Colecția lui Iaşu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am spus ca nu mai cumpar modele de ceferizat pana nu termin ce am adunat. Grea boala, nu ma pot abtine.
Brawa 45305. Ultimul model de vagon tip Hecht intrat in colectie. La CFR a fost utilizat ca Vagon Turism. Urmeaza sa fie vopsit si inmatriculat CFR ep IV.




Si o imagine cu cele 3 tipuri de vagoane tip Tank ex PKP asa cum erau denumite la CFR.
 
3 noi modele de la TrainsAddicted. Ce fain e atunci cand ai vagoane cu numere diferite. Si ca in realitate, 2 nuante de vopsire intre modelul vechi si cel nou ExactTrain.
Vagon de marfa acoperit, tip Gvsew, CFR.
Nr. parc: 3138131.
Vagon de marfa acoperit, tip Gfw, CFR.
Nr. parc: 3133191.
Vagon de marfa acoperit, tip Gfw, CFR.
Nr. parc: 3138566.

ex-20289a
DSC_5534.JPG
DSC_5535.JPG

ex-20289b
DSC_5532.JPG
DSC_5533.JPG
ex-20289c
DSC_5531.JPG
DSC_5530.JPG



EX-20289a si EX-20246
DSC_5536 copy.jpg
 
Vagon CFR seria Ggs=Gvsdfwh, cu pereti tego, cu inscriptii din epoca 4a.

Model facut de Radu
"Am realizat proiectul 3d al vagonului, am printat masterul cu un printer 3D cu rasina (dupa maimulte teste pentru gasirea variantei optime), a urmat slefuirea pana sa scap de orice urma de la printare, dupa care am facut matrita dupa master si am turnat cateva copii in rasina. Barele de mana, tevile echipamentelor sitreptele de pe capat sunt din metal fotodecupat. A urmat vopsirea, aplicarea decalurilor cu inscriptii si un strat de lac la final pentru sigilare. "

DSC_6932.JPGDSC_6933.JPG
DSC_6925.JPG
DSC_6926.JPG
 

Atașamente

  • DSC_6925.JPG
    DSC_6925.JPG
    235,1 KB · Vizualizări: 3
Vagoan CFR Marfa tip shimms de la TrainsAddicted.
Serie limitata, realizata si disponibila exclusiv la trains-addicted.ro !
Fata de seria produsa anterior, aceste vagoane cu sasiu modificat*, conform cu vagonul real CFR.


DSC_6973.JPG
DSC_6974.JPGDSC_6976.JPG
 
Vagoan CFR Marfa tip shimms de la TrainsAddicted.
...
Fata de seria produsa anterior, aceste vagoane cu sasiu modificat*, conform cu vagonul real CFR.
Ca sa fie conform cu vagonul real CFR modelul trebuia sa fie mai lung, iar prelata sa aiba 12x pliuri in loc de 10 cum are vagonul Roco pe care este bazat acest model. Alte detalii cum ar fii tampoane, peretii de capete si prinderile prelatei nu mai luam in considerare...
 
  • Like
Reacții: Radu161
Vagoane CFR epoca 3.

Vagon de Posta. Carcasa este facuta de la 0 de catre Lucian. Vopsirea la Savin Alexandru.



Vagon salon din trenul regal/guvernamental, tip Hecht/TANK. Modificat acoperis, usi, facut interior.









Vagon sala conferinte din trenul regal/guvernamental, tip italian. Modificat acoperis, usi, astupate ferestre si facut interior.








Vopsirea si modificarile facute la atelierul Savin din Braila.
 
Vagoane "Dresden"
Rivarossi 6044
Glt 19DSC_7389.JPGcopy.jpgDSC_7390.JPGcopy.jpg

Fleischmann 5309
Gl 11

DSC_7391.JPGcopy.jpg
DSC_7392.JPGcopy.jpg

Fleischmann 5308 - fara cabina franar
DSC_7394.JPGcopy.jpg
 
  • Like
Reacții: Michael
"Locomotiva cu abur seria 50.383* / 50.222 (tender), CFR. (depou Arad)
Realizata pe baza unui model Roco, locomotiva are foarte multe detalii fine realizate din fotodecupaje din alama. "
Model facut de Studio.TA



DSC_7401.JPGcopy.jpg
DSC_7404.jpg

DSC_7405.jpg
DSC_7409.jpg

DSC_7416.jpg

DSC_7417.jpg
DSC_7424.JPGcopy.jpg

DSC_7427.JPGcopy.jpg
 
Fain scenariu.

Ca iubitor al fotografiilor de epoca, nu pot decat sa ma bucur cand vad asa ceva.

Probabil suntem undeva intre sfarsitul lui 1918 si 1920, imediat dupa incetarea razboiului. Pe fundal se vede o cladire, dupa toate evidentele, afectata de ostilitati. Cum alaturi se construiesc case noi si pe ruina sunt puse scari, reconstructia abia incepuse. ;)
 
Să zicem după 1922. A durat mult până s-a făcut inventarierea vagoanelor străine rămase la CFR. Revin cu poza făcută la sosirea vagoanelor ceferizate.
 
Modele adunate in ultima perioada la un amic in germania si primite acum.

Vagon marfa TP, model Fleischmann. Ultimul ce imi trebuia pentru a face toate vagoanele "americane" din parcul CFR.



2 gondole de la Roco, am in cap CFR-S ep 2, vagoane K foste KKStB.
Roco-56017





BR 56 DR de la Fleischmann





Niste vagoane americane "TP-uri" de la Fleischmann. Nu sunt ale mele dar le pun pentru colegi. Pentru prima data cand pozez vagoane PKP.