Colectia lui Titus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal
Apropo de Orlando trebuie sa faci ceva cu incarcatura de turba, arata a ....... platic. In curand o sa intre si in colectia mea aceasta loko iar acest neajuns va fi corectat.
Spor la K.Bay-uri (ca ramasesem singurel la capitolul verzituri)
 
Titus, un chibeist convins trebuie sa detina neaparat un EG1 Brawa. Aia da realizare, vezi cum faci ;-)

Parintele Macazie Recenzie si Precizie :D
 
Coane Kenobi, fortza ar fi trebuit sa-ti spuna ca o asemenea minunatie se afla in depoul meu de ceva vreme, in varianta cu sunet. Iaca dovada:









Forta fie cu voi :lol:
 
Multumesc ludmila. Totusi nu sunt de acord cu tine in ceea ce priveste importanta(o chestiune de preferinte probabil). Eu prefer aburoasele electricelor si voi avea ca piesa de suflet o aburoasa intotdeauna. Piesa cea mai importanta din colectia mea, daca ma intreaba cineva, este deocamdata tot o locomotiva produsa de Brawa si anume S2/6. Cu toate astea recunosc faptul ca EG1 este o locomotiva superba iar modelul Brawa este unul de exceptie. Oricum in colectia mea mai sunt ceva piese grele pe care nu am apucat inca sa le pozez si sa le postez.... cine stie poate ca vreo electrica elvetiana o sa-ti placa mai mult :D
 
exact cum spune manlif2_0,chiar tu ai spus ca este cea mai importanta"piesa"a colectiei tale.inca o data iti doresc sa fie sanatoasa si la multi ani.
 
OMG!.....acum inteleg :). Au trecut ceva zile de la postarea pozei cu Anais. Dupa cateva ore de navigat pe forum si de prvit la colectiile altora, avand numai trenuri in cap, mi-am piedut partial spiritul de observatie precum si capacitatea de a rationa in afara sferei trenulistice. Devina era si ficatul usor marit de suferinta, dupa ce am revazut pentru a 20-a oara colectia de KBay-uri a lui robertanasa :D
Oricum ...am dat-o cu batu-n balta si imi cer scuze :oops:
 
titusmnt a spus:
Coane Kenobi, fortza ar fi trebuit sa-ti spuna ca o asemenea minunatie se afla in depoul meu de ceva vreme, in varianta cu sunet. Iaca dovada:









Forta fie cu voi :lol:

Da' GRI n-o ai, asa ca vezi de-o spoiala culoarea prezentului actual de azi din zilele noastre. La mine si tricoloru' e GRI, desi carpa nu ma intereseaza :D

Sfintii parinti Concluzie si Perfuzie, cu acordul inalt prea sfintiei sale intr-ale contrabandei , io :D
 
Maestre culoarea prezentului e putin cam maro :evil: . Ea poate sa para gri deschis in combinatie cu cateva vagoane de marfa K.Bay marca Trix:













Va urma
 
Vgoanele de marfa K.Bay prezentate mai sus sunt toate marca Trix codurile: 24099, 24100, 24101, 24102, 24103, toate de la providerul meu de suflet HGDan.
Schnellzugwagen...... suna foarte interesant. 3 vagoane K.Bay dintre care unul de bagaje. Marca Trix. Sunt superbe. Coduri: 23469, 23470, 23471. Mai exista si 23472 in lista de produse Trix dar eu nu am putut pune mana pe el.... deocamdata. Nu au iluminare inca dar vor primi in 2011. Oricum aceste vagoane arata superb in spatele unei S2/6 :D
Scnellzug Gepackwagen






 
Legat de sistemul de franare al acestor sneltzugvitezenvagan :evil: habe ich eine intrebare: adica dilema:unde dracu's sabotii. Le-am sucit si io p'ale mele, m-am uitat si pe acoperis da nu-s. Sau poate n-aveau saboti in realitate , dar daca e sneltzug era cu frana pe CD? :D

Un consilier tehnic sau istoric sa consultam ar fi bine, sper ca la Constanta merge netu' ;-)
 
