LOCOMOTIVE ABUR-Caile ferate CFR MD

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare tutror!
24may stii ca am si eu aceeas locomotiva(ma refer la BR18.3 Trix) si tot cu sunet. Decodorul este Trix iar modulul SUSI e produs de Dietz Modellbahntechnik CV900=115. Dupa cum stii motorul este unul brushless si prin urmare are in interior un senzor care controleaza polaritatea curentului prin stator. Ei bine, iata bomba: decodorul (mai bine zis interfata SUSI) foloseste acest senzor pentru sincronizarea sunetului. Cum am aflat acest lucru? citind CV920=1 (sau =129 nu mai sunt sigur oricum pentru ambele valori sunetul e controlat de senzor). A doua bomba consta in faptul ca decodorul nu mai functioneaza corect daca incerci sa dezactivezi sincronizarea prin modificarea CV920. Cand am modificat CV 920 la aceasta locomotiva rezultatul a fost ca decodorul nu mai primea comenzi si nu mai puteau fi citite CV-urile uzuale. Dupa aproape o ora de munca am reusit sa resetez decodorul blocat mutandu-l in alta locomotiva. Interesant! Nu?
Pentru ca eu am si setul Rheingold (pe care am sa-l prezint zilele astea la sectiunea potrivita :D ) am tinut mortis ca totul sa functioneze perfect. Sunetul ma deranjeaza teribil si am cautat intensiv metode de rezolvare a problemei, cautarea avand ca rezultat faptul ca am invatat foarte multe lucruri despre decodoare in general, dar problema a ramas nerezolvata. Pe situl ESU gasesti intr-adevar sunetul pentru BR18 cu 4 cilndri dar problema nu este sunetul ci sincronizarea. La decodoarele ESU LokSound 3.5 poti sa stabilesti intervalul, in milisecunde, la care decodorul genereaza un "pufait" pentru fiecare activare a senzorului, dar la decodoarele pe standard SUSI nu poti, oricum nu din modificarea unui CV. Eu am comandat de curand LokProgramer de la ESU( inca nu a sosit) care poate sa reprogrameze anumite tipuri de decodoare produse de alte firme. Daca reusesc sa rezolv problema pe calea asta am sa te tin la curent. Daca nu se poate nici asa am sa schimb decodorul cu unul ESU. Este adevarat ca decodoarele ESU se aud mai incet, desi ultima mea achizitie Brawa S2/6 contrazice acest lucru, dar oricum eu am redus la 35% volumul in BR18.3 pentru ca nu mai auzeam nimic altceva in afara de ea.
Una peste alta, tin sa te felicit pentru colectie (unele modele imi sunt foarte cunoscute :D ) si te sfatuiesc sa achizitionezi un set Rheingold de epoca II inainte sa dispara, intrucat crede-ma, face toti banii, mai ales ca si tu esti pasionat de trenurile de lux.
 
multumesc pt sfaturi,eu cred ca o sa-l las asa ,ma deranjeaza dar asta e,am sa incerc sa achizitionez garnitura lui 18.3 dar mai dureaza un pic pt ca am facut niste achizitii importante din punct de vedere material,o sa vedeti in curand,poate chiar la expo din Brasov
 
titusmnt a spus:
Decodorul este Trix iar modulul SUSI e produs de Dietz Modellbahntechnik CV900=115.

Sa inteleg ca e vorba de o oarecare incompatibilitate electronica intre modul si decodor si din cauza asta apare decalajul ?
 
Nu cred ca putem spune ca e vorba de o incompatibilitate intre decodor si modulul SUSI. Mai degraba incompatibilitatea este data de modul in care e legata placa de baza(ce include modulul de control al motorului fara perii) de decodor. Acelas sistem este folosit fara probleme pe locomotiva BR01 Trix, ceea ce ma face sa cred ca problema consta in programarea gresita a secventei de sunete.