dacrail

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
multumesc....
cred ca mai ai de astepat pana vopsesc ei in culorile CFR :p

Off-topic...sursa de 40 VA(15V 2,67A) de la Roco nu este stabilizata?daca mi-ai da
ceva detalii pe PM,ti-as fi recunoscator...daca nu,iar la fel :D
 
De ce detalii pe PM,rugamintea mea este sa le scrie aici pe forum fiindca mai suntem cu astfel de probleme :(
 
Poluati de voie, cat va pofteste inima !

Ideea cu alimentarea centralei de la o sursa de tensiune stabilizata am gasit-o undeva pe un forum al trenulistilor de peste ocean. Alimentatoarele de laptop avand o constructie compacta, fiind robuste si fiabile si oferind o tensiune bine filtrata si avand si protectie interna la scurtcircuit si supracurent (dubland practic protectia centralei) sunt cea mai buna alegere.

Sursele trebuie sa fie de 15-16V cu max 2,8A pt Piko Digi sau 4,5A pt Roco si este bine sa fie conectate DUPA puntea redresoare a centralei, in paralel pe condensatorul de filtrare (ala mare) :D
 
Fa un experiment simplu: masoara tensiunea la sine cu un multimetru digital pe scala de 200V alternativ. Chiar daca nu este o indicatie precisa, pun pariu ca tensiunea este in jur de 20V...

Cei 15V ai trafului sunt "tensiune efectiva"; prin redresare si filtrare obtii cam 20V "in gol" (consum mic). Cu cat consumul creste, tensiunea va scadea spre valoarea efectiva pe care o va atinge la consumul maxim suportat de traf (2,67A).

O sursa stabilizata de 16V/4A va oferi 16V indiferent de consum (0 - 4A)