Adunate la HO.

Colectii personale de trenulete
ALX

Re: Adunate la HO.

Mesaj de ALX » Vin Iul 22, 2016 9:11 pm

Pai spor la colectionat decodoare cu sunet. Mie asa imi este de ciuda ca nu sunt locomotive cu abur CFR, ca tare mult imi doresc sa am si locomotive cu abur cu sunet :( .
GFN

Mesaj de GFN » Vin Iul 22, 2016 10:05 pm

Poti sa cumperi locomotive cu abur care se pot ceferiza si sa vorbersti cu colegii care se ocupa de asa ceva sa te ajute, doar ca ajungi la niste scoruri de iti piere cheful.
Ultima oară modificat Mar Ian 24, 2017 1:38 am de către GFN, modificat 1 dată în total.
ALX

Mesaj de ALX » Sâm Iul 23, 2016 1:25 pm

Chestia cu ceferizarea e ca dupa parerea mea nu am vazut una care sa semene cu ce ii de fabrica. De aia nu am investit in asa ceva.
GFN

Mesaj de GFN » Mar Oct 04, 2016 9:13 am

BR 051 520-5 Roco cod 43305 tractiune in tender si cazan prin ax cardanic , momentan este in sistem analog dar cand va fi timp o voi modifica pentru digital, si vor fi montate cateva din accesorii.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat Mar Ian 24, 2017 1:38 am de către GFN, modificat 1 dată în total.
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Oct 06, 2016 1:51 pm

Foarte frumoasă! Să o conduci sănătos! :aplauze:
GFN

Mesaj de GFN » Joi Oct 06, 2016 9:46 pm

Multumesc Mircea.
Din pacate de cand a venit nu am apucat sa o rulez si nici sa o trec in digital :( , trebuie sa mai achizitionez decodoare ca am ramas fara, in schimb am cumparat inca un Maus rosu pentru centrala z21 , ca pe telefon ma scoate din minti, in loc sa ma uit la locomotiva cum ruleaza trebuie sa ma uit la ecranul telefonului sa vad unde dau cu degetul, era cat pe ce sa trosnesc doua locomotive din cauza asta :-x ,norocul meu ca am nimerit din prima butonul oprire de urgenta si locomotivele s-au oprit milimetric
GFN

Mesaj de GFN » Lun Oct 10, 2016 4:33 pm

A intrat in depou o locomotiva V200 Roco, impecabila la exterior dar cu o mica problema in interior si anume piesa din zamac care prinde carcasa in suruburi a inceput sa se sfarame in bucatele asa ca a fost lipita cu cianoacrilat
Dupa ce am cautat piesa pe site-ul celor de la Roco am gasit codul piesei(115197)care a si fost comandata la HGD.
Cand va ajunge piesa va urma si trecerea locomotivei in digital si se vor monta lumini pe leduri in loc de becuri, pana una alta am gresat putin toate angrenajele boghiurilor si lagarele motorului..
Voi reveni cu poze.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Lun Oct 10, 2016 10:46 pm

Salut,
Nu as vrea sa stric vanzarea....vanzatorului :grin: , dar daca locomotiva are deja problema asta, adica ZINK PEST ( pesta/boala zincului ), apoi e sansa ca toata acea loko sa sufere din cauza asta.
Zic si eu....
Marius.
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....
http://modelism-feroviar.blogspot.com/
http://caiferate.21.forumer.com/

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
GFN

Mesaj de GFN » Mar Oct 11, 2016 5:50 am

Din fericire pentru mine sasiul locomotivei nu este afectat ,problema o are doar acea piesa.
GFN

Mesaj de GFN » Sâm Oct 29, 2016 7:42 pm

A venit randul locomotivei BR 051 sa fie trecuta in sistem digital.Chestia aiurea a fost ca acei carbuni din tender sunt un mare capac din zamac, iar loc in alta parte pentru decodor si cupla nu este,o varianta era sa bag freza in el sa il tai dar tot nu faceam loc destul, asa ca m-am apucat sa confectionez o cutie care sa se aseze in acel locas iar pe deasupra urma sa ii fac gramada de carbuni, dupa ce am taiat ,lipit , mi-am adus aminte ca intr-o cutie cu maimute am de la un vagon buncar spart piesa ce imita incarcatura de pietris si sa vezi potriveala perfecta la latime, doar la lungime a trebuit putin taiat si ajustat, mai trebuie vopsit cu negru mat sa fie carbuni in toata regula.
In rest la digitalizare totul a fost facut ca de obicei, intrerupt trasee cablaj din tender , confectionat cupla cu 8 pini, lipit si tras fire.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
mpursu

Mesaj de mpursu » Lun Oct 31, 2016 9:25 pm

Ca de obicei, o lucrare impecabilă pentru o locomotivă superbă! :aplauze:
GFN

Mesaj de GFN » Mie Noi 02, 2016 6:41 pm

Multumesc Mircea.
GFN

Mesaj de GFN » Sâm Noi 19, 2016 8:36 pm

Locomotiva V 200 a primit piesa noua care a trebuit decupata putin cu freza proxxon pentru a face loc cuplei decodorului si leduri 3528, alb cald/rosii in locul becurilor chioare, pe langa asta BR 051 are carbunii culoare corespunzatoare si pentru ca operatia de montare cupla decodor si eliminare carbuni din zamac trebuie facuta si la BR 50 ,am cumparat un lot de incarcaturi de carbuni sa fie acolo si pentru viitoare achizitii ce vor trebui modificate.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Gata si cu BR 50 , a fost dotata cu cupla cu 8 pini, decodor TOM si capac din plastic ce imita carbunii.
Imagine
Imagine
Imagine
GFN

Mesaj de GFN » Lun Ian 16, 2017 4:44 pm

BR 43 003 de la Fleischmann inmatriculata DRG cod 414301, .trebuie sa vad cum fac sa ii modific cupla de decodor ca are Plux iar eu nu am decat decodoare cu 8 pini :( , pana atunci nu va putea rula ,va mai astepta cuminte in cutie sau vitrina.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
GFN

Mesaj de GFN » Mar Ian 17, 2017 4:18 pm

Problema rezolvata cu trecerea in digital a noii BR 43 .Am descoperit ca cei de la Fleischmann au facut o mare gaselnita si anume, au montat cupla PLUX16 dar puntea pentru analog este NEM651.
Au anulat iesirile pentru lumini fata si spate si in locul lor folosesc iesirile AUX(F1 )lumini fata si AUX(F2) lumini spate., restul conexiunilor de alimentare sina si motor corespund conform NEM 651, drept urmare am sacrificat puntea pentru analog din care am facut o interfata NEM651 la NEM 652 si am montat un decodor Esu Basic .
Imagine
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”