Heris... Reloaded

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
buna tfa2003,

ce inseamna pentru tine "care e cam Bem"? :D

cele 5 Bcm 50-30 ale CFR, foste Bcm243 au fost montate inainte de punerea in circulatie pe boghiuri Goerlitz Va in locul celor MD33 originale!

desi doamna Iris Richthammer a avut informatia cu multa vreme inainte de producerea machetelor si i s-a atras atentia pe mail despre prima serie gresita (la care de altfel a raspuns), si-a cam batut joc de clientii potentiali ignorand complet acest aspect; la fel si ferestrele de la T2s, le-a ales pe cele ghilotina desi avea si piesa corecta cu clapa rabatabila construita...

despre T2s inmatriculat ca WLABmee 71-31 (046), asa cum spuneam si in alta parte, nu mai e cazul din 2004...
 
Cu am mai raspuns pe topicul cu material rulant, ma asteptam ca pe vagon sa scrie Bcm (ca pe modelul din dotare), dar surprinzator dupa numar, scrie Bem. De ce, nu prea pot raspunde...
Sau poate s-a gresit la sablonul de vopsire ... "c" "e" cam seamana...
 
As dori sa va intreb si eu ceva? Acelasi vagon, adica aceasta cuseta in aceasta schema de vopsire, se gaseste si cu clasa a 2-a si cu clasa 1 impreuna? Adica jumate 1 jumate a 2-a. La Oradea de exemplu am vazut un asemenea exemplar.
 
buna,

atat AcBcee (44-31, 44-76) cat si AcBcmee (40-31, 40-70) au atat compartimente in configuratia clasa a II-a (6 locuri noaptea) cat si clasa I (4 locuri noaptea).
 
Tocmai am primit si eu Heris-urile albastre, dinamometricul si cel de dormit de la Amintiri Feroviare. Toate peste toate, mie imi plac, si cele de la Heris si de la Amintiri Feroviare. Plus ca am avut reducere la ele si transport gratuit.
Ca fapt divers, am mai primit ( contra cost toate, bine-nteles ) si un camion Roman Diesel -Minol - de la Herpa, e chiar bestial, are doua girofaruri, accesorii pentru montat si niste insemne de lipit.
Asta pentru cine vrea sa cumpere vreunul dintre aceste produse si inca nu s-a hotarat. :D Colectia mea CFR s-a mai imbogatit, abia astept sa vad ce surprize placute in materie de modele CFR imi mai rezerva viitorul.
Numai bine la toti si spor la cumparaturi,
Bogdan
 
Studiind compunerea trenurilor CFR , atat in realitate cat si la scara H0, as dori sa va intreb , daca in final aceasta cuseta pe care Heris a reprodus-o la scara, si anume cel cu vopsirea albastru cu gri nr 51 53 50 30 003 1 a ramas singurul in aceasta schema? Stiu ca la acest topic la un moment dat am citit ca este singurul in aceasta schema dar ma gandeam ca poate s-au mai modificat si din celelalte exemplare. Apoi inca o intrebare. Au fost garnituri in care cel in aceasta schema si cel vopsit in rosu cu dunga alba au circulat impreuna? Respect
 
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3651
 
Multumesc pentru informatiile utile. Daca mai am nelamuriri cu acest subiect apelez la voi. :D