Calea ferata a lui vjr19

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
de ce atatea complicatii in era digitalului? pui digital si invarti locomotivele in ce directii vrei si in acelasi timp.
 
Am gasit de curand un transformator Piko FZ 1, cu doua iesiri secundare, una 12 V max, cealalta 16 V, ambele cu 1,2 A, a doua iesire cred ca e pt. macazuri. Vroiam sa stiu daca nu cumva amperajul e cam mare, sa nu nenorocesc vreo locomotiva. Ce-i drept, e transformator adresat trenuletelor, dar vreau sa fiu sigur... Deci, daca doreste cineva sa ma linisteasca... :D
 
Sal VJR
Acest transformator era dedicat modelelor analogice, deci este bun si pt tine. In privinta iesiri de 16V, aceasta este dedicata actionari analogice a vechilor macaze cu motor sau iluminatului cladirilor.
Spor
 
Salut B74MRV. Multumesc de raspuns. :D Am uitat sa spun ca circuitul meu este analog, deci e ok. Si in continuare niste poze...


, ,

Stalpul de iluminare si doua locomotive BR 80 au poposit la atelierele lui radu161 pt. lucrari la partea electrica si nu numai. Br 80 de la Roco a primit un far central, este cea din stanga, iar Br 80 de la Fleichmann cuple noi si ceva vopsea noua.
 
Oricum din cate stiu valoarea trecuta pe alimentator este amperajul maxim pe care il poate scoate, daca-l fortezi atunci unele au prostul obicei sa creasca tensiunea pe borne si atunci se cam poate praji ceva pe acolo. Dar in rest, isi ia fiecare locomotiva cati miliamperi are nevoie, si toata lumea este fericita.
 
As dori si eu o informatie, ce latime ar trebui sa aiba o diorama cu curba exterioara R4?
Ca ma cam bate gandul sa maresc putin spatiul alocat dioramei, asta insemnand bineinteles sa o iau de la capat... Oricum nu sunt prea multumit de infrastructura dioramei actuale, e cam superficiala, instabila si nici cu estetica nu sta prea grozav.
 
Multumesc. :) Pai noile dimensiuni cred ca vor fi 225 cm lungine si 120 cm latime, fata de 195 cm si 100 cm, dimensiunile vechi. M-am hotarat sa renunt la un dulap, care si asa cam sta degeaba. Am sa pun si o poza cu schita noului traseu, usor imbunatatit. Oricum, vreau sa demarez repede lucrarile, ca am cam lancezit cu diorama veche.
 
Lucrarile au demarat cam greu, am schimbat pana la urma tot prin camera sa fac loc sandramalei, pardon, noii diorame, care arata cam asa:

,

Vor circula simultan 3 garnituri, una in plan inferior pe acel oval, care va gazdui o mina, iar celelalte doua, deasupra. Incerc sa fac si un tunel pe linia exterioara din zona de nord-est, sper sa incapa. Va fi si o sosea care va traversa macheta de la vest la est, in planul inferior(cu tunele rutiere la capete, cu niste bariere la linia ce va deservi mina, un lac pe acolo pe undeva, poate si un han(mai tarziu). Pe langa gara vreau sa pun si o statie de autobuz.

P.S. - Daca un admin va dori sa mute topicul la Prezentari si discutii despre diorame, eu nu am nimic impotriva, acolo ar cam fi locul lui, ce-i drept.
 
http://i168.photobucket.com/albums/u194/vjr19/DSCN1194_zps09f73b25.jpg

Noul stadiu, am facut ceva modificari. Va avea doua trasee separate, cel din mijloc va fi intr-o vale.
 
Esti prea aproape de margine cu linia , daca intrii cu garniturile in viteza pe curbe o sa le aduni de pe jos !
 
Sau otava, sa cada pe moale. :D Cred ca o pacalesc eu sa nu fie chiar pe muchie, intr-adevar, e riscant. Oricum, traseul de pe exterior va veni pe polistiren. Partea proasta e ca mi-au cam ramas elemente in plus fata de varianta precedenta (macazuri, o incrucisare, un pod). Am mai micsorat diorama ca sa pot umbla mai usor la ea, asta e fixa, cea dinainte era mobila (si cam subreda), trebuia sa intru pe sub ea ca sa am acces la partea opusa.
 
Mai poti face ceva... o margine, eventual transparenta, ridicata ori la 45 de grade si o umpli cu ceva relief de margine de linie, ori la 90 de grade si trenul nu mai cade... Inaltimea sa fie de cativa cm, poate fi si un sfert de locomotiva.
 
Un filmulet...

http://s168.photobucket.com/user/vjr19/media/MVI_0063_zps6ae45a44.mp4.html

Se vede si o diferenta de nivel, am corectat-o.