Elefantul la N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Elef

Well-Known Member
Trenulist
18 Mai 2007
442
30
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Precum am spus plictisit de asteptarea DA-ului romanesc am comandat un startset Minitrix la Lokshop.
Dupa 2 si 1/2 saptamani de la posta am ridicat coletu'(mare nimic de zis) si m-am grabit sa ajung acasa.Motivul este evident.

Odata ajuns acasa:


Am facut repede un traseu pentru inaugurare, dar nu o sa zabovesc in momentul asupra lui.

Cele 2 locomotive:


Garniturile:


Singura chestie notabila a serii a fost faptul ca mareata statie digitala pe care am facuta in iarna nu a vrut sa functioneze cu decodoarele Selectrix, asa ca o lovitura in amorul meu propriu de ielectronist, si va trebui sa folosesc masina de spalat(e vorba unui amic) livrata in set.
Brb

Nelu
 
Inca un "trenulist" cu "acte in regula". Dupa creatia multor modele virtuale 3D ai trecut in sfarsit granita catre modelele fizice. Felicitari pentru garnituri si "dispozitivul electrocasnic". Beau in cinstea ta :lol:
 
Bine ai venit la scara N!
Setul este foarte frumos, insa e ciudat ca nu l-am vazut pe site-ul Trix. Nici statia digitala nu o recunosc. Ori e super-noutate, ori un model mai vechi. Pana la urma asta nu conteaza Modelele sun excelente. Am si eu locomotiva diesel 221 si sunt foarte multumit.
 
Din pacate setul 11109 este model 2002 , are implementat doar standardul ( pe moarte ) SELECTRIX , nu este compatibil cu DCC.

Atentie la ce vei cumpara pe viitor , deoarece decodoarele DCC ( in afara celor de la TRIX ) NU SUNT COMPATIBILE cu standardul SELECTRIX ( prescurtat SX )

Mult succes in continuare cu colectia ! Mai bine vedem si noi produse de calitate pe N decat Hobby pe HO !
 
Merci pt aprecieri ;).

Setul mi s-a parut cel mai echilibrat pt inceput si la un pret bunicel.

Din nefericire chestia cu decodoarele este un pas inapoi nu foarte mare dar e.O sa incerc sa schimb decodoarele si sa pun Lenz silver mini ori Esu mini.
 
Salut,
Felicitari pentru acest set.Dar am o intrebare : Daca folosesti sistemul SX la tine acasa ,pe diorama ta ,unde este problema ? In sistemul SX pentru mult timp erau cele mai mici decodoare .Doar in ultimul timp au aparut si la DCC decodoare asa mici.Iar sistemul SX intr-adevar nu este compatibil cu DCC ,dar exista si alte firme care ofera decodoare pentru SX.(de ex MĂźT,Rautenhaus parca care ofera si statii digitale si alte componente digitale ).Deci sistemul SX nu este mort ,dar intr-adevar nu se potriveste cu DCC.Am vrut doar sa spun ,ca pentru o diorama acasa nu este nimic pierdut daca se merge pe SX ,se gaseste totul ca si la DCC (si nu numai de la Trix ).
 
@Rudi o sa fac o mica analogie cu lumea computerelor unde prefer IBM-compatible(bun nu se mai poate folosi termenul asta de mult, dar e mai sugestiv asa) in locul lui Aple ;) .
In general imi place sa imi aleg componentele si mai ales sa nu fiu obligat sa cumpar dintr-un singur loc.
Si daca iau in calcul si alt hobby d-al meu adica ielectronica atunci am toate motivele sa stau in sectorul DCC, sau mai corect in zona Lenz XpressNet.

Nelu
 
OK ,te inteleg perfect.Daca vrei sa ramai pe DCC atunci schimbi decodoarele si gata :D
Am vrut doar sa spun ca mai exista si altceva pe langa DCC :D ,si poate ar fi pacat sa nu folosesti centrala si decodoarele ......Mai ales daca este o diorama mica pentru acasa.Aici la noi sunt foarte multi care folosesc mai departe sistemul SX ,si de aceea au aparut cateva firme care au scos o gramada de componente digitale SX.

PS ,iar analogia cu computerele este foarte potrivita :mrgreen:
 
Am vrut doar sa spun ca mai exista si altceva pe langa DCC ,si poate ar fi pacat sa nu folosesti centrala si decodoarele

Hehe statia e varza, nu am nici o carticica la ea sa vad daca pot programa decodoare , nici prea am gasit si nici nu m-am chinuit foarte tare sa gasesc documentatie.
Asa ca pentru statie prefer ce am facut eu nu de alta dar ies mult mai ieftin.Plus ca mai sunt posibilitati de noi montaje.
 
Salutare Elef,

N-am pricepere la digital dar am vazut ca te pricepi suficient ca sa-ti rezolvi singur problemele aparute!

