Depoul Baia Mare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am inceput in forta cu colectia si diorama de 2 luni si ceva eu zic ca e destul de mult ce am facut pana acuma avand in vedere ca sunt care nu au ce am eu nici in ani de zile nu ca as vrea sa ma laud dar sunt prea multi critici astept sfaturi nu critici avand in vedere ca spatiul e este de 1,80 lungime si 1 m latime eu zic ca e bine momentan.
 
As face eu mai mult in timp scurt da e vorba de efortul financiar si spatiul limitat momentan incerc sa mai dezvolt diorama da e destul de greu ...
 
mai,Rudi are dreptate,sunt prea inghesuite acolo.te cred ca vrei sa le pui pe toate,insa ai sa te convingi singur ca nu iti intra tot-tot ce vrei.este o zicala pentru cu totul altceva,insa se aplica de minune si in constructia dioramelor...."mai rarut,ca-i mai dragut"...insa daca tie iti place,este ok.

faptul ca ai strans ceva in 2 luni si altii nu nici in ani de zile nu inseamna ca poti fi scutit de critici sau ca o sa te laude toti.
criticile sunt inevitabile,imprevizibile si sunt necesare.

pe suprafata de o ai ,as fi construit cel mult un circuit simplu,3 linii in gara si o ramificatie catre un mic depou care sa cuprinda o remiza de 2 locuri si o linie moarta...si deja cred ca e mult.

cate capete,atatea pareri... :wink:

spor in continuare!
 
Pai daca vrei numai lauda...nici asta nu este bine .Cine nu suporta critica ,nu are voie sa posteze poze .....
Din critica se invata ,chiar daca la inceput doare critica .....
Iar pentru mine asta este cam "grandomanie" :ceea ce am facut eu in doua luni....altii au facut in ani de zile .....pentru mine asa ceva nu suna frumos !!!
 
Nu e vorba de asta dar totusi critica de data asta nu o vad mie imi place asa iar despre colectie o sa fac un raft de expunere dar in timp toate se rezolva in timp momentan asta am cu asta ma descurc e posibil sa aduc si modificari dar ceva mai simplu nu cred ca o sa fie eventual mai complex nu imi place simplu cu 1 circuit repet asta e parerea mea si mie asa imi place iar cat timp e asa totul e k :D repet inca o data astept sfaturi ea nu se va simplifica ci va deveni mai complexa eventual ce se mai poate adouga in loc sa scad.
 
Este loc daca ochiul vostru de expert s ar fi uitat mai atent locul unde sunt cele 2 americane si cele 3 vagoane nu e conectat la circuit e doar asa temporar pt expus si acolo ar fi loc nu e totul ceea ce pare se poate pune bariera, semne de circulatie, turn de control, stalpi de curent si sunt multe alte posibilitati LDh trebuie sa vezi dincolo de limitari totu isi are locul sau.
 
Toate cele 4 colturi sunt goale si ele acolo se mai poate pune ceva cum ar fi o pasarela continuarea de drum de la bariera ceva casute loc este :D .
 
Kelo, prietene,

Stiu foarte bine ca in modelism sunt acceptate compromisurile iar in cel feroviar facem peisajul tinand cont de desenul traseului CF dar uneori "ce este peste poate este destul".

Nu poti sa iti permiti orice "licenta" decat daca asa vrei tu si numai asa vrei iar in acest caz ce spun altii nu mai conteaza deoarece "asa vrei tu si basta".

Cineva, candva, m-a intrebat de cati pomi este nevoie pe o amarata de macheta preformata de la Noch cu fantasticile dimensiuni de 1,60x1,00 m.

Cand i-am spus ca are nevoie intre 70 si 100 de pomi a ras de mine si mi-a spus ca vreau sa-l bag la cheltuiala.
Si-a luat o punga cu 10 brazi iar "falnicii" lui brazi sunt plantati pe macheta ca stalpii de telegraf. De altfel are mai multi stalpi de telegraf decat brazi.

A acoperit toate locurile de casa cu cladiri la care a adaugat tot ce tine de un depou + o remiza.

Cam multe constructii si cam putin peisaj ca, in final, sa ruleze tot atatea trenuri cate-i permite macheta.

Nu zic sa faci cum spun altii dar fii sigur ca frumusetea ta de gara, chiar este frumoasa, nu are ce cauta acolo.
Cladirea presupune spatii largi, cladiri multe, bulevarde si nu o amarata de strada cu un sens si jumatate dar ... daca asa iti place tie fa cum iti place.

