locomotiva electrica CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ar fi frumos sa se produca macar unul dintre modele dar personal nu cred ca se va fabrica asa ceva.... doar o inovatie tehnica de ultima ora care sa faciliteze fabricarea ieftina a matritelor si proiectarea rapida a modelelor ar putea sa schimbe istoria machetismului feroviar.
 
DORIN a spus:
... doar o inovatie tehnica de ultima ora care sa faciliteze fabricarea ieftina a matritelor si proiectarea rapida a modelelor ar putea sa schimbe istoria machetismului feroviar.

Inventia aia exista demult si a schimbat deja fata modlismului feroviar si nu numai. Se numeste Etched Brass (mai exact, Photo-Etched Brass) - intr-o traducere libera alama photo-gravata.
 
Mie nu mi se pare ataaaaaaaaaaaaaaaaat de scuuuuuuuuuuuuump:

http://www.etchingservice.eu/en/photo-etching-service.html
 
Pai ce-mi arati tu acolo sunt mizilicuri nu modele de material rulant

Un BR03 de la winert-modellbau costa, nici mai mult, nici mai putin de 810 E, fotodecupaje nemontate, motor si roti la care adauga manopera de montaj, vopsea, vopsitul si inmatricularea.

Ieftin rau, da' rau de tot :D

Cea mai ieftina locomotiva, livrata tot intr-o punga de 1 leu, la o trecere lejera peste preturi, este cu putin peste 420 E
 
LDH a spus:
Pai ce-mi arati tu acolo sunt mizilicuri nu modele de material rulant

...

Eu nu vorbesc de modele din alama gata asamblate care, clar, sunt mai scumpe; sa nu comparam mere cu pere.

Eu zic ca sunt multe firme care au echipamentele necesare si care pot produce acele foi de alama fotodecupata in baza unui desen trimis de client.

Ceea ce ai vazut tu pe acel site sunt exemple dar la fel costa si daca iti trimit o foie cu toate componentele unei locomotive; chiar si BR 01. Daca acestea nu incap pe o foaie, iti trimite doua sau mai multe. In final modelul va ajunge sa aiba un pret comparabil cu un model RTR. Diferenta este ca ai modelul pe care il vrei tu.

Si inca un avantaj: nu exista in acest caz notiunea de "comanda minima" a unui anumit numar de modele.
 
Avand in spate experienta DA-ului la H0, care se "chinuie" sa intre pe piata modelismului romanesc de prin 2004-2005 (atunci am aflat eu de acest proiect dar sunt convins ca era mai de mult in lucru). Imi aduc aminte ca inca de atunci se anunta ca va iesi in 3 luni, si tot se amana, iar forumurile erau pline de polemici despre schema de vopsire... care, in final, a fost una total gresita. Iar mecanica modelului nu a fost nici ea reusita! Cu siguranta, modelul EA-ului va fi un succes printre modelistii romani, daca va fi si corect realizat, vopsit... eh, sunt multe detalii. Noi stim acum doar ca S-AR PUTEA sa apara si atat, deci, evident, nu ne imbatam cu apa rece...
Pana la etapa in care vom numara spirele arcurilor la prototip si pozitionarea aparaturii pe acoperis, va mai trece mult...
 
Imi place ideea de fotodecupaj la nebunie, ofera posibilitati pe care pana acuma nu le aveam, dar metoda nu este deloc noua absolut, cati dintre voi au ceasuri de calitate superoara ? Multe dintre piese sunt decupate cu metoda foto...doar ca ea a soat scoasa in lumina de catre diversi comercianti.
Mare pacat insa, pretul exagerat cu care se vinde aceasta tehnologie...dar vorba din popor...ce e nou se vinde scump.
 
Florin tin sa te contrazic, pretul materialelor nu este mare, mai ales daca vorbim de o productie relativ mare. Munca depusa intradevar este destula, dar ce se face fara munca ?
Gandeste-te putin la o firma producatoare de circuite electronice imprimate, cu cat numarul unui produs creste cu atat pretul pe o unitate scade semnificativ.
Momentan mie nu imi permite buzunarul, dar daca ar fi sa ma apuc de metoda foto clasica sigur nu ar costa cat costa in prezent la diferiti producatori. Asteptam concurenta, poate asa o sa scada preturile.
Informativ pentru tine si nu numai in cluj exista o firma care face fotodecupaje, pe o foaie de dimensiunea 250mm x 10mm am constatat ca numai pentru producerea filmului trebuie sa platesc 90 de euro plus TVA. pe cand dupa ce ai filmul gata facut o placa ar costa doar 4,5 euro. Sa zicem ca este echilibrata balanta intr-un fel, faci filmul o data si pe uram faci 100 de placi. Dar, ce faci cu 100 de bucati? Cand noi ne chinuim sa facem unicate...ramanem la pile si la glaspapir fin......
De preturile din bucuresti ce sa mai zic ?
Poate ma insel eu cu privire la tehnologia de fabricatie a filmului ala...ca reiese ca ar fi cea mai scumpa parte din tot intregul.....
Ne ramane sa asteptam concurenta, poate or mai scadea preturile...peste aaaani...
 
Salut,

esti liber sa ma contrazici :D ,
insa pentru ca am facut fotodecupaje si am fost nevoit sa cumpar materiale, stiu cam cat costa, crede-ma cand tragi linie si calculezi cati bani bagi (fara orele de munca), constati ca nu e ieftin deloc.

A si apropo de film, stii ca trebuie facut la rezolutie foarte mare? Stii ca sunt extrem extrem de rare imprimantele laser care lucra la rezolutie mare? Eu am ajuns pe la tipografii ca sa gasesc o imprimanta care sa scoata 1200 dpi, si nici asa nu am fost multumit. Si mie mi se pare putin exagerat pretul de 90 euro, dar nu stiu nici cum il fac si la ce rezolutie, poate ca se justifica.
 
In privinta filmelor facute la imprimanta nu stiu sincer ce sa spun. Eu ma gandesc la o tehnologie mai veche de transpunere pe film a desenului. Nu neaparat cu metode noi in cazul de fata imprimanta laser. Nu stiu, ar merita incercat sau macar intrebat in atelierele de tehnica fotografica, sau poate la fotografi experimentati care inca mai lucreaza cu filme.

Legat de materialul utilizat ce ai folosit ? Tabla de cupru, alama ? ce aliaj este ? Ca am vazut multe feluri disponibile, chiar si la sierra.ro dar cei de acolo nu au putut sa imi spuna mare lucru.
 
visez de zeci de ani la o locomotiva electrica romaneasca!bine ca am si D.A,a fost o mare bucurie pt toti trenulistii.Eu cred ca locomotiva electrica va avea un succes mai mare ca cea disel electrica
 
salut...eu sint plecat din tara si ma chinui de vreun an sa tot gasesc ceva material rulant cu sigla de romania...si cind am gasit a dat cu criza economica in mine...
aveam de gind sa cumpar DA-uri (3-4MODELE) si citeva vagoane CFR dar pina in prezent nici cutiuta goala nu am ajuns sa o tin in mina.
sint de acord cu cristy si in general cu toti de aici care cred intr-un succes deplin al LE-urilor romanesti...
macar sa ne auda D-ZEU!!! si sa ne dea niste LE ORIGINALE!!!
 
intr-un final se pare ca am fost destul de inspirat cu acest topic.nu a trecut mult si a aparut EA- 60.DUPA CUM AM VAZUT-O IN STADIUL DE MATRITA,CRED CA O SA FIE UN MODEL DEOSEBIT.