De prin podul bunicii

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

interesantul

Well-Known Member
Trenulist
24 Ianuarie 2016
1.584
2
53
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Mai să’ptă’mânile trecute, plimbându-m㒠prin târgul de vechituri, am gă’sit şi instant cumpă’rat un vagon Fleischmann de pasageri.
Ce m-a fă’cut atent asupra lui, e faptul c㒠e un vagon realizat din tabl㒠ambutisată’. Vagonul este foarte bine întreţinut.

Pe cutie se mai ză’reşte preţul de 4,8 mă’rci. Nu am identificat nici un an de fabricaţie, dar estimez c㒠undeva prin anii `70 a fost produs modelul.





Inscripţiile bine realizate şi clare.



E made in Germany (o raritate în zilele acestea)
Roţile sunt de plastic, şasiul de plastic.
Axa roţilor este din metal.





Singurul inconvenient este faptul c㒠nu cred c㒠se pot schimba cuplele.

E.
 
Salut ,
Normal asa vagoane vechi in stare asa buna ...nu se modifica....este pacat si pierd din pret.
 
SantaFeFan - Ai idee de anul de fabricaţie al modelului?
Io sufă’r ca nu ştiu germana, care este limba în care gă’seşti cele mai multe informaţii în domeniu.

E.
 
Salut,
Limba in care gasesti cele mai multe informatii este germana...deoarece aici in Germania au fost (sau mai sint) marile firme de trenulete :Märklin ,Trix,Fleischmann,Anold etc......chiar daca unele au fost cumparate de alte firme...dar in anii 60 ..70..etc se mai producea totul in Germania....
ai un cod ceva de la vagon ?....eu zic ca este din anii 70....poate mai vechi ?cu un cod eventual se poate cauta pe net dupa informatii....
daca gasesti eventual ceva...iti traduc cu placere.....nu cu google :D
 
Pe vagon scrie doar Fleischmann sigla veche scris stilizat de mână’, iar pe cutie doar codul 5000, care cred ca este tipul de vagon, deoarece l-am intalnit si generatie mai nou㒠la Fleischmann.

Si cel mai important lucru, scrie MADE IN WESTERN GERMANY :) lucru imposibil de gasit astazi, si Made In Germany, lucru rarisim.

E.
 
Salut ,
poate fi foarte vechi...de aceea nu l-as modifica.....
anii 50-60 poate....
http://alte-modellbahnen.xobor.de/t11200f14-A-Serie-fruehen-Wagen-in-Blechausfuehrung.html
cauta pe net dupa vagoane Fleischmann A- Serie....
 
Bună’!

S-ar putea s㒠ai dreptate.
M-am uita pe acel link, şi am vă’zut acel vagon sau similar (nu am putut distinge inscripţiile).
Intuiţia mi-a dat dreptate când am vă’zut acel vagon şi l-am achiziţionat. E unul vechi şi foarte bine întreţinut.
Dac㒠bine am înţeles (dedus) modele din tabl㒠ambutisat㒠se fă’ceau de prin `52 pân㒠prin `70.

Oricum link-ul trebuie aprofundat.

E.