Schienen PKW de la GÃœNTHER Modellbau...scara 1:87 HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
848
153
Brexit country.
LOCATION
Brexit country.
Va salut,

Cu totul intamplator si cu putin...noroc, am intrat in posesia a unui kit motorizat de la "GߓNTHER Modellbau".
Este vorba de kitul nr. B 682 M ( motorisiert ).
Din hartia de montaj, reiese faptul ca masinuta chiar a existat in realitate !!!


.....si iata si kitul, asa cum vine el;


Nu bagati in seama masca din fata si cu cele 2 fire+rezistenta SMD : deja incepusem lucrarile de iluminare si nu facusem o poza de ansamblu a jucariei ! :D.....vorbim imediat si despre acest aspect de munca de chinez :lol: :lol:

Si daca va mai spun ca, pe langa iluminare, i-am pus si decodor, poate nu ma veti crede :D 8) ....ca deh, nu se mai poate fara DIGITRAX :D :D

Bun, unde am ramas ? Aaa, da...la prezentarea masinii:
Carcasa este din plastic, sasiul este un mix de plastic cu metal, iar restul accesoriilor de lipit sunt din metal alb-Weiss metall.
Iata aici lada din spatele masinii ( este nevopsita );

Marius.
 
Sasiul este foarte inteligent construit, ca si motorizare s-a folosit un motor de la firma ...ARNOLD ( stiti, cei cu scara N ) !!!
Vreau sa va zic ca motorasul asta este super ok, merge de mama-mama !!!
Osiile sunt cu spite, iar melcul motorasului calca direct pe un pinion fixat pe osia din spate a masinii:

]

Iar culegerea curentului este absolut geniala: la fiecare roata, exista o lamela ce culege curentul pe pareta interioara a rotii , astfel se evita si adunarea diferitelor scame + ca nu prea exista riscul sa ramai fara curent.( vedeti ultima poza )
Marius.
 
Buun, acum ajungem si la munca de iluminare.
Aci trebuie sa-i multumesc lui Costel 2007, care:
--- mi-a furnizat ledurile SMD albe + rezistenta SMD
---mi-a spus cu ce se "mananca " aceste leduri si cum se monteaza.

Am pus leduri albe, deoarece nu am mai asteptat ledurile warm White.
Dar o rezolv eu elegant !

Montajul celor 2 leduri:
---am raschetat partea din spate a mastii, ca sa pot pune ledurile
---ledurile sunt lipite de masaca cu superglue.


---apoi, am unit cele 2 leduri cu o sarmuLITZA, aceasta fiind lipita de leduri cu solutie argintata electroconductoare de la BUSCH.


Apoi, a trebuit sa frezez cate un canal stanga-dreapta in greutatea care sta in botul masinii, prin acele canale urmand sa treaca sarmulitele ce alimenteaza cele 2 leduri:


...si iata si cum ilumineaza:



Marius.
 
Dupa ce am pregatit terenul, am asamblat si masina:



Pentru a vopsi cutia din spate, am folost vopsea neagra Humbroll Matt 33.
Inainte de a vopsi piesele din metal alb, am folosit un spray cu grund de la Dupli-Color ( sursa este Rally, www.jucarii.com.ro ).
Vreau sa spun ca spray-ul este super ok, se vede clar diferenta atunci cand vopsesti o piesa ce in prealabil a fost trecuta prin cateva "puff-uri " de grund.
...sa stiti ca nu este reclama mascata ! :oops:

Ca si decodor, am folosit un Digitrax DZ 143, care este foooarte mic si...pitic :lol: :


....si l-am ascuns aici, in spatele masinii:


Iata si alte poze din...culise :lol: :



Nu spun ca lucrarea este perfecta, stiu ca este loc de imbunatatiri ( la alte modele, ca pe asta asa-l las :!: ) , dar asa am "vazut-o" eu !
A fost ceva cu totul nou pentru mine !

Ca si decodor, am vrut sa folosesc alt model, cu mooolt mai mic decat Digitrax-ul prezentat, chiar mai mic si decat DZ 125, dar...NU a fost sa fie !!! :evil:
....nu vorbesc nimic pana nu clarific problema cu ...the vendor !

Daca ar fi fost ok acel decodor, cutia din spate ar fi fost mult mai mica :idea: :!:

In fine, e bine ca l-am terminat cu bine !
Sper sa va fie de ajutor !

PS: Masa, dansul si....sampania raman pe alta data :)
Marius.