V36 si V20 Lima

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiul

Well-Known Member
Trenulist
21 August 2008
1.698
5
Bucuresti
www.cheetah.ro
WEBSITE
http://www.cheetah.ro
YAHOO
andreiul_babaul
LOCATION
Bucuresti
Salut tuturor!
Iata ca am intrat in posesia a doua locomotive fabricate de cei de la Lima:
- V20 - epoca III DR
- V36 - epoca IV DR

Sincer sa fiu in momentul in care am intrat in posesia lor, am avut ceva emotii, deoarece mai toti mi-au spus ceva de genul "bai, ia-ti roco, ia-ti Lenz, ia-ti orice altceva in afara de Lima". Au fost doar doua persoane care mi-au spus ceva de genul "bai, sunt misto, ia-le".

Ei bine, in momentul in care le-am scos din cutii, am avut o surpriza placuta. O sa va las pe voi sa vedeti ce si cum.

Inca nu am apucat sa testez decat V 36, deoarece nu am avut decat un singur decodor disponibil. Masina ruleaza impecabil, extrem de silentios, nu balanseaza, nu danseaza pe sine, rotile chiar sunt rotunde, luminile sunt pe led-uri smd si au culoarea care trebuie (un galben usor rosiatic), motorul este in 5 perechi de poli. O alta surpriza placuta este faptul ca cei de la Lima s-au gandit ca poate accesoriile se deterioreaza, asa ca au livrat si de rezerva (farurile din fata - cu tot cu ghidajul de lumini, furtune, balustrade, carlige, etc). Un alt lucru interesant este faptul ca in punguta cu accesorii se afla si partile frontale ale masinii, fara decupajul de la port-cupla, care se poate monta in cazul in care se doreste asezarea masinii in vitrina. Misto, ce mai!

Imediat vin si pozele
 
in primul rind: felicitari ! si sa le stapinesti fericit !
imi place sa vad, ca pe zi ce trece sint tot mai multi care isi dau seama ca pe lumea aceasta sint mai multi producatori, nu numai roco si piko.
in ceace priveste acele sfaturi ale unor "destepti binevoitori", care iti recomandau diverse alte marci, si iti spuneau un NU hotarit in privinta modelelor Lima, trebuie sa nu uiti niciodata ca pe banii tai cumperi ce-ti place tie, de unde vrei si cind vrei.
eu am ajuns la concluzia ca o mare parte din aceste persoane sint un pic frustrate, ca ele nu-si pot permite sa-si cumpere produsele respective, si este mai simplu pt ei, sa spuna ca respectivul produs este o porcarie, nu e frumos, nu merita....etc..
pai daca nu ai fi optat pt locomotivele Lima V20 si V36, cu aceeasi bani ai fi luat doar un V36 Lentz. ( asta nu inseamna ca nu poti sa-ti iei si unul de la Lentz si/sau Roco, asa cum cred ca voi face eu in viitor).
nu stiu cum iti alegi tu locomotivele germane, dar eu imi cumpar cu inmatricularea DR, doar daca nu exista DB. deci vreau sa spun ca eu am aceste locomotive inmatriculate DB epoca III, negre. :D
im momentul achizitiei acestor locomotive am luat in calcul raportul calitate/pret, care este excelent.
acelasi lucru il vei auzi despre vagoanele Lima, Jouef si Rivarossi. la fel ca nu sint bune. poate tot din faptul ca nu si-au permis, ei or fi avind niste vagoane din clasa hobby de la lima si jouef (care sint de genul celor de la mehano hobby) de care pe buna dreptate nu au cum sa fie multumiti, dar eu stiu ca realitatea sta cu totul altfel, pt ca am vagoane (nu vagoane din gama hobby) de la firmele de mai sus, si le-am mai comparat si cu niste modele similare de la Roco, si am ajuns la concluzia ca nu as face niciodata un schimb: eu sa dau anumite vagoane lima sau rivarosii si sa primesc in schimb vagoane similare roco :-?
 
buna,

daca V36 Lima este un model "discutabil" (insa care nu se poate "inlocui" cu V36 Lenz, care este o V36.4 Nachbau construita dupa razboi), V20 este singurul model existent construit actualmente in serie pe H0 si este absolut ok!

ale tale par sa fie recente, deci cu motoare cu volanta si culegere de curent de pe sine perfectionata, deci pe langa optica ok se adauga probabil si calitati de rulare acceptabile!

sa le stapanesti sanatos!
 
Intr-adevar, Horia, costructia celor doua locomotive este de data recenta, si ca atare rularea lor este ireprosabila (am "imprumutat" un decodor de la o alta locomotiva pentru a-l instala in V20).

Ca atentionare, trebuie sa va spun ca daca in V36 puteti monta orice tip de decodor (cu 8 pini), in V20 veti putea monta doar acele decodoare care au firele mai lungi - la ambele locomotive, mufa pentru decodor este pozitionata in partea din fara a masinii, iar decodorul nu incape decat in cabina. Ideala este montarea unui decodor de mici dimensiuni, care sa incapa in cabina pana in dreptul geamurilor, pentru un aspect placut.