Despre geamuri sparte la material rulant CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

LiviuM

Well-Known Member
Trenulist
11 Martie 2011
397
9
Horia_Radulescu a spus:
Insa asta e tara.

Hmmm, se pare ca n-ai prea prins mesajele "atentie aruncatori de pietre" pe diversele autostrazi nemtesti...
Cu alte cuvinte, n-are prea multa treaba cu tara, "asa face toate".
Parerea mea (c) (off-topic)! Hac!
 
Buna Liviu,

Mergi des cu trenul in Germania? Ai fost des atacat cu pietre in tren?
Se intampla ca eu sa merg des cu trenul in Germania, in general chiar in fata. In fata de tot. De multe ori chiar si pe linia KA-FFM, adica chiar pe unde stai tu.

Pana acum nu am avut niciodata un "atac" asupra trenului, iar vagoane cu geamuri sparte nu am mai vazut de la Eschede incoace. Doar la S-Bahn la Frankfurt am vazut o data un 425 cu geamuri sparte cu sticle de bere, a avut nenorocul sa fie prins de "fanii" unui meci cand Eintracht a mancat bataie rau de tot.

In Romania nu am vazut vagon fara macar un geam spart, de la AVA200 salon la un banal 20-47.
Cu alte cuvinte, n-are prea multa treaba cu tara, "asa face toate".

Ba are. Are exact legatura cu nivelul de civilizatie al tarii, cu cel de educare al populatiei din zonele rurale si cu responsabilitata civila a puradeilor din sate.

Insa ai dreptul sa traiesti mai departe cu praf in ochi. Unii au trait asa 80 de ani si au murit fericiti, gandindu-se ca "nu e asa de rau, mai au si altii oile lor negre". Discutia asta insa nu-si are locul aici.
 
"In Romania nu am vazut vagon fara macar un geam spart, de la AVA200 salon la un banal 20-47. " HR
Sa inteleg ca toate vagoanele din Romania au geamurile sparte?
 
Du-te la gara si priveste cu atentie toate vagoanele de calatori, cata.

Vei remarca daca te uit cu atentie ca la cele mai multe Aeem 30-76, Beem 22-76/96, B11 21-90, cam toate vagoanele salon AVA200 albastre, adica cam tot ce este modern la CFR lipseste la cate o fereastra stratul exterior al geamurilor cu "Verbundglas" sau este crapat. La AVA200 albastre proportia e cam 1 din 10 geamuri.

La CFR nu exista la ora actuala NICI MACAR UN SINGUR automotor clasa 96 (Desiro) fara geamuri crapate sau sparte. Si asta din 120 de bucati!

Ar fi bine uneori sa deschidem ochii pentru a vedea propria mizerie... :roll:
 
Ba are. Are exact legatura cu nivelul de civilizatie al tarii, cu cel de educare al populatiei din zonele rurale si cu responsabilitata civila a puradeilor din sate.
Insa ai dreptul sa traiesti mai departe cu praf in ochi. Unii au trait asa 80 de ani si au murit fericiti, gandindu-se ca "nu e asa de rau, mai au si altii oile lor negre".
Simt dispret... putin dispret... gresesc? Nu, nu gresesc! Si asta din cauza unei vanitati fara margini! Dar din pacate este doar gargara, in spate nu se regaseste deloc vreo intentie de a trece la actiune si de a schimba lucrurile astea urate care provoaca scarba!
Stiu ca unora le este greu sa-si aminteasca de unde au plecat si de ce unele lucruri sunt asa cum sunt, dar hai sa nu facem atatea nazuri ca niste domnisoare care stramba din nas la orice pas. Iar daca vrem sa cautam responsabili pentru situatia in care se afla Romania si romanii in general, sunt sigur ca nu ii vom gasi pe toti in Romania, in Bucuresti! Hai sa ne gandim putin la cei 2000 de ani de istorie pe care o cunoastem despre tara asta si pe urma sa simtim scarba fata de un comportament neadecvat. Cati s-au hranit de pe pamantul asta si cati i-au vrut sincer binele?
Ce vad aici este ca am ajuns sa judecam si dispretuim un om dupa purtarea vecinului lui! O mare greseala!
Mie imi plac zicalele romanesti iar: "Fiecare padure are uscaciunile ei" este foarte potrivita aici - si cred ca puteti intelege cu totii ca o aplic in cazul oricarui grup de oameni, fie niste vecini de bloc, fie un popor.
 
Horia, hai sa nu exageram.
Nu sunt geamuri sparte peste tot. Si ti-o zice cineva care a fost ultima oara acum o luna cu trenul.
Da, sunt rute unde se arunca cu pietre in tren. Am patit-o si eu. Vrei sa-ti zic ce etnie isi facea veacul in locul unde s-a aruncat cu pietre?
Cel putin asta e experienta mea, la prima mana.

Eu zic ca e cazul sa mutam partea asta la discutii diverse, daca vrem sa continuam numaratul cioburilor la CFR.
 
Buna Vali,
Simt dispret... putin dispret... gresesc? Nu, nu gresesc! Si asta din cauza unei vanitati fara margini! Dar din pacate este doar gargara, in spate nu se regaseste deloc vreo intentie de a trece la actiune si de a schimba lucrurile astea urate care provoaca scarba!

Te inseli, intrucat nu e nici dispret, nici vanitate. E doar o simpla constatare, pe care am facut-o singur: este usor sa te miri de ce spun unii si foarte greu sa mergi singur la gara, sa deschizi ochii si sa te convingi singur de veridicitatea respectivelor afirmatii.

"Intentia de a trece la actiune" nu exista din pacate in Romania. De cate ori intervine Politia TF in asemenea cazuri? Unu din zece?
In situatia despre care povestea Liviu, cea cu aruncatorii cu obiecte ("Gegenstände") de pe autostrazile germane am trecut si eu prin asa ceva, la 35000km pe an in acea tara e si normal. Am vazut si aruncatori de pietre, si Autobahnpolizei, si aruncatori prinsi si dusi la masina politiei. Am vazut si am citit si despre procese, cei care au noroc scapa cu cateva mii de euro amenda, cei care prin gestul lor necugetat au dus pe cineva la moarte (autostrada nu e gluma) intra pentru totdeauna sau 20 de ani la racoare. Exista si raspundere, si tragere la raspundere. In Romania, in acest caz precis, lipsesc amandoua.

Conducand in Romania acum 5-6 ani, am avut experienta sa se arunce cu pietre dupa masina mea. Am sunat la politie. Raspunsul "Te-a lovit? Nu? Pai atunci sa fii dumneata sanatos, nenicule, noi nu avem ce sa facem!". M-am vaccinat de sunat la politie in Romania.
Hai sa ne gandim putin la cei 2000 de ani de istorie pe care o cunoastem despre tara asta si pe urma sa simtim scarba fata de un comportament neadecvat. Cati s-au hranit de pe pamantul asta si cati i-au vrut sincer binele?

Eu unul nu sunt probabil bun la calcule, pentru ca nu-mi ies 2000 de ani de istorie. Iar ca sa fiu scarbit de un comportament reprobabil pe care nu-l mai ia nimeni in seama (pentru ca acum 25 de ani era luat in seama si treaba se lasa cu plangere la militie, amenda, cercetare penala si cazier) nu am nevoie decat sa ma uit pe strada. In Romania.

Daca doriti continuarea discutiei voi muta mesajele intr-un subiect dedicat la "Discutii libere".