Colectia ICEfan (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dupa o lunga perioada de timp in care nu am mai apucat sa postez iata ca revin cu urmatoare garnitura

6. Garnitura IC Ep. 4




Date tehinice: Locomovita BR 114 Electrica, lumini albe pe sens, produsa de ROCO, model mai vechi, fara decodor sau mufa, dar urmeaza. Vagoanele 2 buc cls 2 fara compartimente ozean blau/beige produse de Fleischmann, cele cu acoperis argintiu, 2 buc PIKO cu lumini interioare, unu ozeanblau/beige si unul rot/beige, si un vagon restaurant ort/beige produs de ROCO
 
buna,

ar mai trebui si ceva Bm234/235 ozeanblau/beige ca sa ai un IC complet de epoca IV, in Germania clasa a II-a fara compartimente nu a circulat atunci...

un IC "scurt" din cele cu 112/114 avea un Avmz (Eurofima sau mai vechi), eventual un "Quick-Pick" sau nu avea restaurant deloc si 3-4 Bm235 si eventual unul sau doua Bpmz29x... proportia compartimente/salon era cam 1,5/1 ;)
 
Salutare tuturor,

Dupa o lunga perioada de absenta iata ca am revenit cu un update la colectia mea de trenulete. Fata de ce a fost pana acum, unele au plecat prin alte depouri, au mai sosit altele, si vor mai pleca cateva. (urmariti rubrica vanzari :) )

Asadar sa incepem. Colectia este structurata pe garnituri (mai mult sau mai putin corecte, asa ca nu dati cu pietre va rog ).

1. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva cu aburi BR 03 TRIX cod producator 22144, cutie originala, foarte putin rulata, cumparata de noua, este inca in garantie la HGD, dotata cu decodor cu sunet si generator de fum, lumini in functie de sensul de mers, cazanul din metal, ep IV, inmatriculare DR, si un set de 12 vagoane de carbuni,pe boghiuri, produse de ROCO, pe 11 vagoane scrie Erz IIId, pe unul nu scrie dar vagoanele sunt la fel, inmatriculare DB.



2. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva cu aburi BR 52 Kondenstender, model vechi, produs de Piko, cutie originala, putin deteriorata din cauza vechimii, analog, (obtional digital), ruleaza bine pentru varsta ei, Ep. III inmatriculare DR, si 8 vagoane de marfa Piko, pe osii, tip G02, Ep. III inmatriculare DR, la 6 dintre ele am ambalajul original. Ultimul vagon are si cabina de franar.


3. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva cu aburi BR 80, produsa de Piko, model vechi, nu are cutie, este analog, si tracteaza 2 vagoane de bere, unul produs de PIKO,EP. II Inmatriculare OBB, cutie originala (bere Gosser) si unul produs de Brawa EP. I, inmatriculare NL, cutie originala (bere Heineken) – prietenii stiu de ce :D


4. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva diesel BR 212 produsa de ROCO, din gama Profesional, motor cu volanta, lumini alb/rosii in functie de sens, digitala, foarte putin rulata, cumparata de noua, EP. V inmatriculare DB Cargo si 12 vagoane de marfa inchise, 2 bucati cu 2 usi, cutie originala, pe osii, producator ROCO, EP. IV inmatriculare DB si inca 10 buc cu 3 usi, 6 dintre ele au cutie originala, 4 sunt bulk, pe osii, producator ROCO, EP. III inmatriculare DB.



5. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva diesel BR 232 Ludmila, produsa de BRAWA, un model care imi placa foarte mult, ruleaza foarte silentios, este digitala, lumini alb/rosii pe sens, motor cu volanta, se deschid usile, se invart ventilatoarele de sus, un model foarte detaliat, cutie originala, foarte putin rulata, accesorii nemontate, cumparata de noua, EP. V, Inmatriculare DB Cargo si 8 vagoane cisterna gaz, pe boghiuri, accesorii nemontate, foarte putin rulate, produse de ROCO, in cutie originala, EP. V, inmatriculare DB.



6. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva diesel BR 218 produsa de ROCO, provine din start set si are cutie dar nu este originala, lumini albe in functie de sensul de mers, este digitala, EP. V inmatriculare DB si o garnitura de 6 vagoane dintre care 3 gondole cu carbuni, pe osii, produse de ROCO, in cutii originale, 1 vagon platforma pe osii cu 2 trabanturi, produs de Lima, editie speciala pentru Deutsche Post, in cutie originala si 2 vagoane platforma pe osii cu cate 6 masini fiecare produse de ROCO, in cutia originala, EP V, inmatriculare DB.



7. Garnitura tren compusa din locomotiva diesel NOHAB, produsa de Piko, acum mai bine de 25 de ani, lumini albe pe sens, a primit si un decodor, are cutie originala, cam deteriorata, Ep. IV inmatriculare B, si 2 vagoane gondola, pe osii, produse de Piko, cam in aceeasi perioada, EP. IV inmatriculare DB, au cutii originale, la fel putin deteriorate.


8. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva electrica BR 114, EP. IV inmatriculare DB, produsa de ROCO Austria, model mai vechi, analog (optional digitala), lumini alb/rosii pe sens, are cutie dar nu este originala, ruleaza bine si 1 vagon macara + 1 vagon service produse de ROCO, au cutie dar nu au capac, un vagon ROCO Clean, cu guma, pe osii, bulk, si 2 platforme transport greu, bulk, produse tot de ROCO EP IV, inmatriculare DB.



9. Garnitura tren marfa compusa din locomotiva electrica BR 140, produsa de ROCO, are cutie originala dar nu este branduita, cumparata de noua, foarte putin rulata, lumini alb/rosii pe sens, digitala, ruleaza foarte bine EP IV, inmatriculare DB, si 2 vagoane containere duble produse de ROCO, cutie originala si accesorii de montat, pe 3 boghiuri,EP V inmatriculare DB, 2 vagoane container DB cargo unul bulk si unul in cutie originala, un vagon cu 2 semicontainere,pe boghiuri, produs de Mechano, gama Prestige, EP. V, inmatriculare DB in cutie originala, si un vagon cu prelata DB CARGO, pe boghirui, EP. V in cutie originala.



10. Garnitura tren calatori ICE 1 compusa din locomotiva electrica BR 401, produsa de ROCO, provine din start set, este bulk, la fel si vagoanele, este digitala, lumini alb/rosii pe sens, EP. V, inmatriculare DB, si 3 vagoane calatori Clasa 1, produse de ROCO, 1 vagon Clasa 2 produs de ROCO si vagon restaurant etajat, produs de Fleischmann, detaliat, cutie originala, si locomotiva dummy.


11. Garnitura tren calatori ICE 2 compusa din locomotiva electrica BR 401, produsa de ROCO, provine din start set, are cutie de polistiren pentru locomotiva, vagon restaurant si vagon clasa a 2 steuerwagen, este digitala, lumini alb/rosii in functie de sens atat la locomotiva cat si la steuerwagen, are decodor de sunet, care scoate 2 sunete (cand trenul sta se aude bip-ul de la inchiderea usilor, iar cand trenul este in miscare se aude goarna), are 3 vagoane vagoane calatori Clasa 1, produse de ROCO in cutie originala, 1 vagon Clasa 2 bulk produs de ROCO. EP. V, inmatriculare DB.


