Colectia Obiwan

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
mutumesc pentru cuvinte alese, lui Gicu baiat fin si lui Victorian, biblioteca ambulanta de specialitate! in continuare, va las cu pozele :
 
partea cu tzigla:

si incursiune pe sub:

ce-mi place asa mult la marca asta? faptul ca se gandesc nemtii la latura practica, ai loc de decodor, nu trebuie sa presezi carcasa pana iese zeama ca sa poti pune implant electronic.

cuvinte de lauda si pentru lumini, cei de la ROCO ar putea sa se scarpine la ceafa, apoi insistent in frunte:

 
Si cu banii pe urmatoarele luni de somaj, o locomotiva jegoasa la propriu, tot asa, full metal, de la HGDan. Krokozaurul De 6/6 , productie TRIX:


Luminile:



Detalii biele:


 
Exemplu de tractiune: pinioane fara moarte negociere cu macaz la orice viteza, nu provoaca gretzuri!






si acoperisul , jegos si el, patina de clasa executata de omu cu talentu'
 
obiwan a spus:
Si cu banii pe urmatoarele luni de somaj, o locomotiva jegoasa la propriu, tot asa, full metal, de la HGDan. Krokozaurul De 6/6 , productie TRIX:
Excelenta locomotiva si DEOSEBIT look-ul.
Ca sa evitam confuziile, carcasa a suferit un proces de weathering, nu ?! Nu arata asa, cand a iesit pe banda de la Trix ?!
 
hgdan a spus:
@blue max
weatheringul este executat de Trix / Maerklin, locomotiva se vinde asa cum se vede :D
BETON !! NEBUNIE, :aplauze: imi place foarte mult. Sa fiu sincer e prima data cand vad asa ceva facut "direct" din fabrica, dar cunostiintele mele sunt limitate. Mai exista astfel de modele ?
 
Sandy, daca il aduc la CAP plangi, daca il aduce HGDan iti creste pulsul, ce alegi? :D
 
Asa cum prevedeam (Kenobi anticipeaza, ca de-aia era prin cer cu fiarele), am reusit sa completez tema ''Spitzate electricoase cu biele''.

Achizitii laborioase si negociate dur cu Doru, baiat de Cluj.
Nu stiu cum face omul asta, dar am impresia ca , la momentul oportun convoaca un sobor de preoti mecanici care-l invoca pe zeul trenurilor sa-i sopteasca la ureche ce si cum sa cumpere. Chiar se pricepe!
sa vedem achizitiile de Weekend, ele au mai fost prezentate de colegu' de mai sus.
 
Sa incepem cu TRIX Ae 3/6 EP III, locomotiva electrica a cailor ferate elvetiene. Model reusit, o formula de roti extraordinara, asimetric dispuse. imi place in mod deosebit conceptul de intercalare al volantelor intre osiile motrice.De cand am vazut-o mi-am dorit-o ;-)
Un pic zgomot de trix, pinioane metal, roti metal, biele si sasiu idem.Culmea: carcasa plastic :( .Dar chiar nu am ce reprosa, modelul e deosebit pentru mine si l-am obtinut la un pretz fantastic de bun.
Jocul cu biele:
 
Felicitari Obiwan pt. acest studiu in roz :D cu Ae 3/6. Un singur regret din partea mea, ca este EP III. Oare cand se vor scoate toate aceste minunatii "electricoase" :lol: si in formula de EP II ?!
 
da, compromisei metalu' ca sa lasa cu plastique. Totusi ponderea e metal.
Draga Blue Herr Max, este si EP II, superba, provine din setul TRIX 22344:


 
obiwan a spus:
Draga Blue Herr Max, este si EP II, superba, provine din setul TRIX 22344:
Intr-adevar am gasit setul indicat de tine cu 2 loco Ae 3/6. Dar care e sensul unui asemenea set :confused: cine-si cumpara aceeasi loco in 2 inmatriculari diferite ?! Mai degraba par a fi seturi de facut pe din doua cu vreun alt pasionat ?? :roll:
 
La TRIX_ MAE mai sunt asemenea dublari sau chiar triplari de loko
Vezi krokozaurii Marklin, editie jubiliara.
 
Aici un unghi care pune in evidenta schema de vopsire verde-gri-galben.
 
Si cea de-a doua piesa verde, locomotiva electrica de manevra EL 10, inmatriculare NSB ( Norvegia) Ep IV.

Modelul este un TRIX, full metal, generatie noua, lumini led , interfata DCC 21 pini. Pentru asta trebuie sa mai astept sa ii fac implant codat, si decodoarele astea iti livreaza dureri de cap suplimentare.
Mai este un model la Marklin in alta schema de vopsea, personal prefer solutia TRIX.
Marklin, EL 10: