Colectie HO-GTrans

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

gicu

Well-Known Member
22 Aprilie 2008
297
1
Tg-Jiu
hobby-trenulete.blogspot.com
WEBSITE
http://hobby-trenulete.blogspot.com/
YAHOO
cornea.gigi
LOCATION
Tg-Jiu
Prezint aici pt. inceput citeva produse din materialul rulant care il am la scara HO. Este o scara cu o gama foarte mare de produse si de aceea m-am hotarit sa colectionez material rulant si la aceasta scara.
Am foarte multe de aceea o sa prezint pt. inceput citeva dintre ele. Pe parcurs vor apare si altele deoarece intentionez a forma adevarate garnituri care au circulat in realitate si care o sa circule in continuare.
O sa incep cu materialul rulant de epoca
Iata aici citeva locomotive cu abur:
Locomotiva cu abur BR 01-196 produsa de ROCO o locomotiva frumoasa si puternica . Este deocamdata pe sistem analog dar pe parcurs se vor digitaliza toate deoarece am si lucrez cind am timp si la o diorama pe care o voi prezenta la momentul respectiv si binenteles toata va fi in sistem digital.
Aceasta locomotiva are lumini , actionarea in tender si cu ajutorul unui cardan se transmite miscarea si la rotile cele mari ale locomotivei.

Locomotivele BR 03-2002-8 si BR 41-126 locomotive produse de PIKO , o diferenta la aceste locomotive consta in faptul ca sint pe sasiu diferit in rest carcasele si actionarea este identica nu este nicio diferenta intre detaliile acestora. Amindoua sint inmatriculate si inscriptionate DR.

Locomotivele BR 65-018 si BR 94-1730 produse de Fleischmann , automat se vede diferenta de fabricatie dintre acestea si restul ,sint foarte fin detaliate si ruleaza extrem de silentios.Locomotivele au lumini , iar BR 65 este dotata si cu decodor, BR 94 este un model mai vechi si care este si scos din fabricatie.

Locomotiva BR 18.316 Liliput , locomotiva care isi asteapta garnitura de Orient Express , este o locomotiva care pur si simplu iti tremura mina pe ea cind o atingi datorita fineturilor pe care le are , de teama sa nu se deplaseze ceva de la locul lui , atit de bine este realizata din punct de vedere al detaliilor. Este inmatriculata DB , desigur si aceasta este in sistem electric analog. Are lumini care se aprind in functie de sensul de deplasare. Este scoasa din cutie pt. poze dupa care se va pune la loc , iar la timpul respectiv isi va ocupa locul binemeritat pe diorama.
 
Citeva vagoane de marfa din colectie
Talbot ROCO cu incarcatura de piatra
Siloz ciment ROCO inmatriculat DB
Vagoane tunate pe care am incercat ceva weathering

Vagon transport bere TUBORG an 1998 produs HELIJAN

Vagon frigorific ROCO ceva generatie mai noua DB

Vagon platforma cu tancuri

Vagoane transport remorca tir si platforma transport rulouri cu sirma
Amindoua sint ROCO