Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
Momentan sunt probleme cu trimiterea email-urilor spre yahoo, va rugam sa folositi seciunea Contact daca aveti probleme cu primirea email-urilor de resetare a parolei sau activarea contului

Bachmann China ND2

Locomotive / vagoane, in imagini, impresii.

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
andreiul

Mesaj de andreiul » Mie Ian 28, 2009 4:43 pm

nu, si tare sunt curios cum se monteaza, in afara de metoda superglue sau bormasina; daca afli ceva, anunta-ma si pe mine, trai-ti-ar!
Bafta tuturor! Andrei
aulin

Mesaj de aulin » Mie Ian 28, 2009 7:46 pm

sandy scrie:Salutare,
Inainte de a face orice modificari la iluminare si de a desfiinta sau infiinta noi lumini in variate culori,v-as sfatui sa mai cautati pe net si sa va documentati in ceea ce priveste instructia de iluminare chineza.
O sa caut si eu dar,ca idee,imi vine greu sa cred ca la o asemenea detaliere,Bachmann a dat-o in bara taman cu iluminarea:))
s
Nu este vorba de modificari radicale ci,lumini la fel de galbene si la postul opus,ba si o mica lumina in cabina,avem voie nu? :grin:
[Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests] [Link Removed for Guests]

Mi-am facut mina,pina primesc leduri galbene fiindca am vazut ca este nevoie de circuit separat(chiar daca sunt tot galbene)
catalin

Mesaj de catalin » Mie Ian 28, 2009 9:36 pm

Nu Sandy, nu a dat-o in bara.

Masina are farul central extrem de puternic si cele doua clasice (ca si la DA-ul CFR) adica ... galben palid.
Asa cum se vede si pe model, la ND2 s-a aplicat acelasi sistem ca si la masina CFR, s-a prevazut farul cu un suport de echelar. Cand circula cuplata la garnitura, ca locomotiva inaintasa, nu avea lumina rosie. Doar galben pal jos si farul central aprins in directia de mers.
In cabina lumina este tot un galben palid. Vorbim de becuri mici, de 24 v (cat un bec de frigider) nu de kituri xenon.

Fara suparare, dara daca s-ar putea monta pe modele kituri angel eyes cred ca s-ar gasi destui sa o faca.
All aboard !
andreiul

Mesaj de andreiul » Mie Ian 28, 2009 9:49 pm

cred ca se poate pune un led smd galben in cabina, montat in paralel cu farurile, eventual si cu o rezistenta, ca sa aiba lumina mai palida; voi studia problema cand voi fi in posesia mecanicului de locomotiva si ma voi apuca de detaliat interioarele cabinelor (nu vad rostul sa demontez locomotiva pana atunci, ca sa muncesc de 2 ori; oricum, va voi tine la curent cu evolutia "lucrarilor".
Bafta tuturor! Andrei
Gam3
Site Admin

Mesaj de Gam3 » Mie Ian 28, 2009 11:28 pm

lumini, sunete....

enjoy

[Link Removed for Guests]
Electricul

Mesaj de Electricul » Joi Ian 29, 2009 8:03 am

este foarte interesant. Sunetul motorului este identic cu cel al diselelor noastre, poate un pic mai accentuat, în schimb goarnele sunt deosebit de puternice. ÂŞi un aspect bun că la un moment dat spune prezentatorul că trenurile sunt remorcate chiar de dieselele fabricate in Romania. :grin:
Electricul

Mesaj de Electricul » Joi Ian 29, 2009 8:05 am

Pot sa te intreb de unde ai filmuletul? L-as salva si eu pe comp.sau daca mi l-ai putea trimite cumva. Mersi
robertanasa

Mesaj de robertanasa » Joi Ian 29, 2009 9:39 am

In ceea ce priveste aplicarea accesoriilor se pare ca nu se pricepe nimeni! Pacat! :-P
Cu respect,
Robert
andreiul

Mesaj de andreiul » Joi Ian 29, 2009 9:41 am

in momentul in care o sa le montez si o sa fac si interioarele, o sa dau detalii
Bafta tuturor! Andrei
shoppy

Mesaj de shoppy » Joi Ian 29, 2009 10:05 am

Asta da, in realitate chiar are o nuanta albastruie si este foarte puternic, aici chiar se potriveste un xenon.
Electricul

Mesaj de Electricul » Joi Ian 29, 2009 9:29 pm

Am o întrebare? Aceste locomotive ND 2 cum încălzeau oare vagoanele de călători? Aveau vagoane separate de încălzit WIT sau aveau un sistem propriu asemănător cu da 060 inda? 8)
andreiul

Mesaj de andreiul » Vin Ian 30, 2009 3:33 pm

nu prea; in zona respectiva era destul de calc si nu cred ca aveau nevoie
Bafta tuturor! Andrei
Electricul

Mesaj de Electricul » Vin Ian 30, 2009 4:00 pm

Nu Âştiu ce să spun. Nu prea cred acest fapt deoarece am citit pe unele site-uri Âşi în câteva cărĂži că vagoanele necesitau încălzirei in anumite perioade ale anului. Ori trebuia sa existe vreo modalitate de incalzire. Sau sa se fi folosit alte tipuri de locomotive?
;-)
aulin

Mesaj de aulin » Vin Ian 30, 2009 4:58 pm

Electricul scrie:Am o întrebare? Aceste locomotive ND 2 cum încălzeau oare vagoanele de călători? Aveau vagoane separate de încălzit WIT sau aveau un sistem propriu asemănător cu da 060 inda? 8)
Un lucru este sigur,ND2-ul nu are bloc aparate incalzire tren,deoarece acestea nu sunt tocmai minuscule iar eu nu vad nimic pe acoperisul locomotivei,in sala masini nu se pune problema fiindca nu este spatiu suficient
Electricul

Mesaj de Electricul » Vin Ian 30, 2009 5:25 pm

Deci se pune problema ori a unui vagon de incalzit ori a unei alte locomotive pe timp de iarna (sau in cel mai rău caz o călătorie fără încălzire :-D
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre modele”