Caile Ferate "Irish Railways"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
PDI a spus:
...si in final nu inteleg de ce atata munca pentru o jucarie???? In afara de carcasa ce este un V80 DB (fara nici un detaliu), nu are nici o treaba cu o locomotiva reala!!!!

PDI

PDI, cred ca unul dintre noi NU se afla pe forumul corespunzator. Daca nu ma insel acesta NU este un forum pentru si despre JUCARII. Si daca erai mai atent poate ai fi sesizat ca V80-ul nu este INCA gata.

Sunt constient ca locomotiva nu este extraordinar de valoroasa dar incerc sa o fac asa incat sa imi placa mie si nicidecum ALTORA. Deocamdata astea sunt posibilitatile mele. Aceasta e colectia mea si tin la ea (asa cum e)

Vad ca incerci sa arunci cu noroi in munca altora dar POATE ca nu toti au banii tai si "jucariile" tale.
 
Felicitari Irish_Railways pentru colectie .... si ma bucur ca nu sunt singurul de pe forum care are material rulant OO . Imi pare rau in schimb ca vrei sa renunti la ea :( :( .
V80-ul nu arata chiar asa de rau ... poate cu un kit de detaliere poti sa-l faci sa arate chiar excelent , dar poti sa-l lasi si asa pentru inceput !
 
@Irish_Railways

Noroirea e una "culturalizarea" e alta, si nu tine de bani.
Toate aceste masini de acest gen, BR92 pe doua osii TT Start (Zeuke sau Tillig), pseudo E69 fara troleu PIKO Junior, pseudo BR120 tot TT Start si tot pe doua osii, si exemplele ar putea continua, SUNT JUCARII ca asa e ele! asta e destinatia lor, NU sunt modele.
Modele simplificate exista, ca ACEST V80 LIMA, care nu avea bare, nu avea furtune, nu avea ramele geamurilor cromate, adica exceptand sasiul era ca a ta.



Nu cred ca am achizitionat-o la mai mult de pretul celei pe care o ai, fiind un feroce amator de chilipiruri - ca sa am ce taia, ce modifica..

Imi pare rau ca nu m-am abtinut cu interventia mea, da' tampoane strunjite (astea chiar costa) pentru un jaf???

Si eu am O GRAMADA de jafuri (mai tai o bucata de carcasa, mai iei un motor) dar le consider ca atare!

Ideea e sa facem MODELE, asta insemnand reproducerea cat mai fidela a realitatii.



PDI
 
kablu a spus:
Felicitari Irish_Railways pentru colectie .... si ma bucur ca nu sunt singurul de pe forum care are material rulant OO . Imi pare rau in schimb ca vrei sa renunti la ea :( :( .
V80-ul nu arata chiar asa de rau ... poate cu un kit de detaliere poti sa-l faci sa arate chiar excelent , dar poti sa-l lasi si asa pentru inceput !

Mersi kablu. Mi-a povestit MPU de tine.
Ma bucur ca ai si tu modele 00 ca mine.
Stai linistit, nu renunt la toate. :D De ex: La diesela verde nu renunt nici in ruptul capului. A fost prima achizitie. Si mai sunt cateva "piese" dragi mie.
Poate ne auzim pe pm sau messenger :p
Toate cele bune!
 
mpursu a spus:
Dupa aceea am facut de proba conexiunile dintre carcasa si sasiu ca sa verific concordanta dintre sensul de deplasare si culorile farurilor - verificasem eu teoretic, dar mai trebuia si practic :D. Totul fiind OK, am dezlipit firele, le-am scurtat adecvat, le-am strecurat pe dupa motor si le-am re-lipit la locurile stabilite. Ultima operatiune a fost re-asamblarea carcasei pe sasiu. Asta a fost tot! 8)
Actualizare :D

Multumesc mult Simonei si lui Dani, care au avut marea amabilitate sa-mi ofere cele doua tampoane, provenite de la o "verisoara" pe boghiuri a acestei simpatice locomotive :aplauze:
Cupla Piko adaugata de mine nu mai are nevoie de alte comentarii :).
 
Este adevarat ca versiunea Lima a acestei simpatice locomotive nu prea se compara cu versiunea Roco :D (pe larg aici), insa chiar si ea merita un pic de atentie & consideratie din partea noastra; in fond si la urma urmei, mai complexe sau mai simplificate, mai realiste sau mai fanteziste, toate trenuletzele sunt menite sa aduca bucurie privitorilor si, mai ales, posesorilor :).


 
Modelele Lima practic nu sunt rele,multe au fost la scara in comparatie cu alti producatori.Problema la Lima era motorizarea .Este cam asa :nu se poate compara un Mercedes cu un Fiat vechi... :D (mica gluma )
 
SantaFeFan a spus:
Modelele Lima practic nu sunt rele,multe au fost la scara in comparatie cu alti producatori.Problema la Lima era motorizarea .Este cam asa :nu se poate compara un Mercedes cu un Fiat vechi... :D (mica gluma )

Ai dreptate. Si pe langa asta gradul de detaliere este scazut. Asta e. Pretul in schimb este pe masura. :p
 
asta nu e valabil pentru tot...

daca ne uitam la vagoanele elvetiene EW-I (ca AB, A si B) ale SBB, BLS sau altor companii (si aici vorbesc de modelele aparute sub labelul "Minitrain" si "Minibahn" in anii 1980 si nu de cele antice din anii 1960 complet false - ei bine, e vorba de singurele EW I corecte de pana acum pe N si in afara de lipsa KKK nu am ce sa le reprosez!
 
Deoarece imi plac argumentele pertinente aduse aici in favoarea valorii de colectie, am decis sa NU ma apuc sa improvizez ceva in ceea ce priveste tampoanele lipsa ale locomotivei diesel 00.

Pe partea cealalta ii lipsesc ambele tampoane. Dupa cum cred ca se observa, forma lor este destul de elaborata si, deci, cam peste posibilitatile mele de duplicare sau macar "simulare". Ne-ar putea ajuta cineva in acest sens?
 
pai forma lor e clasica pentru tampoane britanice sau irlandeze din secolul XX...

piese de schimb se gasesc sigur la Peco sau Hornby, la un pret modic!
 
In lipsa pieselor de schimb specializate, (Horia tu uiti ca noi suntem in Romania, nu putem merge la magazin sa comandam chiar asa, iar daca facem comanda pe net ne vine dupa doua saptamani si costa o gramada transportul, nu merita!) se poate "copia" articolul respectiv cu rasina sintetica si cauciuc siliconic + vopsire in culoarea necesara.

Tehnica de realizare nu este foarte complicata si poate fi vazuta in extenso pe forumul "plasticarilor" Cartula.net

In lipsa cauciucului siliconic cred ca s-ar putea folosi chiar si o bucata de plastilina mai veche, un pic intarita (nu pachet nou cumparat de la jucarii ca este prea "moale").

Personal n-am incercat (inca) sa torn rasina in asa ceva, dar am turnat ceara in forme de plastilina cu rezultate excelente!
 
...si mai simplu!

BR151 are tampoane ROTUNDE, deci se pot procura de la dealerii PIKO!

PDI