Eu vreau doar sa te felicit pentru faptul ca ai ales scara N si ca deci faci parte din clubul "Nostru". Start-setul acela are marele avantaj ca Trix nu pune in start-seturi variante "reduse" ale materialului rulant pe care-l face in mod normal, asa cum procedeaza de exemplu Fleischmann. Eu am un start-set Fleischmann si are o locomotiva careia-i lipsesc unele piese, niste vagoane cu cateva tampografii lipsa etc... smecherii pe care le fac producatorii zgarciti ca sa mai castige un ban si de pe urma start-seturilor. Ori Minitrix pune in start-seturi locomotive si vagoane din productie curenta, exact cele pe care le-ai fi cumparat din magazin si daca le luai separat. Asa ca este o afacere buna, indiferent de povestea cu standardul depasit de digital.

Observ deci ca te-ai "cantonat" in Germania in epoca a III-a, iar locomotiva aceea V200 e una dintre preferatele mele din aceasta epoca!

Spor la "colectionat" N-uri si... sa vedem cand te apuci de-o diorama! :D
 
Salut Elef,
Si eu ma bucur ptr tine ca ti-ai luat acest set, pacat totusi ca nu poti imperechea nimic cu Paco's stuff.
Uite aici un sit cu foarte multe manuale, din pacate la Minitrix nu e si setul tau sau "masina de spalat", dar poate ti-e ceva util de pe acolo. Sau poate ca si altora. http://www.vdweerdt.nl/modelspoor.html
Ma bucur si ca ne strangem incetul cu incetul, iubitorii de N.

P.s. Daca pui un ESU micro v.3 cu conector sa sti ca are grosimea de 3,8mm si nu de 3mm cu cat e prezentat peste tot (un condensator smd strica toata socoteala). Tocmai am echipat azi o V160 FLM (seamana cu BR218) si am observat asta. Altfel e un decodor f bun, la mers incet si indelung, cu un bec aprins, s-a incalzit pe la 45-48 grade (28 grade in camera). Multumiri lui Rally ptr decodor!
 
@Victorian , V200 DB este una dintre locomotivele mele Diesel favorite.Mi-am dorit locomotiva cand activam la TT, dar din nefericire nu am fost destul de hotarat pentru a o cumpara.

Diorama sper sa fie dar clar o sa mai dureze pana ma apuc (daca o sa ma apuc vreodata), as avea si o tema pentru ea.Sigur o chestie e foarta importanta pentru mine: gara si automatizarea ei.Un traseu posibil ar fi:



@Navigator inca nu am desfacut locomotivele sa vad ce spatiu am.Pe site la Esu am gasit dimensiunile: 13.5 x 9.0 x 3.5 mm.Cam la fel sunt si restul.
Clar e o diferenta fata de Selectrix care e dat pe la 2mm grosime.
Acum oi vedea ce fac dar clar tre sa schimb decodoarele ca sa mearga pe DCC.
 
Elef, intr-adevar vad si eu pe ea scrie V200...
Eu am exact aceeasi locomotiva, tot din start set Trix dar e marcata ca fiind 221...
E prezentata aici:
http://i271.photobucket.com/albums/jj123/alexstoicia/ACFT/Scara%20N%20Europa/Lovomotive/L1.jpg
Probabil ca e o chestie de epoci... A ta e probabil epoca III si se numea V 200, a mea e epoca IV si e numita 221.
Eu credeam ca V200 e produs de Roco si are botul mai rotund
http://www.roco.cc/index.php?id=138&Anfangsposition=0&artikelnummer=23282
Vezi diferenta?
Poate ne lamuresc cunoscatorii...
 
Alex ,eu atata stiu : V200 este mai rotunda iar V200.1 are botul mai plat .....dar sigur se va gasi careva sa ne lamureasca mai corect (daca nu ,poate google....)
 
Iar daca compar poza cu V200 Minitrix ,vad clar ca are alta forma ca V200 de la Roco.Cea de la Roco are geamuri pe lateral ,acolo unde cea de la Minitrix are grilaje ,si mai putine clape etc. Iar si acoperisul difera.....
Oare o fi un model de V200.1 inscriptionat ca V200.....? :roll: :dar nu vreau sa vorbesc prostii ,poate ne lamureste un cunoscator ( Horia ,pe unde esti ??? :D )
 
Eu cred ca e asa:
Cea Roco e marcata V200 038. Va sa zica dupa 200 vine 0 apoi 38, deci e V200 simplu. Cu bot rotund si geamuri laterale.
A lui Elef e marcata V200 150. Adica e V200.1 din epoca III care in epoca IV a devenit 221 a mea. Cu bot plat si grilaje.
Asa o fi?
Stai sa vina Horia si o sa vezi cum o sa ne puna pe fiecare la locul lui :D