Adunate la HO.

Colectii personale de trenulete
alias

Re: Adunate la HO.

Mesaj de alias » Dum Sep 17, 2017 11:35 am

GFN scrie:
Mar Aug 08, 2017 6:20 pm
Dupa cum spuneam inainte, au ajuns macazurile si clipsurile izolatoare si m-am apucat de treaba sa le inlocuiesc.
Macazurile si clipsurile le-am cumparat de pe site-ul:
http://www.hattons.co.uk/stocklist/1000 ... dlist.aspx
care are preturi foarte ok si transport la doar 3.5 lire, mai ieftin ca la noi, am ajuns la pret pe macaz cu tot cu transport cu tot la 56 lei .Livrarea a durat 2-3 zile .
Am ras tot si m-am apucat de reconstruit, doar ca geometria noilor macazuri Peco SL E91 si 92 difera de cea de la Mehano asa ca dupa ce am refacut traseul am intalnit o problema.Breteaua de legatura cu turnanta nu se mai potrivea deloc ,aburoasele nu se mai puteau inscrie pe curba stransa care lega ultimul macaz de turnanta.Mutarea turnantei iesea din discutie , asa ca dupa mai multe verificari, am ajuns la concluzia ca sina de la intrarea in turnanta trebuie mutata cu cateva grade pentru a se putea face legatura cu o sina cu raza R3 Piko, raza care este ok pentru aburoasele lungi.Asa ca ,planul a fost aprobat si am trecut la treaba, a urmat si repozitionarea sinelor pentru a avea continuitate la trecere in partea opusa intrarii turnantei.
Va urma schimbarea celorlate doua macazuri in zilele urmatoare cand va fi timp.
...

Salut.

Foarte buna alegere sa folosesti sinele si macazurile PECO sunt pur si simplu din alt film. Dupa un studiu amanuntit eu am ales sa folosesc doar Peco CODE 100 pentru a putea rula si garnituri mai vechi care nu au profilul rotilor RP25. Toate macazurile sunt electrofrog cu polarizare si actionate de servo-uri.
Ultima oară modificat Vin Oct 06, 2017 1:50 pm de către alias, modificat 1 dată în total.
GFN

Mesaj de GFN » Dum Sep 17, 2017 8:17 pm

Electricul scrie:
Dum Sep 17, 2017 9:50 am
Foarte frumoase! Sa la stapanesti sanatos! Taigatrommel-ul este dieselul meu preferat alaturi de Ludmilla. :aplauze:
Multumesc , Electricul.
Taigatrommelul este locomotiva diesel care imi place cel mai mult..... drept dovada am 6 bucati in colectie, imi place si Ludmilla dar nu asa de mult .
Mai am de cumparat si ultima Tigaie aparuta anul aceasta apoi cred ca ma opresc. Cred :lol:

Am trecut la macazuri Peco pentru ca cele Mehano pe care le aveam montate pe placa, imi faceau figuri in sensul ca se mai opreau locomotivele pe inimile insulfrog , apoi alt motiv a fost ca la unele locomotive cu abur mai sareau alergatoarele din cauza acelor prost facute.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Lun Sep 18, 2017 9:48 am

Saptamana trecuta am modificat luminile la Ludmillele din dotare dar nu am apucat sa postez si nici sa fac mai multe poze la lucrare. .Le-am trecut pe leduri alb cald/rosii ,doar ca a aparut o problema.
Lumina rosie ajunge si la ghidurile pentru cea alba si se lumineaza farul central cu rosu in spatele locomotivei.
Sa vad cum o sa iasa mai bine, ori imbrac ghidurile pentru rosu in banda izolatoare neagra ,ori in tub contractant negru pentru a rezolva buba.
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
alias

Mesaj de alias » Lun Sep 18, 2017 10:19 am

GFN scrie:
Dum Sep 17, 2017 8:17 pm
... la unele locomotive cu abur mai sareau alergatoarele din cauza acelor prost facute.
Sa vezi circ ce-a fost cand m-am dat cu BR 03.10 Reko DR (Roco 72206) la fratimiu pe sine Mehano... mai mult sareau rotile decat sa treaca bine peste macazuri, dar numai la unele si numai uneori, fara vreun motiv aparent, random. Uneori trecea peste un macaz, alteori sareau alergatoarele. Acelasi lucru se intampla si cu aburoasele lui made by Mehano... in Slovenia, dar deh, la alea n-ai ce le cere.

