Locomotive electrice si diesel din colectia Doru

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Doru

Well-Known Member
Trenulist
14 Februarie 2008
500
0
Cluj Napoca
YAHOO
[email protected]
LOCATION
Cluj Napoca
De curand am intrat in posesia unei noi locomotive electrice de manevra RH1161 marca ROCO. Desi mai aveam una , aceasta din urma, verde, parca imi place mai mult. Se vede ca este putin diferita fata de cea portocalie prin faptul ca are o structura in plus intre geamuri. Asta o face mai scumpa decat sora ei portocalie. Ma intreb ce adapostea acea proeminenta?!
 
Azi i-a sosit randul unei locomotive Ae6/6 roco, de curand achizitionata de la HGDAN. Am asteptat aceasta versiune, tocmai pt cum este vopsita. Combinatia asta "ca de Pasti"
da o nota vesela in sirul locomotivelor din raft.Eu o vad ca pe o locomotiva bine realizata raportat la pretul de achizitie. Luminile sunt cam slabe, fiind pe becuri. Plasticul, putin cam lucios la boghiu, dar e frumoasa si bine detaliata.
 
Este foarte frumoasa, plugul il are foarte mare iar rotile sunt spitate.Ceva frumos. Singura problema este ca ar trebui sa punem leduri la ele.
 
de ce neaparat leduri?

Ae610 foste 6/6 ale SBB Cargo nu au primit inca Scheinwerfer cu becuri halogene si pesemne ca din cauza varstei inaintate nici nu vor primi, ele vor fi pesemne casate cu farurile originale cu becuri (pe 24V) clasice...

de ce sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga? sa te chinui sa schimbi becuri cu LED-uri calde cu spectrul de culoare identic cu becul... unde nu e cazul... :roll:
 
Azi am prins o zi insorita si am apucat sa fac cateva poze, noii mele achizitii. Este vorba de o locomotiva PIKO model E63 04 inmatriculare DRG. Este una din locomotivele de la firma PIKO pe care mi le-am dorit. Se pare ca este un model scos in anul 2003. Cu toate astea, producatorul i-a pus lumini pe Led-uri galbene.



Asta intregeste gama locomotivelor electrice din epoca II pe culoare gri, placuta lui OBIWAN. Am sa ma gandesc sa trec pe verde ;-) cu o epoca superioara

 
Asta da garnitura electrica gri!!! :D :evil: :evil: :evil:
Dar totusi, care trage?
Nu se pune, pana nu vin si zidurile gri! PIUA!
 
buna,

E63 in ambele variante de cutie ("caramizile" si 'bortzoasele" AEG si Siemens) de la Piko au primit LED-uri galbene, abia prin 2005 s-a generalizat "moda" cu LED-urile alb rece sau alb cald ;)
 
Azi e randul unei electrice V16 101 facuta de TRIX . Este metalica, trage superb. Punct minus, stergatoarele de parbriz care sunt gravate in loc sa fie aplicate. Nu se putea sa o faca perfecta, ce naiba!
O achizitie de la Liliput hobby, inainte de ziua copilului :D
 
Pai arata ca o electrica cu pantograful smuls, probabil ca te deturneaza de la adevarata sursa de consum: motorina. :D
 
Iata si o locomotiva sovietica BR232 facuta de BRAWA. E super detaliata, dar si ea are un punct vicios. E lumina pe becuri si se vede pe sub imbinarea de la cabina. Neaparat trebuie izolata. Achizitia i-o datorez lui OBIWAN care s-a sacrificat sa mi-o dea mie.


 
hmmmm... te cred :D

stai ca imi amintesc... Braun produsese Dreierset pe N si pe H0 sau Dreier- sau Zweierset cu Ludmille, 1 x motorizat si 1 x sau 2 x Dummy... era prin 1999-2000 daca nu m-a lasat memoria intre timp!
 
ezact, cum spunea cineva pe aici :D

setul asta aparuse prin 1997 chiar, cand la DB aparusera primele 232 remotorizate in diferite versiuni!
 
In colectia mea de locomotive electrice, am o bijuterie TRIX E69 cod 22709, inmatriculare DRG.
Se asorteaza cu celelalte locomotive gri: E95,E93,E63.



La aceasta garnitura simt ca imi lipseste fie E77 de la brawa, evident tot culocarea gri sau E91 de la TRIX.
Daca poate sa ma lamureasca cineva care ar fi de preferat, ca eu inca nu m-am decis. Nu vad diferente estetice deosebite. Atat stiu ca la Brawa e din plastic in timp ce la Trix e din metal.
Trix-ul e "einmal" serie cu decodor pe 21 pini si lumina pe led,in timp ce la Brawa inmatricularea DRG gri,de mult a disparut.Acum e disponibil doar pe maro.
 
garnitura de loko gri :D :evil:
Deja te invidiez. Te poti proclama ZEUL VECHITURILOR GRI.
da-i inainte, ca mai sunt loko gri si cand termini, treci pe verde.
 
...dupa care pe roz bonbon cu picatele verde-mar! :D

inca nu te-ai lasat de culori, Obi?

fiecare din locomotivele electrice ale LAG, inclusiv vagonul de marfuri tranformat in locomotiva erau altfel, si Trix, Piko si Brawa au reprodus trei masini diferite... e adevarat ca cele Trix si Brawa se aseamana, cea reprodusa de Piko e cea mai recenta si cea mai diferita, insa nu au fost la LAG si mai apoi in seria E69 a DRB/DB doua masini absolut identice!

pana la urma, e o chestiune de gust.. sau mai bine amandoua, ca sa ai posibilitatea unui trafic autentic pe macheta! :lol: