Adunate la HO.

Colectii personale de trenulete
GFN

Re: Adunate la HO.

Mesaj de GFN » Joi Apr 20, 2017 10:02 pm

Turnanta a mai primit cateva linii de garare, mai precis 6 linii ,dupa ce au fost conectate electric la cele deja existente am facut probe cu cateva locomotive din parc.Cand o fi timp am sa populez cu locomotive toate liniile pentru un photo shoot.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Mie Apr 26, 2017 1:13 pm

Cateva poze cu unele locomotive cu abur si diesel pe noua configuratie a turnantei.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Joi Mai 18, 2017 7:12 pm

Conform proverbului "graba strica treaba" m-am aruncat sa zic asa ,sa achizitionez o BR 120 DR ( cod 62785) dar care din pacate nu este tocmai ce cautam, drept urmare ,cum a ajuns de pe alte meleaguri am zis sa o postez pentru vanzare sa recuperez investitia+transportul si sa cumpar ce doresc (ROCO 63392),din pacate nu a fost nimeni interesat asa ca ramane in colectia personala si este a patra Taigatrommel din colectie , dar va urma cea de-a cincea :evil:
Locomotiva este impecabila , doar ca nu are accesoriile mai trebuiau doua pluguri , in rest toate sunt montate ,pana si placutele metalice din alama fotodecupata , care sunt lipite foarte ingrijit.,a fost dotata de mine cu un decodor TOM cu care ruleaza excelent.
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Lun Mai 22, 2017 11:14 pm

Prima piesa din colectie inmatriculata MAV .Achizitionata mai mult pentru ca este M62 Taigatrommel, una peste alta imi place schema de vopsire.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat Lun Sep 18, 2017 9:21 am de către GFN, modificat 1 dată în total.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Mar Mai 23, 2017 1:27 pm

Azi in probe pe oval M 62 , dupa o revizie generala si ajustare a Cv-urilor decodorului, "seful" de depou urmareste plictisit fiecare manevra. :lol: :lol: :lol:
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
ALX

Mesaj de ALX » Mar Mai 23, 2017 4:46 pm

Nota 10 ptr colectie. Pisica e mortala :)
GFN

Mesaj de GFN » Dum Iul 02, 2017 12:28 pm

Am observat ca cei de la Photobucket au reusit sa strice site-ul asa ca am uploadat pe alt host de poze sa va prezint noul router cu care functioneza centrala z21 si Wlanmaus
Routerul este comandat de pe Aliexpress (15$) , este minunat pentru ca am scapat de routerele mari si incomode.
Alimentarea se face din tensiunea de alimentare a centralei(18V), printr-o sursa step down care reduce tensiunea la 5V

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Lun Iul 24, 2017 6:55 pm

Frumoasa BR 01 196 DRG Roco este completa, a avut cateva mici hibe de ordin estetic care acum dupa ce au sosit piesele cu ajutorul lui Dan(HGD) au fost rezolvate..
Problemele erau: doua scarite de la tender pe partea dreapta ,una in spate, alta la marchiza, nu se vedeau dar imi stateau pe retina si un deflector de vant pe stanga la marchiza , pentru deflectorul acesta a trebuit sa cumpar toata punga cu accesorii, dar este bine ca mi-au ramas diverse de rezerva.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Mar Iul 25, 2017 4:10 pm

BR 44 Roco 62160.
Locomotiva asta am pierdut-o la un moment dat la o licitatie apoi a reaparut cam dupa o saptamana la vanzare si la un pret mai bun doar ca are cateva probleme de ordin estetic de care stiam dar care se pot rezolva, de fapt am si comandat piesele la Dan(HGD) doar ca mai este de asteptat pentru ca cei de la Roco nu livreaza piese pana pe data de 3 Aug.
Deflectoarele wagner au rupti pintenii cu care se fixeaza in cazan i-am refacut doar ca sa stea pe pozitie, mai lipsea un felinar fata dar l-am gasit in cutie, tepii de la cilindrii, mecanicii , m-am decis sa inlocuiesc si marchiza pentru ca avea lipsa o bara, am refacut-o eu dar vreau sa fie impecabila .a fost trecuta in digital cu decodor TOM generatia noua cu care functioneaza impecabil, voi reveni cu poze cand ajung piesele de schimb.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Joi Iul 27, 2017 10:42 am

Am scos putin la lumina parcul de locomotive BR 43&44.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
lucian29

Mesaj de lucian29 » Joi Iul 27, 2017 7:43 pm

Uau
Amator/ entuziast
GFN

Mesaj de GFN » Joi Iul 27, 2017 9:30 pm

Au ajuns 3 din cele 6 macazuri .Doresc pe viitor sa trec la Peco electrofrog in loc de cele Mehano care ma exaspereaza.Am ramas masca, pe 25 le-am comandat in Anglia si azi (27) au ajuns si ridicat de la posta :aplauze: , pret toate 3 cu tot cu transport 147 lei in conditiile in care sunt noi noute .Brexitul o sa fie trist pentru mine :(
Mai am de comandat inca trei bucati si un set de clipsuri izolatoare si ma apuc de mesterit.....iar.
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Mar Aug 08, 2017 6:20 pm

Dupa cum spuneam inainte, au ajuns macazurile si clipsurile izolatoare si m-am apucat de treaba sa le inlocuiesc.
Macazurile si clipsurile le-am cumparat de pe site-ul:
http://www.hattons.co.uk/stocklist/1000 ... dlist.aspx
care are preturi foarte ok si transport la doar 3.5 lire, mai ieftin ca la noi, am ajuns la pret pe macaz cu tot cu transport cu tot la 56 lei .Livrarea a durat 2-3 zile .
Am ras tot si m-am apucat de reconstruit, doar ca geometria noilor macazuri Peco SL E91 si 92 difera de cea de la Mehano asa ca dupa ce am refacut traseul am intalnit o problema.Breteaua de legatura cu turnanta nu se mai potrivea deloc ,aburoasele nu se mai puteau inscrie pe curba stransa care lega ultimul macaz de turnanta.Mutarea turnantei iesea din discutie , asa ca dupa mai multe verificari, am ajuns la concluzia ca sina de la intrarea in turnanta trebuie mutata cu cateva grade pentru a se putea face legatura cu o sina cu raza R3 Piko, raza care este ok pentru aburoasele lungi.Asa ca ,planul a fost aprobat si am trecut la treaba, a urmat si repozitionarea sinelor pentru a avea continuitate la trecere in partea opusa intrarii turnantei.
Va urma schimbarea celorlate doua macazuri in zilele urmatoare cand va fi timp.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Joi Sep 14, 2017 5:27 pm

Va prezint Roco 63392 ,BR 120 048-4 DR Taigatrommel. Dupa ce i-am montat accesoriile si am dotat-o cu decodor (Esu basic) a facut cateva ture de oval pentru a regla decodorul si apoi o scurta sedinta foto alaturi de celelalte surori ale ei.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
Electricul

Mesaj de Electricul » Dum Sep 17, 2017 9:50 am

Foarte frumoase! Sa la stapanesti sanatos! Taigatrommel-ul este dieselul meu preferat alaturi de Ludmilla. :aplauze:
Cu respect,
Cristian
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”