TGV - de la realitate la model

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Asa este. Eu m-am uitat ieri si nu am gasit nicaieri aceleasi garnituri la scara HO. Probabil ar avea 3- 5 metri lungime. Kato s-a dus tare de tot la N, pe continent e reprezentat de KATO USA. La Japonezi e de belea. Toata gama de tramvaie, metrouri, 20 de trenuri rapide, ca de aia le-au inventat, care mai de care mai misto si mai plin de detalii. La o loco electrica sa-i mearga pantografele e ceva antic , comun la toate. La disel au ajuns sa le faca si lanturile de siguranta de la boghiuri. Uite un macro destul de bun.

Cand o sa trec la module pe langa perete, o sa fac liniile cat mai largi si am deja in plan o vitrina cu trenuri si rame rapide.
 
:D Nu vreau sa spui ca fac prozelitism in favoarea Kato, o sa ma opresc aici ca sa nu spui ca poluez cu altceva, dar am gasit acum ceva ce o sa placa la multi, asa ca pun link-ul acilea. Nici eu nu stiam ca japonezu face si loco europene, in parteneriat cu alta firma. Desigur, calitatea este a japonezului cred.
http://www.tee-usa.com/store/kato-catalog.html
Cine e Lemke?
Neamtz sau alt producator european. Daca pe ele ar scrie la fel ca pe astea ale mele, made in japan, asta cred ca e deajuns. :D
 
http://www.youtube.com/watch?v=CaiFD9wjmUc&feature=related
TGV si THALYS ;-) Da sant ale dracului de lungi garniturile. Ar merge undeva la o expozitie, pe module si pe o lungime mare. :evil: Oricum arata bine de tot.
http://www.youtube.com/watch?v=WCvTldCoqsk&feature=related
Asta e facut de MARKLIN.
 
Superb primul filmulet, mai ca imi vine si mie sa trec pe la N, dar pisicile de la gamitzu sunt prea mici, asa ca deocamdata raman pe HO :D.
Oricum, dupa cum mai ziceam, scara N e singura sansa daca esti amator de TGV-uri, vrei sa le ai intregi, si nu ai toata vila lui jiji la dispozitie. Desi si asa ies cel putin 2 metri de peron. La ho deja as fi iesit cu peronul pe balcon, fara sa mai pun la socoteala si ceva macaze si restul dioramei.
Din fericire exista pentru toate modelele si varianta de criza, doar cu 2 locomotive si 2 vagoane. Nu o fi ca la carte, dar macar cat de cat arata ca un tren de mare viteza.
 
Ar mai fi varianta sa iei garnitura si sa astepti expozitii cu module. Cand e gata, te duci si rulezi ganitura. In Bucuresti sant cluburi destule. Desi TGV-ul arata bine pe linie in context cu el, pe estacade si pe piloni. Cred ca ar arata naspa la o trecere la nivel, semnalizata cu bariere. Iar la bariera o carutza cu paie, cu doi betivani dormind deasupra. Nu merge, trebuie sa fie cu tematica. La mine pe diorama, la 8 vagoane cate are ala de la Kato la scara N, cred ca arata ca un sarpe boa. Locomotivele din capete ar fi afara din tunel si restul inauntru. Sau ceva de genul unui caine care vrea sa se muste de coada. Daca o fi sa-l iau vreodata, merita banul 100%, o sa-l iau sa-l tin in vitrina, pt asa ceva am spatiu. :D
 
atunci cautam unul cu vitrina si bara cromata,de care se tine fo´ pitipoanca,iar in jurul ei punem TGV-ul...
 
Vreau sa-mi fac cadou de mos craciun un TGV. Ala duplex nu imi place pt ca este etajat. Ar mai fi si culoarea aia albastra. As prefera varianta aia cu portocaliu, cu vagoane simple. Daca nu il gasesc o sa ma rezul laTHALYS. Daca nu merge pe diorama mea din diverse motive, am pastrat in dulap un oval mare cu terasament Unitrack. Si o sa-l alerg pe acolo. Am vazut ca merge sa-l faci ori cu un vagon ori cu 8. Adica ramane intreg in vitrina, iar pe diorama il pun cu loco A+ vag1+vag2+locoB. Cam scurt :( .
 
:D Buna aia cu pitzipoanca. Da nu cred ca apuci sa te joci cu TGV-ul mai mult de 5 min. la tariful ei. Mai degraba la un club cu trenulete. :evil:
 
Sincer parca pos-ul pare cel mai misto, nu stiu de ce imi plac decalurile la el. Sincer nici duplexul nu arata foarte rau. Oricum le-am luat pe toate :D, chiar daca doar in varianta trocareala (cu banii dati pe toata seria imi luam jumate de tren profi, asa ca nu e chiar asa de rau). Un eurostar ar prinde bine, dar cutzu il gasesti prin romania.
Iar in ceea ce priveste portocaliul (aka tgv se), deja le-au vopsit pe toate (pacat, ca aratau macar mai altfel decat celelalte), asa ca nu stiu ce sa mai zic, deja poate fi trecut la capitolul istorie.
 
:D
http://www.modeltrainstuff.com/KATO-N-10327-Eurostar-8-Unit-High-Speed-Train-Set-p/kat-10327.htm
Uite-l acilea, si destul de bun la pret. Da nu e pe stoc din pacate. Poate il primesc intre timp . :p