Colectia lui Rastel

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

rastel

Well-Known Member
10 Martie 2010
499
0
Cornetu
LOCATION
Cornetu
Astazi, in depoul din Cornetu a poposit un crocodil.....
Celebra OBB RH1020 fabricata de Roco. Modelul real a mai fost prezentat pe acest forum, asa ca voi insista doar asupra modelului. In primul rand trebuie sa spun ca am avut un noroc chior, modelul achizitionat la second-hand fiind practic nou (fara accesorii montate, exact ca modelul nou, 0 ore de rulaj).
Un alt amanunt care spune cate ceva despre calitatea acestui model: este fabricat inainte de epoca "Arad", mai precis este "Made in Austria".
Am montat doar o parte din accesorii, decodorul, iar apoi am purces la un test de functionare, si am ramas mut de uimire: locomotiva este absolut silentioasa, se aude doar zgomotul rotilor pe sine. Am facut si un mic test de tractiune si la cele peste 700g cred ca trage si 40 de vagoane.
In final, cateva imagini sugestive cred eu..... Si mai cred (tot eu :lol: ) ca am sa trec de la TT la H0.....











Bafta multa !
 
Daca ai spatiu mai mare, cea mai buna alegere e HO.
Fain crocozaur, mai trebuie sa le iei pe cele de epoca II si III, dar pentru inceput e bun si asta. Un pic de prafuiala pe dedesubt n-ar strica.
 
in 1989,la München,87 locomotive de acest tip (Rh1020 si E94 DB) la scara HO,au tras o locomotiva de 87 tone,scara 1:1...pe o distanta de aprox 5 metri :wink: :p
 
Sa murdaresc frumusetea asta ? Nici cu gandul nu ma gandesc la asa ceva !
Da, am pus ochii si pe un exemplar din epoca III. Din pacate Roco nu mai produce aceste modele de cativa ani, asa ca mai astept pana gasesc unul pe masura.
 
Endo_ro a spus:
S-o stapanesti sanatos! Parca incep sa-mi placa si mie Crocodilii ;-)

Multumesc pentru urare. Sper ca langa ea sa mai apara si altele, eventual din epoca III.
 
Referitor la murdarie, si mie imi plac modelele care arata cat mai natural. Dar pentru a imbatranii un model mai trebuie si mana, talent cu carul si curaj. Mana am, curaj este, dar cu talentul mai greu, ma descurc mai bine in domeniul tehnic.
Asta este, deocamdata ramane asa.
 
Felicită’ri! Excelent㒠achiziţie. Decât multe Loko ieftine (s㒠fie), mai bine câteva frumoase şi de foarte bun㒠calitate.
Åži eu îmi doresc o garnitur㒠de containere cu că’rbuni tras㒠de un Croco roşu. Poate cândva...
Spor la trenulit !
 
Iata ca am inceput sa compun o garnitura epoca IV pentru domnul croco(dilit) :D
Din pacate, pe plaiurile noastre se gasesc cam greu vagoane OBB din aceasta epoca comparativ cu cele din epoca V.
Dar sa prezint achizitiile:







Evident, cuplele standard vor trebui sa fie inlocuite cu cuple scurte. Si tot evident, cred ca va trebui sa ma apuc de un modul pentru fotografiat :lol:

Bafta la trenulit !
 
Frumoasa verisoara.....place la mine aia crocodila :D
Interesant si modulul pentru fotografiat, cam asa ceva vreau sa fac si eu. Am bricolat ceva, dar modulul va fi facut (sau nu) in functie de cum vor iesi "lucrurile" bricolate.
Un pod din zidarie......



Un zid de sprijin.....

 
khmmm... Crocodil nu este, doar un "Zehnzwanziger". Crocodilul austriac este "verisoara" din poza lui PDI.
 
Clouseau a spus:
khmmm... Crocodil nu este, doar un "Zehnzwanziger". Crocodilul austriac este "verisoara" din poza lui PDI.

Putina lumina se poate ? Nici nu pot pronunta cuvantul "Zen......." :x
 
ok, am aprins lumina! :twisted:
Denumirea locomotivelor austrieci este doar numarul, in acest caz "Zehnzwanziger" adica "Zecedouazeci". Desi ÖBB-ul a avut citeva locomotive de acest tip, mai ales folosite in Tirol, insa pe aici nu s-au numit crocodile. Crocodilele austrieci sint locomotivele din Seria 1100/1189.
In Germania insa seria E94 se numeste Deutsches Krokodil.
Am avut posibilitatea sa calatoresc cu trenuri trase de ambele locomotive (1020, 1100), da, sint masini fenomenale!
 
rastel a spus:
Am bricolat ceva, dar modulul va fi facut (sau nu) in functie de cum vor iesi "lucrurile" bricolate.
Un pod din zidarie......

Un zid de sprijin.....

Si ti-a iesit destul de bine.
 
Salutari to everybody !

Iata ca in depoul din Cornetu, a sosit un nou locatar, asa ca va voi prezenta ultima mea achizitie. Am decis sa nu mai deschid un nou topic, si incepand din acest moment sa-mi prezint modelele aici.

Deci, :D
noua sosita este :aplauze: Roco OBB RH 2045, o locomotiva diesel de manevra cu un farmec aparte (zic eu). Sincer, nu am cautat prea multe date tehnice despre acest model, asa ca ma voi rezuma la a prezenta doar cateva poze.







Referitor la constructie, modelul este foarte bine realizat, si face parte din vechea generatie de la Roco. Motorul este cu 5 poli inclinati, are doua volante si tractiunea pe toate osiile. Iluminatul este realizat cu becuri. O mica problema o reprezinta spatiul interior extrem de limitat, chiar un decodor relativ mic (ESU LokPilot Basic) intrand "la fix". Nu se pune problema dotarii cu un decodor cu sunet, chiar daca acesta este micro, deoarece nu este loc pentru difuzor.





Acum trebuie sa ma gandesc la garnitura de vagoane care sa se potriveasca perfect cu "portocala".

Bafta tuturor,
Romica.
 
Tare, arata bine si la exterior si la interior, pacat ca nu ii poti pune sunet dar nu cred ca trebuie sa iti faci griji ... cat despre vagoane daca e locomotiva de manevra cred ca merge orice... :D
 
Cu ocazia sarbatorilor de iarna va doresc din galaxia Pegasus toate cele bune !
Si daca tot a sosit primavara si sunt cu capul in nori, va prezint cu mare mandrie ultima achizitie vestimentara :D
O locomotiva. Mare. Neagra. Si batrana.



Ca e mare si neagra, se vede. Ca e batrana, nu. Dar sa ma credeti pe cuvant, e fabricata prin 1992, toamna. Pe vremea cand locomotivele de la Roco inca erau vopsite, si erau fabricate in Austria. In ciuda varstei, loco arata aproape perfect, rotile inca sunt negre, semn ca nu a rulat deloc. Fiind carcotas, am desfacut-o, si am constatat ca va trebui sa ii fac o revizie generala, adica curatat si pe urma gresat, deoarece de la nefunctionare vaselina este cam betonata..... :mad:

O mica problema de asamblare a existat desi e made in Austria, si anume arcul de la culisa dintre marchiza si tender lipsea, dar din fericire aveam.
Dar sa curga pozele....







Am spus ca loco e in stare aproape perfecta. De ce aproape ? De asta:

O dovada ca si modelele care stau in vitrina pot suferi mici accidente....
Mi-e frica sa incerc sa indrept piesa deoarece ar putea ceda nervos.