Colectie SDM -Z-6mm.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ludmila

Active Member
28 Iunie 2007
118
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
incepand de astazi, am sa incerc sa va prezint si cateva din modelele Marklin Z,pe care le detin.
BR 80,achizitionata second-hand,dar in stare de functionare.

BR 74,provenita din set 81562.

voi reveni in curand cu alte fotografii.
Marian.
 
Museumwagen 2005,o cutiuta din tabla,in care erau,un vagon si un camion din metal,ptr.transport flori,si o punguta cu seminte ptr.aceste flori.
bineinteles ca am cumparat trei seturi,din care am ramas cu doua.

 
ai ceva piese la Z. cred ca sunt putini detinatori de Z la noi in tara. e bine ca pe o masa la scara asta iti incape un intreg univers :D .
spune-mi te rog, daca sunt facute de Merklin inseamna ca functioneaza in curent alternativ? locomotivele au patina? de unde faci rost de sina pentru ele la noi in tara?
 
INTRADEVAR,FUNCTIONEAZA IN CURENT CONTINUU SI NU AU PATINA.
dar functioneaza la maxim 10 volti.iar de facut rost de sina si accesorii,pentru mine nu este o problema,ptr.ca plec lunar in germania,la Nurnberg.
Marian.
 
DORIN a spus:
dar la acest ecartament cum stam cu preturile? sinele si macazele sunt scumpe?
Mai scump ca N ,si merge mai rau (din lipsa de masa -greutate ).Am avut si eu material rulant pe Z (cand eram Märklinist ) .Aburoasele sunt foarte simplificate de la cazan un jos ,cuple imense si cel mai rau 95 % din material trebuia cumparat de la Märklin .Dar asta era acum cativa ani ,si atunci motorasele erau doar in trei poli :Mersul era zero sau full speed...Am vandut totul si nu-mi pare rau nici o secunda .Dar asta nu inseamna ca nu-l felicit pe Ludmila pentru colectie :D .Sunt simpatice ,dar pentru o diorama recomand N ( nu ia mult loc in plus ,dar nu se compara ca sortiment )
 
Prima diorama pe Z,pe care am terminat-o zilele astea,mai putin instalatia electrica,si in curand,in limita timpului disponibil,am sa o termin pe a doua.
incerc sa o termin pana la expozitia de la Brasov.