colectia N a lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
tot incerc sa le postez linkurile cum ma sfatuia adminu ieri, da cred ca lipseste ceva din compu meu. java si-a carat ieri. cred ca mai vrea ceva, ca nu imi da voie la clic dreapta, copy, sa iau de sub poze link-ul si sa-l atasez la mesajul de pe forum
mai incerc
asta e un filmulet cu loco digitala si sound.sant mai multe pentru cine e curios la scara N

 
Wow, pacat ca nu reusesti sa pui pozele cu preview , prima data am sarit peste post.
Super faina diorama de pe rafturi. Toata e lucrata cu materiele de la Woodland ?
 
gamitzu, pe lista de poze din album vei gasi sub fiecare poza cate o casuta ce se poate bifa. bifeaza pozele pe care vrei sa le postezi, iar in josul paginii vei gasi un buton: "generate html & image codes".. de acolo copiezi linkurile generate pe casuta "message boards" si le pui aici pe mesaj.

Trecand peste asta, desi nu sunt fan al "americancelor" mi-ar placea foarte mult sa le vad pe viu, sunt curios de calitatea si fiabilitatea partii mecanice si electrice.
 
numai cu materiale de la woodland. am si catalogul cu lista de pretzuri. eu ma aprovizionez direct de la ei, cat sant pe acolo. nu stiu de ce da la noi, toti care vand asa ceva ii considera pe aia de le cumpara, oameni bogati rau.daca reusesc sa le scanez, o sa incerc sa le postez si pe ele. da cred ca o sa se imbolnaveasca lumea, pt ca daca faci conversia la preturi in lei, o sa realizati ca de fapt aia care le vand la noi, le vand mult mai scump, chiar la preturi ce sfideaza bunul simt
:D
 
IonutTrif a spus:
Wow, pacat ca nu reusesti sa pui pozele cu preview , prima data am sarit peste post.
Super faina diorama de pe rafturi. Toata e lucrata cu materiele de la Woodland ?

numai cu woodland. sant foarte multumit de felul in care iese vegetatia . numai ca acolo sant vreo 3 generatii de pomi fiecare cu istoria lui. de lea ei recomand mai ales chitul de vopsele acrilice, sant perfecte pentru case ,imita varul la perfectie si spre deosebire de alte vopsele sant mate. cu primele 3 din set si o patina, am reusit sa imit scoarta de copac destul de bine
 
Salut ,
Simpatica colectia...dar aburoasa aceea cu rotile rosii ,parca nu se prea potriveste :D
Si eu sunt multumit cu produsele Woodland Scenics :aplauze:
 
eeeeeeee :D bazaconia aia e prima locomotiva luata din state, un set de la bachman, si deoarece era cheala si urata, nu avea detalii deloc pe ea, mi-am permis sa o fac sa semene cu ceva de pe la noi, cum aveau alea europene, un rosu aprins cu bandajele albe. acuma e mai mult de test, sa adune parul de matza depus pe linii, desi merge beton de atatia ani si nu mi-e rusinica cu ea.
 
In toamna anului 2005 am fost la Galati, la o conferinta stiintifica. La ceva vreme dupa ce m-am intors, am descoperit ca aveam un coleg pasionat de trenuri in Galati, iar acum ai aparut tu 8)
Desi eu unul sunt "specializat" pe scara H0, consider ca toate trenurile sunt frumoase si instructive, indiferent de scara. Felicitari pentru colectie! :aplauze:
In ceea ce priveste linkurile_miniatura, am descris aici cum se procedeaza. Mult succes!
 
Ultimele animalute diesel intrate proaspat in dulap, la loc de cinste. Un Bachman spectrum si un Proto Heritage de laWalthers ambele dcc cu sunet.





si Proto




 
:( Bachmanul urmeaza sa primeasca cuple noi pt ca alea originale seamana cu ceva scos din alta jucarie. Greseala de copii, da pretul era prea tentant si a meritat pana la urma. Cu mici modificari o sa-i dispara monstruozitatea aia de cupla si o sa apara una adevarata americana, nu chinezarie. :-?
 
:D hehehe, semafoarele merg brici, e si un filmulet cu ele pe diorama mea.Asta in caz ca l-ai scapat..Acum pe 24 o sa dispar pt 5 luni in state, la munca, si prin septembrie iar o sa am cava material rulant. Deja o sa ma gandesc sa mai scp de alea fara decodoare, din seturile de start cu care am testat prima data piata americana si chinezariile lor. Ma declar multumit 150% de ele. :evil:
 
Azi am reusit sa-mi fac ceva timp pt poze la noile materiale intrate in propria gradina. M-am hotarat sa schimb Bachman cu Kato dupa ce am sesizat diferent de calitate intre chinezi , bun si ei, dar si mai buna calitatea made in japan.Se pare ca aia cu ochii mici vad mai repede defectele. Astea sant pana acum, ca de obicei se descarca camera cand vrei sa faci poze multe. Restul de poze o sa vina si ele tot zilele astea.






vagoanele de bulk sant in 2 variante de inmatriculare,












La alea 4vagoame de carbune, incarcatura se scoate usor. Sub ea , aia cu ochii mici au facut toate niturile, in varianta ca nu vreau carbunele lor de plastic. Arata foarte bine.





















Mi-a luat mult sa gasesc ceva vehicule care sa se pupe cu tema dioramei, adica sfarsitul aburului si tranzitia la diesel. Betonierele, la cei 15$ sant mult peste ce asteptam sa primesc. ATHEARN.
 
Astea sant restul de poze, cu locomotivele, dupa ce le-am montat ultimele detalii din cutie (furtunele de aer, balustrazile si numerele iluminate frontale).
Calitatea e bestiala pentru scara N. La fel si pretul. Americanul nu se dezminte cnd e vorba de marketing, chiar si pe net, ofertele abunda.









 
Salut ,
locomotivele N Kato pot concura linistit cu alte locomotive bune la scara HO .
Calitatea este excelenta (vad si eu asta la locomotivele Kato HO din colectia mea .....din pacate in ultimul timp Kato se concentreaza mai mult pe scara N ......)spre bucuria modelistilor care lucreaza cu N :D
 
:D Ce e interesant e faptul ca MRC au scos decodoare drop-in, pt aproape toata gama de KATO, ATLAS, ATHEARN la N. Numai am scos carcasa de plastic a masinariei si am plantat decodorul. A fost nevoie de izolat sasiul de metal conform indicatiilor decodorului. Atat, fara batai de cap. nici sarme cositorite si nici dremmelit prin matzele saracei locomotive. :x