Depoul lui Endo

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
In urma unor activitati de curatenie, la care am fost desemnat personal de catre nevasta-mea :D am nimerit in cutiile cu bunatati, puse la pastrare... un fel de muraturi feroviare, daca pot sa le numesc asa. Printre cladiri, masinute, maruntisuri am gasit sinele de la Piko... pikoseniile... Si m-am gandit ca, avand in vedere ca fii-miu a mai crescut si nu mai trage la intamplare lucrurile, ba mai mult, iubeste trenurile, as putea sa o pun de o tiganie in fata monitorului. Vorba aia, parchetar nu sunt, mochetar nu, sa fiu macar birouar... Deci, am mai scos si podul de la diorama preformata (o portiune), un alt pod pe care l-am mai gasit, macazurile, sinele si am incropit o tesatura de linii atat cat mi-a permis spatiul din fata micului ecran al monitorului 8) Acolo am inghesuit cat am putut locomotive si in timp ce butonez la calculator clatesc pupilele periodic, cu vesnicul gand la "mama, ce diorama o sa-mi fac eu!"
Sa bag si exemplificativul...

 
Clapa este o Yamaha W7, care costa atunci cand aparuse cam cat o garsoniera in Bucuresti :mrgreen: (in '90 si ceva, cand preturile la case nu explodasera, iar sculele audio costau astronomic de mult) Eu am luat-o dupa vreo 5 ani SH si am platit vreo 7-800 de dolari, nu mai retin... adica un nimic... E o scula super si acum, un sintetizator care are cam tot ce ii trebuie, insa momentan o folosesc doar ca interfata midi pentru vsti-urile din calculator.
Microfonul, un Project Studio C1... este foarte ok la pretul lui...
Mai este un mixer Behringer, care sustine podurile si nu se vede fiindca e acoperit :mrgreen:
In unitatea PC e o placa M-audio, nu foarte tare pentru facut muzica, dar de ascultat e foarte buna... si monitoarele audio, destul de profesionale si ele, Tannoy... nu scartaie, nu haraie, au un sunet destul de liniar in frecventele acceptabile pentru pretul lor... :wink:
 
Newsflash! :p
BR101 Roco dotata cu decodor multi-protocol PluX, ce ofera mai multe functii de lumina (chiar prea multe) :D a intrat azi in depoul Endo.
Va prezint un filmulet nu prea clar :( si cateva imagini... Din cate am inteles acest decodor poate comanda luminile din intreaga garnitura, adica e foarte destept... :D




Filmuletul... click pe "botonul" rosu... :razz:
http://trenulete.cabanova.com/
 


Aceasta locomotiva, din dotarea depoului Endo, era foarte necajita pentru ca fiind belgiana nu avea si ea niste vagoane de calatori compatrioate... Din acest motiv, era cat pe ce sa o vand, insa a avut norocul sa-i gasesc niste vagoane de marfa si i-am facut cadou un decodor nou (cel vechi fiind mai slabut) si 10 vagoane cu weathering si bine incarcate cu carbuni, dupa cum urmeaza:
10 x

Garnitura de cisterne cu osii s-a imbogatit cu patru vagoane:
4 x

Garnitura cu vagoane platforma a mai primit si ea 3 vagoane:
1 x
2 x

De asemenea au mai sosit 3 gondole pe boghiuri, care se vor alatura celor mai vechi:
3 x

Momentan, garniturile incep sa aiba cat de cat o componenta care se apropie de la imaginatie la realitate. :oops: Urmeaza sa fie identificate vagoanele care nu se asorteaza cu nimic ori sunt dubluri si vor fi scoase la licitatie publica :D (aka vanzare) pe marele site/blog de expunere a unor piese din colectia subsemnatului... http://trenulete.cabanova.com/ , care este si in semnatura...

Va doresc numai bine si achizitii ca in vremurile bune! :D
 
Salutari tuturor,
Imi cer scuze pentru faptul ca desi colectia a crescut considerabil in ceea ce priveste materialul rulant si infrastructura, nu am avut timpul necesar de a le expune aici.
Totusi, avand la dispozitie doua imagini, va prezint locomotiva Re465, o elvetiana care va tracta o garnitura de marfa, aproape gata si ea. Pentru moment va prezint masinaria...


Dar iata un link interesant despre aceasta locomotiva...
http://www.rmweb.co.uk/community/index.php?/topic/14120-super-power-from-switzerland/
 
