3 tanklok-uri Liliput/Brawa/Fleischmann

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Doru

Well-Known Member
Trenulist
14 Februarie 2008
500
0
Cluj Napoca
YAHOO
[email protected]
LOCATION
Cluj Napoca
Aceste 3 tanklok-uri au o formula a rotilor foarte apropiata. De altfel Br62 cu BR78 sunt chiar identice, iar BR65 este formula 284.
Toate au ceva deosebit si sunt foarte bine realizate. Liliput este metalic in cea mai mare parte. Brawa e super detaliata iar Fleischmann-ul BR78, desi mai vechi ca realizare, inca este la un standard competitiv in zilele noastre.

 
Doru a spus:
... De altfel Br62 cu BR78 sunt chiar identice...

Identice, in sensul ca au aceeasi formula a osiilor (2-3-2). Ca altfel, sunt doua locomotive complet diferite: BR 62 locomotiva standard si BR 78 fosta prusaca.
 
In pozele tale e un podium.
Pe unu, evident Bere 65 BRAWA, dar care e pe locul doi in ceea ce priveste preferintza?
greu de precizat...

Trei exemplare care dau bine in orice colectie, sa-ti traiasca! ;-)
 
Evident locul I este rezervat Brawei BR65 (care se pare este inmatriculare DB ep V-versiunea muzeu).
Locurile II si III nu pot fi definite clar. Orium, amandoua locomotivele sunt deosebite,Liliput este metal, are lumini ce se aprind jos la ambielaj. Fleischmann-ul este foarte bine realizat, iti dai seama doar cand o ti in mana. Punctul mai slab este ca nu e digitala si trebuie modificata . Poate am sa vb cu HGDAN pt asta, stiu ca e maestru.
 
Mi se pare mie sau la BR 65 inaltimea tampoanelor este mai mica decat la celelalte doua?

In ceea ce priveste preferintele, lasand la o parte caracteristicile tehnice si performantele dinamice ale modelelor, preferata mea este BR 62. Mi se pare ca are un design echilibrat, o "locomotiva rasata", cum spunea odata Horia.

Oricum, sa le stapanesti sanatos pe toate!
 
Mda, asa se pare. Nu stiu de ce parca la Brawa sunt mai coborate. Am vazut si la Trix la anumite modele ca nu stau ca toate celelalte.
Nu stiu cat e de mare defectul.
Si ca sa stabilesc cotele tampoanelor, am mai atasat in carnatul de locomotive inca 2 bucati de tanklok BR92 si BR71, amandoua sunt bijuterii LILIPUT


 
Frumoase exemplare... combinatia asta negru cu rosu e mortala. Aburoasele de pe aici nu sunt asa, sunt in general negre...prea sobre parca. By the way, exista o explicatie pentru vopsirea partii "inferioare" asa cu rosu?
 
Nu stiu daca exista o explicatie. Ceea ce tin eu minte cand eram copil si vedeam locomotivele cu abur intrand in gara,e ca ma facea sa am un fior si ma dadeam in spate. Rosul acela al rotilor, era ca un fel de avertisment, nu sta pe aproape!!! Si mai dadea mecanicul si cate o purjare de aburi, taman bine sa te tragi de pe acolo.
Nici cele austriece n-au vopsite rotile cu rosu. Tot asa, sobre, negre.