Ideea e ca orice lucru prost facut iti strica experenta de trenulit, asa ca uitati de orice facut de Mehano/Jouef/Lima ( mai sunt si altii) si luati lucruri mai calitative, chiar daca iesiti putin mai scump, in timp nu o sa va para rau. Inca o observatie - daca aveti o diorama cu rampe de peste 2% va trebuie gume de aderenta ( daca vreti sa trageti mai mult de 2-3 vagoane de pasageri sau 4-5 de marfa), dar trebuie sa aveti grija ca gumele de aderenta sa fie montate simetric, in ambele parti ale osiei. La Piko, pe langa faptul ca motorul este cu 3 poli!!!, gumele de aderenta sunt pozitionate doar pe cate o roata a osiei, fapt ce induce o miscare sacadata de fiecare data cand locomotiva este in trecere dintr-un sector la nivel pe in sector in rampa, sau in sarcina pe o rampa >3% ( si mai sunt si alti producatori ... Mehano, etc... ati prins ideea). Foarte proasta alegere sa doteze doar o singura roata a osiei cu guma de aderenta, asadar aveti grija ce locomotive alegeti daca aveti o diorama care contine si rampe >2%.
GFN

Mesaj de GFN » Mar Sep 19, 2017 10:28 am

Eu am vazut unde era problema de sareau alergatoarele dar decat sa stau sa le modific am zis mai bine sa le schimb.
Macazurile Peco au frezat in profilul sinei locul unde se lipesc acele ,grosimea tablei acului este compensata de frezare si rotile ataca corect macazul. , pe cand cele Mehano nu sunt frezate , acele se lipesc de sina si astfel unele buze de bandaj se urca efectiv pe ac provocand deraierea.
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
alias

Mesaj de alias » Mar Sep 19, 2017 10:40 am

Asta am banuit si eu desi cred ca in combinatie mai intra si modalitatea de prindere a limbii, cele doua "tzumburushe" la unele macazuri sunt mai inalte decat la celelalte.
GFN

Mesaj de GFN » Mie Oct 04, 2017 11:26 am

Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Sâm Oct 07, 2017 8:08 pm

Piesa favorita din colectie( BR 18 201) va primi tenderul auxiliar care de mult il vanam pe internet, doar ca acum l-am prins la un pret la care nici eu nu speram :grin: :grin: :grin:
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
alias

Mesaj de alias » Sâm Oct 07, 2017 8:20 pm

GFN scrie:
Sâm Oct 07, 2017 8:08 pm
... acum l-am prins la un pret la care nici eu nu speram :grin: :grin: :grin:
Super piesa pentru pièce de résistance la super pret. Bravos! ;)
GFN

Mesaj de GFN » Mie Oct 11, 2017 4:35 pm

Multumesc.
Astept sa soseasca si ma apuc de treaba.
Fiind dummy nu are nimic inauntru , asa ca o sa ii fac culegeri de curent si va fi dotat cu decodor de functii pentru a lumina felinarele fin de tren atunci cand locomotiva se deplaseaza cu spatele.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Mar Oct 17, 2017 4:20 pm

Toate locomotivele Taigatrommel din colectie au primit azi lumini pe led alb cald/rosu smd 1206, aveam si alt tip de capsula 3528 dar era mai mare.
Ledurile si rezistentele au fost comandate de la poporul frate chinez(Aliexpress) la preturi de tot rasul ,doar ca am avut ceva de asteptat sa soseasca din cauza postei romane, azi au sosit ledurile albe si m-am apucat de treaba.
rand pe rand toate Tigaile au trecut prin procesul de inlocuire a becurilor cu leduri si modificare a schemei electrice pe cablajul imprimat pentru rezistentele de balast.
Lumina emisa de ledurile alb cald este perfecta cu toate ca in poze pare mai intensa decat in realitate.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
GFN

Mesaj de GFN » Joi Oct 19, 2017 1:00 pm

A venit tenderul aditional pentru BR 18 201.
Am inlocuit cuplele dintre locomotiva si tender cu unele apropiate dar nu stiu ce model sunt, apoi a urmat o mica invarteala cu sedinta foto la care a asistat si motanul cam plictisit .
Inainte de asi lua locul in vitrina l-am desfacut sa vad cum se poate face culegea de curent de la roti si montarea unui decodor de functii pentru a aprinde lampile fin de tren.
Va trebui sa decupez o placuta din sticlotextolit care sa vina montata pe mijloc iar pe fata dinspre roti o sa vina cositorite lamelele de culegere a curentului care vor atinge rotile de pe osiile 2 si 3 , restul treaba de electrica banala.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
mpursu

Mesaj de mpursu » Joi Oct 19, 2017 1:32 pm

Felicitări & mult succes! :aplauze:
Cuplele respective sunt Roco Universale, care asigură cuplarea apropiată. Am observat că o cuplare și mai apropiată este asigurată de cuplele Trix , dar... este posibil ca aceste cuple să cam interfereze cu tampoanele locomotivelor/vagoanelor, așa că este bine să se facă teste cu multă atenție :grin:
Cât despre simpaticul motan 1:1, totul este OK atâta timp cât nu atacă trenurile 1:87 sau oricare alte scări :-D
GFN

Mesaj de GFN » Joi Oct 19, 2017 2:51 pm

Multumesc Mircea.
Am ales aceste cuple, atunci cand nu vreau sa rulez locomotiva cu tenderul dupa ea sa pot cupla vagoane cu cuple normale , fara sa stau sa le tot inlocuiesc.
Cat despre motan , stie de mic ca nu are voie sa sara la ele, doar le urmareste cum trec prin fata lui.
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
SSL

Mesaj de SSL » Joi Oct 19, 2017 4:04 pm

Salut,

Foarte frumoasa colectia!
Te rog, imi poti spune daca cuplele universale Roco din poza de mai sus au partea mobila din plastic sau ceva material ne-magnetic?

Multumesc
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”