Salutari din nou,
Iata ca in pofida lipsei de timp, profit de ocazia realizarii catorva imagini cu una dintre noile locomotive achizitionate, pentru a va prezenta si dvs. pe "doamna" 319 219 - 2 Estrella.
Aceasta locomotiva inmatriculata sub sigla RENFE, a prezentat pentru mine un deosebit interes, intrucat se potriveste foarte bine gustului meu legat de design-ul locomotivelor. Aduce foarte bine cu o alta piesa din colectie si anume Class 66 de la Mehano Prestige si de ce nu, cu Bombardierul - Blue Tiger 2 de la aceeasi firma.
Asa ca am trecut peste inconvenientul inmatricularii, caci nu ma atrag piesele inmatriculate RENFE, m-am lasat vrajit de aspectul locomotivei si de ce nu, al schemei de vopsire, care mi se pare mult mai reusita decat combinatia cu galben, intalnita des la iberici. Probabil ca unora nu le va placea, insa pe mine m-a dat gata.
O trasatura deosebita a acestei locomotive este plugul imens, care ii da un aspect de forta bruta, o locomotiva cu aspect relativ suplu, lunga si cu niste pluguri impunatoare.
Dintre toate locomotivele Roco pe care le am pana in prezent, acest model are de departe cel putin dublu, daca nu triplu numarul de accesorii care se monteaza ori vin premontate pe model. Este chiar de migalit, daca se incearca schimbarea unor elemente.
Numai pe acoperis sunt aproape 20 de inele fixate individual, nu mai mentionez furtunuri, stergatoare, bare de prindere (5 la fiecare cap), goarne, oglinzi... Nici nu le-am montat pe toate, recunosc... si din cauza ca ar putea fi pierdute la bagarea/scoaterea din cutie...
Iata cateva imagini, nu foarte bine realizate... :oops:




Mi se pare reusita, ruleaza foarte bine... In general nu cumpar pe "nevazute", insa aceasta piesa m-a atras de la prima vedere... O fi fost dragoste... :D
 
Endo_ro a spus:
Multumita prietenului Robert, ieri au intrat in colectie patru vagoane superbe. Este vorba despre setul Roco cod 64000, K.Bay. Sts.B, OVP.
Sper sa nu se supere Robert ca voi utiliza fotografiile lui, mult mai reusite decat ale mele... :D

Nu este nici o problema.
Ti-am vandut vagoanele cu pozele incluse in pret. :D

Bafta!
 
Si pentru ca mostenitorul trenuletelor a mai crescut si ne intelegem din ce in ce mai bine, pentru ca se apropie noul an si, la fel ca toata lumea, incercam sa aducem o schimbare in viata noastra, m-am gandit ca pot schimba ceva si in ceea ce priveste trenuletele, cu un buget minim, necesar adaugarii catorva elemente, care sa duca in final la ceva care sa bucure ochiul si sa deschida pustiului noi dimensiuni in cultivarea acestei pasiuni. Am incercat sa realizez o trecere de la traseul de sine asezate pe un placaj gol, la un minim de peisagistica... astfel:

Am cumparat un blat de bucatarie de 1,70 x 0,60 cm. M-a cocosat, atat de greu este. Stiu ca este o alegere total nepotrivita, insa tinand cont de faptul ca in general iau deciziile si le pun in aplicare in maxim 2-3 ore si ca este sfarsit de an, ba mai mult, era si ora 8 seara, magazinele mai mult inchise... Daca mai tin cont si de faptul ca blatul are o mare suprafata suspendata, fara picioare de sprijin, la care adaug si greutatea unor boxe profesionale (adica foarte grele in ceea ce ne intereseaza pe noi ca aspect)... una peste alta alegerea a fost acceptabila, ca si componenta "plug'n'play".
Peste acest blat, care mareste dimensiunile biroului special destinat monitorului, boxelor si sintetizatorului de la 1m x 0,3m la 1,7m x 0,6m, cum am precizat mai sus, au fost asezate doua covorase cu iarba de 1m x 0.6m, din care evident a fost taiat surplusul. Apoi am scos de la naftalina cateva cladiri, am asezat si cateva segmente de sina, 2-3 macazuri, capete de linie, am scos si cateva autoturisme si utilitare, figurine (pe care nu am apucat sa le plantez, cu exceptia catorva care erau montate deja), am mai completat partea electrica cu cativa stalpi, unii mai vechi, altii proaspeti, am refacut instalatia cu un alimentator Mehano din amintiri, si am mai inverzit putin atmosfera cu cativa arbori. Nu m-am mai obosit cu terasamentul, desi pe de o parte aveam sine Roco cu terasament, pe de alta parte aveam role de terasament. La Roco nu este suficient de realist iar celalalt (nici numai stiu firma...) se scutura, necesitand un oarecare tratament, ceea ce nu e cazul acum. Precizez ca la mine rabdarea de chinez batran este inexistenta si imi plac lucrurile facute instantaneu, daca se poate. Cand voi avea timp o sa reconsider aceste aspecte, iar pustiul meu a crescut insa nu intr-atat incat sa merite migala... Deocamdata toate trebuie sa fie mobile, pentru a putea fi prezentate la cererea domniei sale. Copacii i-am fixat cu un dubluadeziv foarte subtire si la fel voi face si cu figurinele care nu au postament fie din fabrica, fie realizat de mine.
Dar sa revin la subiect si sa pun cateva imagini:

Prima se doreste de ansamblu.

Cam asa arata semidiorama... Nu este gata, dar sper ca 90% sa fie... :D

Cateva detalii...










Va doresc tuturor in an nou fericit, plin de impliniri pe toate planurile, cu o multime de trenulete si realizari frumoase. La multi ani!!! :razz: