BR 62 Liliput

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

aulin

Well-Known Member
Trenulist
27 Ianuarie 2016
294
14
Cuneo
ICQ
543
AOL
alco
LOCATION
Cuneo
Desi modelul a fost prezentat partial de colegii de la Cluj,la sugestia lui MPU.,eu o sa insist pe prezentare interioara,forta de tractiune,etc.Locom.este realizata 90% din metal,ruleaza bine,este bine echilibrata,desi nu are cauciucuri de tractiune,are o aderenta uimitoare :confused:



 
Iluminatul este asigurat de 3 becuri,in capete si unul in cazan centru pt.luminile de inspectie la ambielaj,lumina este transmisa prin ghiduri optice,in analog nu ies in evidenta insa in digital acestea se intensifica dar nu devin"halogene".Despre luminile de inspectie s-a mai vorbit pe alt forum,nu insist,acestea se aprind dintr-un comutator aflat sub ambielaj,eu am modificat acest aspect astfel incit se aprind din functia F1,independent de functionarea motorului


Demontarea locom.a decurs fara probleme desi am avut dificultati in traducerea instructiunilor(multumiri colegilor care au raspuns apelurilor mele)desi suruburile de prindere au fost inlaturate,am avut o oarecare rezistenta la desprinderea subansamblelor


La montarea decodorului nu am avut probleme desi am constatat cu neplacere o negijenta in lipiturile de pe placa de baza,bavuri ce au trebuit inlaturate dar le-am trecut cu vederea atunci cind am finalizat,montat si rulat de proba locomotiva :DObservatie:din cauza spatiului restrins din locasul placii de baza,nu am reusit instalarea unui decodor cu sunet,difuzorul nu avea loc pe nicaieri,daca s-a reusit acest lucru de cineva sa intervina,accept orice indicatie :D
 
@MPU
Mai tarzu dar m-am prins, deh, varsta
Mai bine, ca altfel ar fi avut aulin "tema de casa"
 
Dar face cineva sunet pentru Br.62? Ca eu nu stiu pina acum sa fie pe piata sunet pt 62. :-?
 
Problema este urmatoarea,chiar daca se gaseste sunet pt.BR62,difuzorul NU are loc in locasul placii de baza din cazan :( ,in marchiza are loc dar obtureaza vederea transversala prin ferestre desi...am vazut la un coleg din Bucuresti(pe forumul railwayfan.ro)aceasta locomotiva cu marchiza plina de fire(daca am incalcat vreo regula cu privire la postarea fara permisiune a pozei s-au a linkului,rog moderatorul sa modifice s-au sa stearga acest post)
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1529
 
Arata ca o locomotiva cfr din care curg bucati de sirme, rugina si placi de chit! :evil:
o varianta ar fi sa pui difuzorul intr-un vagon de bagaje, ce ziceti, oameni buni?
:x