Caile Ferate Mitica

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mity

Well-Known Member
Trenulist
22 Februarie 2016
1.051
3
Braila
www.trenuletze.ro
WEBSITE
http://www.trenuletze.ro
YAHOO
dumitrucoman
LOCATION
Braila
Salut tuturor pasionatilor de trenulete. :)

O sa incep sa prezint colectia mea de trenulete HO, si sper sa va placa si poate veti gasi si ceva informatii utile prin colectie.
Pentru ca sunt destul de multe achizitionate, voi incepe cu achizitiile din ultima luna.

Evident vagoanele CFR de la ROCO sunt deja in multe colectii prezente.
Am achizitionat de la firma TRENNET doua vagoane pentru ca in timp unul va avea seria schimbata. :)





 
Dupa aceasta achizitie ROCO am cautat si cu ajutorul lui Ionut Trif am gasit un set de vagoane Herris inamtriculate CFR la Cluj. Un vagon cuseta si unul de dormit.
Chiar daca aceste vagoane au ceva hibe, in timp le voi remedia. Primele vor fi osiile. :)






 
A urmat dupa cum bine stiti vagonul Rills CFR facut de Minitechnik dintr-un vagon RIVAROSSI.
Sunt foarte interesante fotodecupajele de pe laterale si placutzele de pe prelata.
Intradevar, prelata trebuie ajustata pt ca la CFR nu atarna asa prelata. :)



 
Dupa ce am vopsit prelatele, am scos la scara pe hartiie lucioasa f subtire si autocolanta siglele CFR MARFA.




Am folosit aceeasi metoda si pentru placutele de imatriculare dupa care am vopsit in negru toate boghiurile.
 
Hehe :) cresc colectiile de material CFR pe dioramele patriei. Bine o sa arate un DA langa toate vagoanele astea.
Nu faci o poza cu toate pe diorama ?
 
Uitandu-ma la colectiile de CFR aparute pe forum ma bate un gand ... sa fac licitatie cu DA-ul meu :twisted:
 
In continuare un vagon TILLIG reeditat pe matritele vechi SCHICHT.






Vagonul arata bine, numai ca formarea unei garnituri cu el trebuie facuta cu vagoane de la alti producatori, deoarece la Tillig nu exista continuarea.
 
PIKO 53023







Mentionez ca vagoanele cu 3 osii nu deraiaza, si se incadreaza foarte bine peste macaze. :)
La aceasta garnitura trebuie sa achizitionez si o locomotiva pe masura. In ceva poze din realitate am vazut garnitura tractata de Ludmila.
O sa mai caut, poate gasesc si o aburoasa care le-a tractat. :)