12. Garnitura tren calatori ICE 3 compusa din vagon clasa 1 cu post de conducere BR 406 , produsa de PIKO, provine din start set, am cutia si start setul complet. Acesta mai contine un vagon clasa 2 cu pantograf, vagon restaurant (care este defapt locomotiva – motorul este in acest vagon), si vagon clasa 2 cu post de conducere. Pe langa acestea am mai achizitionat si un vagon clasa 2 separat tot PIKO, in cutie originala. Setul este analog si mai contine un circuit de sine piko A+E si un variator cu transformator. Ulterior i-am pus si decodor, fiind prevazut cu mufa din fabrica. Lumini alb/rosii pe sens atat in digital cat si in analog, curentul pentru lumini fiind transmis prin cuple de la un capat la celalat. EP. V, inmatriculare DB


13. Garnitura tren calatori IC compusa din locomotiva electrica BR 103 crem/bordo, EP IV, inmatriculare DB, produsa de Fleischmann, lumini albe pe sens, are lumini si in acoperis, a fost digitalizata, ruleaza excelent (multumesc Mixu pentru rabdare) si 6 vagoane din care 1 vagon clasa 1 ROCO, bulk, crem / bordo, un vagon restaurant ROCO, crem / bordo cutie originala, 2 vagoane Fleischmann clasa 2 crem / oceanblau, bulk, si 2 vagoane PIKO, unul clasa 1 crem / bordo cu iluminare interioara, si unul clasa 2 crem / oceanblau cu iluminare interioara, bulk, toate sunt EP. IV, inmatriculare DB., lungime vagoane 264mm (1/100)


14. Garnitura tren calatori Schnellzug, compusa din locomotiva electrica BR 151 crem / ozeanblau, produsa de ROCO, EP. IV, inmatriculare DB, model mai vechi, digitala, lumini alb/rosii pe sens, ruleaza bine, cutie originala, si 6 vagoane, din care 4 vagoane clasa 2 bm235 produse de ROCO, 2 bulk si 2 au cutie dar nu este originala, EP. IV inmatriculare DB, si 2 vagoane clasa 1/2, produse tot de ROCO in cutie originala, foarte putin rulate, cumparate de noi, cu accesorii de montat. Lungime vagoane 303 mm (1/87)


15. Garnitura tren calatori IC compusa din locomotiva electrica BR 103 Rosie cu bot alb, produsa de ROCO, model mai vechi, digitala, lumini alb(Warm white)/rosii pe leduri, EP. V, inmatriculare DB, ruleaza excelent, si 4 vagoane de calatori, produse de FLEISCHMANN, in cutii originale, EP. V, inmatriculare DB, 2 vagoane sunt clasa 2, un vagon Bord Restaurant cu pantograf, si 1 vagon clasa 1. Lungime vagoane 282 mm (1/93,6)


16. Garnitura tren calatori Regio (Navetisti) compusa din locomotiva electrica BR 111, produsa de ROCO, cutie originala, digitala, lumini alb /rosii pe sens, EP. V inmatriculare DB, si 4 vagoane calatori, din care 2 vagoane clasa 2, un vagon clasa 1 / 2 si un vagon clasa 2 cu post de conducere, la care se poate pune decodor si lumini la final de tren. 2 vagoane sunt bulk iar 2 au cutii originale. Toate sunt produse de ROCO. Lungime vagoane 264 mm (1/100)


Voi reveni cu poze in zilele urmatoare.
 
Wow, felicitari, iti meriti numele de icefan (ca presupun ca nu esti iubitor de gheata :D). Tot respectul pentru ele, chiar daca multi nu sunt incantati de trenurile de mare viteza.
O mica observatie, sa nu te superi pe mine, la garnitura 4 vagoanele 'culisante' albe sunt de epoca III, iar cele mai inchise la culoare sunt epoca IV. Si crede-ma ca stiu foarte bine subiectul (legat de setul 45941 daca nu ma insel), si caut si eu la randul meu doua vagoane inchise la culoare din acelasi set, dar de vreun an si mai bine fara nicio sansa (noroc ca am gasit altele care sunt cu usi culisante la propriu, nu doar la denumire, si macar sunt epoca III).
Apropos, nu mai dai si tu din erz-uri ? Ca vad ca ai prea multe de acelasi fel :p.
 
Multumesc pentru aprecieri si pentru observatii. Am modificat epocile. Despre ERZ-uri mai discutam. Scrie-mi pe PM cam cate ti-ar trebui si vedem ce se poate face.