Spre regretul meu, desi as fi vrut sa ajut, nu pot sa ajut, cum spui tu, constructiv deoarece nu vad ce ai putea face fara sa renunti la cladirea imensa pentru o suprafata atat de mica.

Minuni se pot face si pe suprafete mici care chiar dau bine daca
cosmin78 a spus:
... mai rarut,ca-i mai dragut ...


Nu aglomerarea de cladiri sau marimea lor dau farmecul unei machete feroviare ci spatiile largi acoperite de verdeata pe care serpuieste linia, grija pentru detalii.
Detaliile nu se refera numai la a "planta" iarba in picioare, a imbatrani sau a da o tenta de uzura unei constructii, materialului rulant sau instalatiilor.
Detalii inseamna si cate cladiri si, mai ales, de care pui pe o macheta, cate linii pui, cati pomi, tufisuri, drumuri, bariere si tot ce tine de peisaj.

Tot ce am spus mai sus chiar nu are valoare constructiva daca faci cum vrei tu ca asa vrei iar in cazul acesta intrebarile tale nu-si au rostul.

Eu iti doresc sa ai imaginatie si sa faci ceva interesant si frumos, sa ne arati ce ai lucrat si, cu voia ta, sa mai "aruncam" cu o piatra, rosie, vorba sau ce o fi mai la indemana, evident constructiv.

Spoor!!

:cafea:
 
Zic si eu o vorba, sper sa nu te superi! Intrucat esti la inceput de drum si vad ca te stradui sa pui cat mai multe pe o suprafata data, incearca sa iei in considerare si alte scari precum TT sau N si sa-ti re-orientezi colectia. De ex, pe 180x100cm la scara N (1:160) ai avea loc pentru mult mai multe linii si constructii, cam cate ai putea pune pe 330x185cm la H0. Modelele N de generatie noua au la fel de multe detalii ca si suratele lor mai mari, si te obisnuiesti rapid cu marimea lor. Fiind atat de fine, senzatia ca ai de-a face cu niste bijuterii (si nu cu obiecte banale) este muuult mai intensa!
Chiar nu inteleg de ce la noi toata lumea face colectii la scara H0 si apoi se chinuie sa ingramadeasca totul pe niste spatii infime :-| Scara H0 este gandita pentru locuintele spatioase din vest, nicidecum pentru cele din Romania.
 
cristi_m a spus:
....Scara H0 este gandita pentru locuintele spatioase din vest, nicidecum pentru cele din Romania.

ce bine era sa fie asa cristi...locuinte spatioase sunt peste tot,de la esta la vest,insa spatiul costa mult peste tot... tradus fie in chirie mare,fie in pret de achizitie mare... :(

este necesar oarece spatiu la HO...insa lipsa acestuia se poate suplini prin detaliere sau prin alegerea unei tematici ce poate fi dezvoltata astfel incat gradul de realism sa compenseze lipsa spatiului 8)

varianta cu alte scari inferioare este alta solutie foarte pertinenta si adoptata de multi modelisti :aplauze: ...eu daca ar fi sa incep din nou o colectie,as face-o la N si sigur atunci imi voi permite sa utilizez curbe foarte largi si garnituri lungi,precum cele reale :wink:
 
Stiti in principal diorama a fost gandita ca un spatiu de expozitie nu neaparat de rulaj sunt constient ca nu prea am loc sa rulez mare lucra asa din cand in cand mai rulez 2 ganituri deodata le mai schimb si asam ai departe pur si simplu nu pot sa am vreo pretentie la relief tunele urcari coborari .. sa ma reorientez e cam greu mai ales ca produsele ho sunt cele mai raspandite la noi si usor de procurat totusi gara imi place si cel mai probabil nu o sa scap de ea poate gandesc eu putin diferit da nu prea ma pasioneaza f mult mediul cum ar fi copaci si din astea ala e modelul standard bavarez si as vrea sa ies putin din acel tipar poate gresesc poate nu dar incerc sa imi folosesc imaginatia poate iese ceva frumos in definitiv va fi raspunderea mea pt un esec sau un succes, dar trebuie macar sa incerc.
 
cosmin78 a spus:
cristi_m a spus:
.insa lipsa acestuia se poate suplini prin detaliere sau prin alegerea unei tematici ce poate fi dezvoltata astfel incat gradul de realism sa compenseze lipsa spatiului 8)
...pai o astfel de tematica cam exclude din start circuitele inchise mai ales daca sunt la vedere. Cred ca pentru dioramele H0 "de camera" realismul este mai mult un ideal. a, daca intentionezi sa lucrezi pentru expozitie se schimba treaba! Oricum recunosc ca am vreo 5 sertare burdusite cu material H0, ca tot asa am inceput si eu :p, si ca mi-ar placea sa le pun la vedere cumva. pana la urma fiecare isi alege calea...ferata, dar cand constrangerile de spatiu sunt evidente, trebuie sa te gandesti si la alternative, find o preocupare care-ti va acapara viitorul si vei ajunge sa-ti doresti cu timpul mai mult, si mai mult...
 
