Kolektia mea in TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare!
Zilele acestea am "iluminat" cele doua vagoane de persoane si cel postal.
Acum pot si calatorii sa citeasca un ziar, nu mai am reclamatii ca platesc biletul si nu au conditii...

Am folosit lamele de la casete pe care le-am lipit cu "picatura" si o bucatica de forex, pe care apoi l-am vopsit cu negru.

Multumiri lui "hgdan" pentru lumini.
Bafta "tutulor"!
 
Salutare!
Iata ce a mai aparut in "kolektia mea":
un vagon macara/excavator (cupa se poate da jos) de la PKS-MODELBOUW (made in Holland), cod 26-751. Dragut vagonul si de efect.

un vagon persoane de la Tillig, cod 13242.

Momentan atat.
Vedem ce mai apare.
Bafta!
 
Salutare! Salutare!
Sa va prezint noua mea achizitie de care sunt foarte multumit:
Locomotiva electrica Taurus BR 182, de la PIKO, cod 47410.
Este dotat cu mufa pt decodor digital, trei lampi frontale, 2 axe motoare.

I-am facut deja proba si nu sunt deloc probleme. Merge frumos, are viteza acceptabila si are si forta (am pus toate vagoanele mele si parca mergea fara nici una).
Plus un atu pentru mine: pret rezonabil.

Cu timpul poate va avea si lumini rosii. Daca a facut cineva asa ceva, rog lamuriri.
Bafta!
 
macleod a spus:
Salut

Apropos, ca acuma am vazut postul tau mai vechi. Cum merge iluminatul cu lamelele de la casete ? Ca si pe mine ma batea gandul dar n-am avut timp pana acuma sa incerc.

Alex
Merge perfect. Sunt foarte bune pentru vagoanele cu osii simple.
Toata treaba e ca dupa ce le-ai montat sa lasi joc intre lamela si ax (sa preseze lamela numai cand este in pozitie normala pe sine),altfel vagonul merge mai greu.
Incearca si ai sa vezi ca merita.
Bafta!
 
Trecand pe H0, majoritatea colectiei a plecat spre un alt depou.
Bafta noului proprietar si sa se bucure de ele.
 
Intr-adevar oferta la H0 este mult mai variata la noi si probabil a fost unul din motive...
In plus pentru unele lucrari de "tunare" loco & vagoane este mult mai usor de lucrat pe scara H0.