Colectia flvca

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

flvca

Active Member
Trenulist
2 Noiembrie 2008
145
1
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Deoarece noutatile la constructia dioramei, sunt intr-o perioada de acalmie, am hotarat sa prezint colectia mea. Am sa incep cu modelele cele mai dragi oricarui pasionat de la noi, modelele CFR. Vreau sa multumesc si pe aceasta cale familiei Savin din Braila:

Toate machetele au inmatriculari din parcul CFR Timis. Ultima DA prezentata este vopsita in colorile CFR infrastructura.
Urmeaza modelele pozate de tyco in vitrina, dar de data aceasta fara usi inchise:
Trix-OBB-Rh 98, epoca III:

Trix-KBayStsB-Rh B VI, epoca I:

Roco-KBayStsB-S3/6, 1908 primul an in serviciu:

Roco-KPEV P4, an 1933:

Roco-OBB Rh 310, cum am spus si altadata locomotiva cu aburi preferata:

Brawa-KBayStsEB-S2/6, epoca I:
 
Este pe mess la Smiley unul care-si roade unghiile, e facut dupa poza mea. :D
asa cum spuneam, elita e elita, ai la ce te uita si nu te mai saturi. Cred ca ar trebui sa facem naveta la TM sa ne holbam LIVE.
De mult tot urmaresc un TRIX ep 1 orlando cu sound, rugamintea mea este daca poti da detalii despre aceasta superba piesa de colectie ( pret, furnizor, plusuri, minusuri). Multumesc anticipat si-ti dorim de la Cluj mult suuuuuuucces!
 
Locomotiva KBayStsB B VI, vine intr-o frumoasa cutie de lemn, foarte bine protejata. Este una dintre cele mai delicate locomotive din colectie, foarte frumos detaliata. Delicata prin aspect si frumusete.

Obiwan, pulsuri: ca o am si ma uit la ea cu mare placere :lol: , minusuri: pretul maricel :( .
A fost achizitionata la Viena, Suskopf's Modellbahntechnik, Quellenstrasse 24, pret 409,90 euro.
Va astept la Timisoara cu placere. Bucuria va fi mai mare, cand constructia dioramei v-a permite rularea trenurilor.
 
Laurentiu1971, CFR-urile au fost realizate, adica tot ce tine de modificari si vopsire de familia Savin din Braila, cum am scris si mai sus. DA-urile au avut la baza modele Tillig ce existau pe piata la acea ora, modelul romanesc nu era aparut, iar bobicul este fostul model Roco BBO 1043. Fiind si tu timisorean sigur ca ne putem intalni.
 
Multumesc flvca! Stim ca la Trix sunt preturi pe masura, mai ales la serii limitate, dar cand vrei un model adevarat, spargi si o banca daca trebuie. apropos: are cineva o schita de tunel, ca stau la 2 case de un depozit de bani gheata... :evil: :D
30% din profit, k sunt jedy serios! :D
 
Daca debutul tau a provocat "invidiile" colegiale pentru spatiul generos si calitatea dioramei in costructie, calitatea colectie m-a lasat fara cuvinte :confused: !
Nu-mi ramane decat sa ma mandresc ca sunt concitadin cu cineva care mai mult ca sigur va readuce "fruncea", unde-i este locul !
Sincere felicitari !
:aplauze:
Puiu
P.S.Anunta-ne cand esti dispus sa faci o "Zi a portilor deschise" :lol: !
 
pisti91: DA nr. 60-0212-5 CFR Infrastructura Remetea Mare
chickengeorge: Sincer nu vrea sa provoc "invidii", daca colectia este in primul rand pentru placerea mea personala, legat de diorama chiar imi doresc sa fie de calitate si mai mult doresc sa ajung cu ea la final si sa fie prezentate etapele pe forum cat mai simplu si clar, in speranta ca va ajuta si alti pasionati, mai ales in sfera digitalului. Am mai spus, sunt incepator in domeniu, am citit multe din informatiile scrise aici, multe m-au ajutat, dar multe dintre ele se si intrerupeau cand ti-era lumea mai draga, am avut capul calendar de multe ori si concluzia a fost clara: incepe, pune mana, ai probleme-intreaba un prieten, mergi mai departe. Vorba cantecului: "ca-n viata".
PS: acum cateva zile ti-am trimis un pm, nu stiu daca l-ai primit.
O saptamana usoara tuturor.
 
Intr-un final te-ai hotarat sa faci o prezentare a colectiei? Ma cubur ca am reusit sa sparg gheata si sa te conving sa le postezi ;)
Locomotivele arata mult mai bine in realitate si deabia astept sa le vad rulant pe diorama ( tot nu inteleg cum de ai reusit sa te abtii sa nu rulezi ceva cand ai deja liniile asezate) :lol:
 
Varsta tyco, varsta... :D , astept sa termini sesiunea si sa-i dam de capat partii electrice :D. Dupa aceea rulam cate trenuri vrei. :lol:
Sa-mi aduci aminte sa-ti spun bancul cu taurii de pe deal, daca nu-l stii.
 
Salut,

la o viitoarea sedinta foto nu pozezi iar vagonul de cl 1?



si sa zici cate ceva despre el? Din cate vad este vorba de un Sachsenmodelle. Cateva poze cu detaliile ar fi bune.

Multumesc.
 
Da, asa este. Vagonul face parte din setul Balkan Express produs de Sachsenmodelle. Din set fac parte 4 vagoane: cl2 CFR, cuseta MAV, cl1 BDZ si un vagon calatori/bagaje grecesc. Din vagonul bulgaresc s-a facut conversia respectiva, fara alte modificari, doar vopsire si inmatriculare CFR, dupa un vagon pozat in Gara de Nord Timisoara.

 
Interesant, vagonul pozat in anii '90 avea aceasi serie cu modelul tau?
Am norocul sa stiu vagonul cu acesta serie de la inceput, din 1983 pana saptamana trecuta cand era pe Acc Iasi-Timisoara.

Din mai multe surse au fost doar 2 vagoane tip Y rosii cu dunga laterala alba ,51 53 19-50 063-0 de la Timisoara si 51 53 19-50 058-0 de la Tg.Mures si un vagonul rosu complet cu seria de pe modelul tau cu statia de domiciliu Iasi .
Daca se poate as dori sa vad si eu poza, aici sau pe privat. Daca seria este corecta am sa fac si eu modelul in schema de vopsire ca modelul tau. Eu am 2 vagoane seria 19-50 033, unul in vopsirea originala cand a fost adus in tara in 1983 si unul rosu fara dunga alba din 2004. Starea actuala e asta:



Personalul Iasi-Dorohoi, 14 iunie 2009
 
Gam3, uite pozele care au inspirat vopsirea, din pacate nu mai gasesc pozele facute cand pomii nu erau infrunziti. Vagonul a stat destul de mult timp pe acele cricuri ce se vad si in poze, pentru cine cunoaste Timisoara, intre Gara de Nord si viaductul dinspre centrul orasului. Constat si eu din aceste poze ca seria nu corespunde cu cea de pe macheta mea. Pozele au fost facute acum doi ani, eram la inceputul colectiei si imi dau seama, cam dezordonat. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.