti, corupti sau sa le zicem simplu mafie ? Te astepti cumva ca astia sa repecte ceva ... ?
 
la noi 99% din parcul de masini de lux e detinuta de tzigani, cocalari, borfasi, hoti, corupti sau sa le zicem simplu mafie ?

Vreo dovada in acest sens?

Dragos, ca sa fiu simplu: nu imi plac remarcile facute prin ochelari de cal si nu imi plac oamenii care privesc lumea prin ochelari de cal. Si asa resimt mesajul tau initial.
 
Dovezi as avea insa nu cred ca este relevant , sunt sigur ca stii mai bine ca mine situatia . Cei 1% ramasi sunt oamenii de bun simt care sunt la mare cautare !

Imi pare sincer rau ca exprimarea mea a lasat de inteles ca eu privesc lumea prin ochelari de cal, insa majoritatea au inteles ideea mea, probabil ca am fost putin cam dur.

Iti garantez ca o intalnire offline intre oameni in general are cu totul alt curs atunci cand se isca genul acesta de subiecte, majoritatea nu stiu insa ca limbajul scris de neprofesionisti poate fi cu dublu inteles.

Probabil , ca sa fie toata lumea impacata , genul acesta de subiecte o sa le tin numai pentru mine, ar fi frumos daca toti ne-am vedea de treburile noastre si anume sa ne ocupam de modelism ca deaia ne-am adunat aici. Sa vedem si fapte :D

O seara excelenta tuturor !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.