Colectia mea ( hgdan ) la HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

hgdan

Well-Known Member
Trenulist
14 Martie 2008
929
0
Cluj Napoca
www.hgd.ro
WEBSITE
http://www.hgd.ro
LOCATION
Cluj Napoca
M-am hotarit sa prezint o parte din colectia mea
Incep cu piesa mea preferata:
Br 101 de la Fleischmann



Br 103 de la Fleischmann


Br 218 de la Fleischmann - cu sound


Br 55 de la Trix - cu sound


Br 85 de la Trix - cu sound


Br 290 de la Trix
motor faulhaber


Br 144 de la Roco


Br 151 de la Roco


Toate sunt digitalizate :D

promit sa revin si cu restul colectiei


[/img]
 
Foarte frumoasa colectia. Sa o stapanesti sanatos, se vede ca ai avut mare grija de locomotive, arata foarte bine. :) O intrebare, la Br 290 ai pus tu becurile? Ca de obicei este prezent doar un far central. :-|
 
Nu am pus eu becurile, Trix si Maerklin au reusit sa le puna :|din acest motiv am cumparat aceasta locomotiva :D inainte am avut una identica de la Roco , cu un singur far central, am vazut-o pe aceasta in catalog :( si a trebuit sa o schimb.

Prietenii mei de la cluj au comandat faruri de 290 de la TRIX, aptept sa le primeasca si sa le montam impreuna :lol:
 
aburoasele tale de la TRIX se pare ca sunt tare detaliate. niste frumuseti. banuiesc ca si pretul a fost pe masura, nu? oricum te-ai orientat catre firme cu nume.
succes in continuare!
 
Aburoasele au fost intr-un start set special, am asteptat 6 luni sa apara dupa ce l-am vazut in prospect ;-) .Ca sa pot cumpara set-ul am facut restructurari masive in depou :| dar consider ca a meritat.

Br55 cred ca e cu motor faulhaber, carcasa e pe jumatate din metal, luminile sunt cu LED, are loc de generator de aburi, vedere libera pe sub cazan.decodorul este cu mufa de 21 pini.

Br 85 e cu motor in 5 poli,carcasa e pe jumatate din metal,are loc de generator de aburi, vedere libera pe sub cazan.decodorul este cu mufa de 21 pini.

Ambele loco au roti metalice ( conform cu standardul impus de GaborF :| )

Si vagoanele din set sunt de buna calitate.vezi linkul de mai jos:
link
 
Dupa ultima mea vizita in tara vecina, ( Germania :| ) au mai ajuns in colectie citeva piese :D , asa ca am revenit cu citeva fotografii ale locomotivelor

incep cu OBB 1043, de la Roco cod 63766


apoi, Br 145 , tot de la Roco


si in cele din urma, un diesel , Br212 , tot Roco.


din acesta am si un Fleischmann, dar inca n-am reusit sa le pun una linga alta sa fac un test comparativ ;-) dar sper ca voi reveni pe aceasta tema
 
Am reusit sa fac citeva poze la locomotivele sosite in ultimele 2 luni la depoul meu:
am sa le iau in ordinea sosirii:

E 17 (117) Roco


Br 81 Fleischmann:


Bugelfalte , Roco , TEE


promit sa revin si cu vagoanele :D
 
farurile sunt:
E17 alb /rosu , realizat cu beculete

Br 81 galben , se schimba cu directia de mers, realizat cu LED

112 alb/rosu , realizat cu beculete + lumini in cabina , realizat cu LED warm weiss,
se activeaza cu F1 ,F2

Toate sunt digitale :D
 
de ce nu vad furtunele de aer la Bugelfalte?sau macar gaurile? :roll:
masinile sunt grozave :twisted:
 
Am si 4 vagoane, locomotiva a fost intr-un set digital Roco profesional.Vagoanele sunt de la trenul "Roland " sunt 1:87 , 3 vagoane albastre cl1 si unul rosu/albastru restaurant/cl1. fiecare cu instalatie de iluminat cu decodor, unul dintre vag. are lumini de capat , selectabile separat.

Eu cred ca era mai interesant in set locomotiva vopsita in albastru, sau vagoanele vopsite TEE.

Dar pretul de 320 euro :D pentru tot setul, care contine si o statie digitala si un oval ma face sa trec peste aceste mici detalii

Am revin cu ceva fotografii de la garniturile de calatori si marfa