Vad ca in cazul acesta munca de lamurire nu-si are rostul .Daca tot vrei sa faci asa (si inca vrei sa incarci mai mult diorama ) atunci nu mai intreba ...orice modelist serios iti va spune ca nu se poate face asa ceva ,fara sa devina ridicola treaba...
Dar un singur sfat mai dau (chiar daca nu vrei sa asculti... :D ) :Inainte sa mai bagi bani muuulti si munca ,citeste odata muuuuult despre modelismul feroviar ,literatura este multa ,si pe net se gaseste orice informatie .Dupa aceea o sa vezi altfel lucrurile .
 
LDH a spus:
Kelo, prietene,

Stiu foarte bine ca in modelism sunt acceptate compromisurile iar in cel feroviar facem peisajul tinand cont de desenul traseului CF dar uneori "ce este peste poate este destul".

Nu poti sa iti permiti orice "licenta" decat daca asa vrei tu si numai asa vrei iar in acest caz ce spun altii nu mai conteaza deoarece "asa vrei tu si basta".

Cineva, candva, m-a intrebat de cati pomi este nevoie pe o amarata de macheta preformata de la Noch cu fantasticile dimensiuni de 1,60x1,00 m.

Cand i-am spus ca are nevoie intre 70 si 100 de pomi a ras de mine si mi-a spus ca vreau sa-l bag la cheltuiala.
Si-a luat o punga cu 10 brazi iar "falnicii" lui brazi sunt plantati pe macheta ca stalpii de telegraf. De altfel are mai multi stalpi de telegraf decat brazi.

A acoperit toate locurile de casa cu cladiri la care a adaugat tot ce tine de un depou + o remiza.

Cam multe constructii si cam putin peisaj ca, in final, sa ruleze tot atatea trenuri cate-i permite macheta.

Nu zic sa faci cum spun altii dar fii sigur ca frumusetea ta de gara, chiar este frumoasa, nu are ce cauta acolo.
Cladirea presupune spatii largi, cladiri multe, bulevarde si nu o amarata de strada cu un sens si jumatate dar ... daca asa iti place tie fa cum iti place.

Spre regretul meu, desi as fi vrut sa ajut, nu pot sa ajut, cum spui tu, constructiv deoarece nu vad ce ai putea face fara sa renunti la cladirea imensa pentru o suprafata atat de mica.

Minuni se pot face si pe suprafete mici care chiar dau bine daca
cosmin78 a spus:
... mai rarut,ca-i mai dragut ...


Nu aglomerarea de cladiri sau marimea lor dau farmecul unei machete feroviare ci spatiile largi acoperite de verdeata pe care serpuieste linia, grija pentru detalii.
Detaliile nu se refera numai la a "planta" iarba in picioare, a imbatrani sau a da o tenta de uzura unei constructii, materialului rulant sau instalatiilor.
Detalii inseamna si cate cladiri si, mai ales, de care pui pe o macheta, cate linii pui, cati pomi, tufisuri, drumuri, bariere si tot ce tine de peisaj.

Tot ce am spus mai sus chiar nu are valoare constructiva daca faci cum vrei tu ca asa vrei iar in cazul acesta intrebarile tale nu-si au rostul.

Eu iti doresc sa ai imaginatie si sa faci ceva interesant si frumos, sa ne arati ce ai lucrat si, cu voia ta, sa mai "aruncam" cu o piatra, rosie, vorba sau ce o fi mai la indemana, evident constructiv.

Spoor!!

:cafea:

Am dat citat la acest mesaj in speranta ca acum il vei citi (si NU in diagonala) si poate o sa intelegi pana la urma care este ideea cu modelismul feroviar.

Apoi scopul unui forum este de a ne permite sa comunicam, sa invatam uni de la altii, atunci cand prezentam ceva trebuie sa ne asteptam si la critici, sa putem invata din critici, iar daca punem intrebari sa fim capabili sa acceptam raspunsurile pe care le primim.

Din pacate userul kelo1 este acum banat pentru ca a incalcat o regula de baza din regulamentul acestui forum. (vezi punctul 4.)
Pacat ca trebuie sa se ajunga la asa ceva, dar asta este, oamenii nu sunt toti la fel.