Salut!
Si eu am avut aceasta garnitura. Intr-adevar problema sabotilor m-a zdruncinat si pe mine foarte tare.Sabotii ii vei lua de la vagoanele LILIPUT, avand drept accesorii o pungulita cu asa ceva.A se cumpara accesorii LILIPUT, potrivesc perfect, avand aceleasi boghiuri . Vezi codurile la vagoanele: 384603;703;803,etc
N-as crede ca vagoanele de persoane care aveau o tara mai mare de 35 tone, si care mergeau in grup de minim 3, puteau fi franate doar de o locomotiva ce alerga cu o viteza maxima de 80-90Km/h ( erau vagoane destinate trenurilor EXPRES si nu niste biete vagoane G10 de marfa).Inertia ar fi fost prea mare ca sa opreasca la semnal nu intr-o gara in care se stia ca soseste.
Cred pur si simplu ca TRIX nu le-a pus.Au uitat.
:|
Totusi aici s-ar impune o voce autorizata.
Oricum, garnitura este foarte frumoasa. :aplauze:
 
obiwan a spus:
Legat de sistemul de franare al acestor sneltzugvitezenvagan :evil: habe ich eine intrebare: adica dilema:unde dracu's sabotii. Le-am sucit si io p'ale mele, m-am uitat si pe acoperis da nu-s. Sau poate n-aveau saboti in realitate , dar daca e sneltzug era cu frana pe CD? :D

Un consilier tehnic sau istoric sa consultam ar fi bine, sper ca la Constanta merge netu' ;-)

Si eu am fost putin dezamagit de modul in care sunt realizate detaliile pe boghiuri. Cu toate astea daca ne uitam cu atentie observam langa arcurile helicoidale niste chesti care se vor a fi sabotii de frana. Nu sunt pozitionate exact acolo unde ar trebui sa fie (probabil din motive de matrita) in profunzime dar eu zic ca exista. Asteptam si alte pareri.
 
Doru a spus:
Salut!
Si eu am avut aceasta garnitura. Intr-adevar problema sabotilor m-a zdruncinat si pe mine foarte tare.Sabotii ii vei lua de la vagoanele LILIPUT, avand drept accesorii o pungulita cu asa ceva.A se cumpara accesorii LILIPUT, potrivesc perfect, avand aceleasi boghiuri . Vezi codurile la vagoanele: 384603;703;803,etc
N-as crede ca vagoanele de persoane care aveau o tara mai mare de 35 tone, si care mergeau in grup de minim 3, puteau fi franate doar de o locomotiva ce alerga cu o viteza maxima de 80-90Km/h ( erau vagoane destinate trenurilor EXPRES si nu niste biete vagoane G10 de marfa).Inertia ar fi fost prea mare ca sa opreasca la semnal nu intr-o gara in care se stia ca soseste.
Cred pur si simplu ca TRIX nu le-a pus.Au uitat.
:|
Totusi aici s-ar impune o voce autorizata.
Oricum, garnitura este foarte frumoasa. :aplauze:


Multumesc pentru sfaturi Doru. Totusi singurele modificari pe care le voi aduce acestor vagoane vor fi lumini actionate digital in interior si poate ceva calatori de la Preiser :D

In alta ordine de idei am vazut azi in newsletter-ul de la HGD vagonul lipsa din set. E inclus in oferta cu tot setul. Poate are Dan mai multe si imi da si mie unul.... sau daca nu poate imi aduce unul 8)
 
E69 Trix. Lokalbahnzug set cod 21254. De la HGDan. E atat de frumoasa bombonica asta de locomotiva. Are si decodor digital. E atat de mica incat cred ca daca o prinde fiemea o poate inghiti :D









Si vagoanele din set


 
Sper sa gasesc timp zilele astea sa pozez ceva deosebit din colectia mea. Ceva intens dorit si cautat(de mine), ceva pentru care HGDan sa dat peste cap, ceva in posesia caruia am intrat partial prin eforturile lui, partial printr-un noroc chior(a reaparut ca prin minune pe situl Trix ca fiind disponibil pentru o saptamana si Dan a reusit sa mi-l aduca). Va zic doar ca e vorba de un set de 7 vagoane de epoca 1 Einmalige Serie :twisted:
 
Eimalige serie pozzen, bitte! De cate ori s-a dat Dan peste cap sa-mi aduca jucarii, putea sa devina ventilator!!! :D